Будучи студенткою Маріупольського технічного ліцею, Маргарита Мелешкова винайшла суміш для очищення землі від нафтопродуктів. А випускниця цього ж навчального закладу Аліса Сергєєва придумала екологічне і безпечне пакування з каштана. Розповідаємо, яка з цього користь.
ОЧИЩЕННЯ ЗЕМЛІ ВІД НАФТИ
18-річна маріупольчанка Маргарита Мелешкова винайшла суміш (бінарний композит), яка, потрапляючи у ґрунт, абсорбує забруднювальну речовину за рахунок своєї пористості та за допомогою бактерій-нафтодеструкторів розкладає нафту на безпечні складові.
Після впливу на забруднений нафтопродуктами ґрунт, суміш стає достатньо сипучою, тому, коли нафта повністю утилізована, землю можна просто переорати.
Терміни утилізації залежатимуть від навколишньої температури, вологості і, звичайно, від ступеня забруднення. Біоматеріал стане у пригоді і для піщаного ґрунту, і для чорнозему, його можна використовувати як у Сахарі, так і в Якутії, у будь-якому кліматичному поясі, де можуть вижити бактерії.
Винахідниця запевняє, що її спосіб очищення ґрунту від нафтопродуктів екологічно нешкідливий. Суміш зможуть використовувати екологічні служби, аграрії, землевласники і всі ті, хто стикається із забрудненням ґрунтів.
Завдяки недорогим у виробництві і собівартості компонентам, проєкт є промислово привабливим. Порівняльні випробування показали, що розроблений композит працює ефективніше, ніж деякі промислові аналоги, і видаляє забруднення в порівняно короткі терміни. Під час дослідів, дівчина за два тижні очистила забруднену ділянку землі площею 1,5 метра на 60 сантиметрів.
Даною розробкою Маргарита займається вже два роки, зараз вона шукає спонсорів і виробника, який зможе виготовити композит, а також оформлює патент.
ЕКО-ПАКУВАННЯ З КАШТАНА
Студентка з Маріуполя Аліса Сергєєва розробила новий екологічний пакувальний матеріал на основі каштана. Метою дослідження було створити екологічно безпечний матеріал з поновлюваних рослинних ресурсів як альтернативу традиційним матеріалам, які засмічують довкілля.
Шкільний вчитель біології Аліси помітила, що діти, які грали в футбол каштанами у дворі ліцею, стерли собі туфлі. Вони вирішили перевірити склад каштана і виявилося, що в ньому до 46 % клейких речовин, а також дуже міцні волокна.
Основу пакувального матеріалу становить не сам каштан, а перероблена зелена шпичаста коробочка. Щоб перетворити каштан в упаковку, його навколоплодник подрібнюють звичайною ручною м'ясорубкою, додають необхідні компоненти і висушують. За словами Аліси, з 200 грам перероблених оболонок каштана можна зробити коробку розміром 15х10х7 сантиметрів.
Дослідним шляхом вдалося з'ясувати, що каштанова упаковка з товщиною стінки 1,5 сантиметра витримує 7 кілограм. Упаковка добре зберігається при стандартних погодних умовах, не має запаху і стійка до вигину. При деформації через час вона відновлює свою первинну форму.
Головна перевага матеріалу в тому, що він виготовляється з екологічних матеріалів і розкладається протягом двох тижнів. Теоретично, з «каштанового матеріалу» можна виробляти різноманітні предмети: тарілки, піддони, але Аліса сконцентрована на використанні матеріалу в якості упаковки для логістичних компаній.