Чому варто вкладати гроші в IT-стартапи, а не в ресторани чи заводи, - ІНТЕРВ'Ю з Євою Бельченко

Наприкінці березня у Маріуполі в Центрі розвитку стартапів "1991 Mariupol" стартує онлайн-курс по інвестуванню в IT-стартапи "СХІД інвесторів". Він призначений для людей, які вже мали досвід у класичному бізнесі, а тепер хочуть дізнатись, як це — інвестувати в інновації. Проєктна директорка "1991 Mariupol" Єва Бельченко розповідає, чому варто вкладати гроші в IT-стартапи замість готелів, ресторанів та кіосків з шаурмою.

- Єво, відразу таке питання: яку мінімальну суму має мати людина, щоб інвестувати в IT-сферу?

- Від 5 тис. доларів. Але чим більше, тим краще, бо тоді "вихлоп" буде для інвестора значущим.

- Поясни, чому, наприклад, власнику якогось маріупольського супермаркету потрібно інвестувати свої гроші в IT-стартап, а не в черговий супермаркет?

- Очевидно, що економіка як у світі, так само і в Україні змінюється, вона стає технологічною. Було б добре, щоб маріупольські бізнесмени змогли б застосовувати свої знання та накопичення у новій економіці. Варто інвестувати саме в IT, щоб розвивати таким чином наш регіон, будувати технологічну індустрію, "ростити" новий середній клас. Бо технологічна сфера і працівники в ній - це якраз новий середній клас креативної економіки. І чим більше ми зараз цього класу "виховаємо", дамо йому змогу розвиватися - тим краще буде іншим сферам.

Тобто, наприклад, власник супермаркету, який вкладається в  IT-сферу нашого регіону, забезпечить собі безбідну старість, бо буде кому скуплятися в його супермаркетах. А його дітям та внукам буде краще жити при новій економіці. Це вклад з покоління в покоління. На одній харчовій промисловості далеко не поїдеш.

- Хто ще в Маріуполі може бути інвестором в IT, окрім бізнесменів з інших сфер?

- Всі, у кого є гроші. Це можуть бути топ-менеджери наших  заводів, колишні держслужбовці на високих посадах, моряки, директори якихось компаній.

- У які IT-стартапи маріупольці можуть вкласти свої гроші?

- Для того, щоб мінімізувати ризики при інвестуванні у нову сферу - краще це робити через спеціальний фонд. У Маріуполі незабаром має з'явитися перший фонд для стартапів (Маріупольська міська рада, проєкт USAID "Економічна підтримка Східної України" та ГО "SocialBoost" в кінці 2020 р. підписали меморандум про співпрацю при створенні Impact Tech Fund на Сході України — фонд, який фінансово підтримуватиме місцеві стартапи - ред.). У цьому фонді можуть лежати гроші як платників податків (якими міськрада буде надавати гранти стартапам), так і гроші приватних осіб, які будуть надаватися лише перевіреним стартапам.

- А які взагалі ризики можуть бути при інвестуванні в IT-стартапи?

- Навіть якщо провести грамотний аналіз, не можна з упевненістю стверджувати, вистрелить стартап чи ні - занадто велика кількість чинників на це впливає. Також потрібно багато терпіння, щоб серед безлічі неперспективних проєктів знайти щось дійсно гідне. З іншого боку, історії IT-гігантів, таких як Amazon, Google та ін., мотивують інвесторів вкладатися в стартапи, які мають шанси стати успішними.

- Як інвестор побачить результат свого вкладу?

- Ну ось вклав інвестор гроші не на пряму в стартап, а через фонд (це називається венчурний інвестор). По-перше, він може "вийняти" гроші, про які домовився з фондом, коли вкладався. По-друге, він може продати свою долю засновнику компанії або іншому інвестору. Наприклад, інвестор вклав 10 тис. доларів, компанія 2-3 роки розвивалася, оці 10 тис. перетворилися в 100 тис. доларів і тут він говорить іншому інвестору, який хоче купити його долю: "Оцінка моєї долі станом на зараз - 100 тис. доларів, з тебе 200 тис. доларів". І людина купить, бо ще через пару років ця сума буде більшою в кілька разів.

- Скільки взагалі компаній в IT-секторі Маріуполя?

- До 40 компаній, але це разом з IT-стартапами та сервісними компаніями. Наприкінці весни "1991 Mariupol" представить ціле дослідження IT-екосистеми Сходу, у тому числі IT-структуру Маріуполя.

- Багато маріупольців зареєструвалося на вашу програму по інвестуванню в стартапи?

- Кілька десятків. Максимальні інвестиції, які мають у своєму розпорядженні, - до 50 тис. доларів.

Детальніше про онлайн-курс "СХІД інвесторів" можна прочитати тут: https://www.1991.center/mrpl/invest-program

Читайте також: У Маріуполі відкрилася Цифрова лабораторія з найсучаснішим обладнанням, - ФОТО, ВІДЕО