Сегодня в мариупольских приходах УПЦ Киевского патриархата принимают поздравления – вчера вечером Синод Вселенского патриарха принял 5 важных решений, которые изменят судьбу украинского православия навсегда. В Украине может меняться власть, политический вектор, но процессы, которые были начаты вчера в Константинополе, уже обратить вспять невозможно. Украина получила не просто право на автокефалию Синод признал незаконной узурпацию Московской церковью Киевской митрополии, осуществленной еще в 1686 году.
Кроме того, Синод снял анафему с Филарета и Макария, и теперь оба они - канонические епископы, и рукоположенные ими епископы – тоже канонические. То есть фактически, уже сегодня, до объединения церквей, мировое православие снимает клеймо «неканоническая» с УПЦ КП. И все обряды и таинства, совершаемся в храмах Киевского патриархата, – также теперь канонические.
Синод решил восстановить в Киеве утраченную еще в 17 веке ставропигию. Это представительство Вселенского патриарха в Украине. То есть Константинополь восстанавливает свои права.
Последним, пятым, решением Синода стал призыв ко всем религиозным общинам в Украине не допустить захвата имущества и храмов. То есть не допустить конфликтов, а процесс создания поместной автокефальной церкви сделать мирным.
Этот важный посыл не случайно закреплен отдельным пунктом в решении Синода. Угрозы провокаций есть, и они исходят от представителей УПЦ МП и Кремля. Например, совладелец мариупольских заводов Вадим Новинский, семья которого живет в Москве, в интервью «Левому берегу» откровенно пообещал гражданскую войну, если Вселенский патриарх проигнорирует претензии РПЦ на Украину.
Насколько реален подобный ход событий в Мариуполе, как в местных приходах КП оценивают решение православного Синода, и чего ждут для Церкви и для Украины в ближайшем будущем, мы говорили с настоятелем храма Петра Могилы отцом Уаром.
Его небольшая церковь в Приморском районе строится уже с десяток лет. Не хватает денег. Но после 2014 года дела пошли активнее - число прихожан значительно увеличилось, говорит отец Уар. Многие, кто ходил в МП, после начала войны, после агрессивных антиукраинских проповедей в храмах УПЦ МП, перешли в их храм.
Небольшая белая церковь, недостроенная и нерасписанная, тем не менее, ежедневно кормит бесплатными горячими обедами всех нищих и страждущих, кто сюда приходит. Каждый день к 12:00 сюда стягиваются обездоленные люди, и в храме всем рады, всех пытаются согреть.
Здесь улыбаются и не ругают за отсутствие платка на голове, на стенах – обереги Украины и 10 советов, как построить счастливую семью. Нет роскоши и позолоты, но есть любовь.
- Правда завжди переможе. І якраз зараз Господь це і показав нам. Те, що відбулося вчора у Константинополі, я називаю церковним судом. Згідно з канонами, Вселенський патріархат підтвердив канонічність всіх обрядів та таїнств, які відбувалися в КП.
Люди, які довіряли МП, які шли в канонічну церкву, тому що шукали правди, зараз опинилися перед дилемою. «Блаженні ті, що хочуть правди», - читали ми сьогодні в Євангеліє. Якщо ці люди дійсно хотіли правди, то вони і далі будуть йти до правди. Але якщо вони собі ідола створили з якоїсь людини чи структури, то вони і далі будуть з цим ідолом.
- Рішення щодо скасування Синодального листа 1686 року і підтвердження канонічної залежності Київської митрополії від Матері-Церкви Константинополя – це очікуванне рішення чи несподіванка?
- Люди не знали історії та канонів. Але згідно з канонами, Константинопольська церква – це мати, а Київська метрополія – це дочка. Від якої потім внучка відійшла- московська церква. Але Москва переписала історію і сотні років обманювала людей. Вона незаконним шляхом узурпувала київську церкву.
- Чому так багато часу знадобилось, щоб відновити справедливість?
- Люди повинні розуміти, що коли церква через гоніння проходить, значить, вона справжня. Наша церква побудована не на піску, а на камінні. Для всього треба час. Ці роки – це була перевірка для Київської метрополії.
Зараз Україна стає дійсно незалежною. Апостольські правила говорять: якщо держава змінює кордони, то у неї повинна з’явитися і своя церква. Щоб не було спокуси у іншої держави впливати на людей. Що, до речі, і відбувалося в Україні всі останні роки з боку Кремля і Росії.
-Чи є у Вас інформація, коли саме відбудеться синод в Україні?
- Нам повідомили, що синод повинен відбутися у найближчі часи. У ньому візьмуть участь увесь єпископат Київського патріархату, автокефальної церкви і частина МП. Регіони будуть представлені своїми єпархіальними єпископами. Благочинні візьмуть участь у синоді й декілька мирян з парафій.
- Чи легко буде домовитися, чи не можуть вплинути особисті амбіції людей на процес об’єднання?
- Ми не в раю – на грішній землі знаходимося. Тому людський фактор не виключається. Тим більш що і далі посилюється тиск з боку країни-агресору на нас. Бо РПЦ втрачає не тільки свій вплив на Україну, але і найбільші єпархії, з великим число вірян.
Тому впевнений, що будуть провокації з боку Росії. Але ми будемо молитися і вірити, що Господь допоможе благополучно завершити об’єднання.
- У Маріуполі лише 5 приходів належать Київському патріархату. Багато років міська влада Маріуполя відмовляла УПЦ КП в виділенні земельних ділянок під будівництво храмів. Чи змінилась ситуація зараз?
- Ситуація змінилась на краще зі зміною влади, приходом нового мера Маріуполя. Можливо, він краще розуміється на ситуації – не знаю, але поступово ситуація покращується.
- Чи є в Маріуполі церкви МП, які потенційно могли б приєднатися до єдиної помісної церкви?
- Не знаю, бо ми майже не спілкуємося зі священниками МП. Їм заборонено з нами спілкуватися. Але ми б вітали такі приходи.
- Чи можливі в Маріуполі якісь провокації з боку Росії чи УПЦ МП?
- Маріуполь дуже близько від кордонів, і провокацію тут зробити Росії легше. Але я вірю і знаю, що Бог охороняє Маріуполь. Ви знаєте, що багато людей кажуть, як не любили Маріуполь, хотіли поїхати звідси, але коли почалась війна, в їх серцях прокинулась глибока любов до цього міста. А Бог – це і є любов. Тому я вірю, що Бог з Маріуполем.
Когда мы уже прощались, отец Уар попросил поздравить всех мариупольцев с Покровом пресвятой Богородицы и с Днем защитника Украины. А пожелал самого главного и Мариуполю, и всей стране – мира.