Двері мають значення. Скільки в Маріуполі старовинних дверей, і що з ними будуть робити, - ФОТО

Фото: Світлана Чернухіна

Маріуполь має багато старовинних будівель, а разом з ними і не менш старі двері, кожні з яких особливі. Декілька місяців тому активісти з Маріуполя заснували проєкт "Життя дверей має значення".

0629 поговорили із засновником ініціативи Ярославом Федоровським, який розповів, що двері можуть стати цікавою родзинкою Маріуполя. Хоч це і дрібничка, але через них можна доторкнутися до історії.


Двері за адресою Каффайська, 21

Багато людей, які навіть живуть поруч з вінтажними дверима, не помічають їх. Тому проєкт хоче популяризувати історію міста через таку його прикрасу, як старовинні двері.

Ми робимо акцент на освітній складовій проєкту: хочемо показати маріупольцям, який у нас є культурний спадок", - пояснює Ярослав.

На сьогодні Ярослав знайшов 21 старовинну дверь, але ще близько 12 дверей вимагають документального підтвердження часу їх встановлення. Всі вони знаходяться в історичному центрі Маріуполя.


Двері за адресою Семенішина, 27

Реконструкція одних дверей коштує 1500-2000 доларів. За словами Ярослава, оголошувати збір на реконструкцію 21 дверей неефективно. Тому вирішили робити це маленькими кроками: спочатку збирають кошти на одні конкретні двері, а після їх відновлення, - розпочнуть реконструкцію інших.

Перші двері, на відновлення яких розпочали збір коштів, знаходяться у будинку на Фонтанній, 44. Цій будівлі, як і дверям, 110 років.

Ініціатива "Життя дверей має значення" є проєктом ГО "Архі-Місто". У середині травня їм вдалося домовитися з кондитерською "Ля Рошель" на проспекті Миру, яка тепер з кожної чашки кави перераховує 1 грн. на майбутню реставрацію дверей на Фонтанній, 44.

Ярослав розповідає про двері, як про певний символ:

Через двері заносять новонароджену дитину, також через них виносять людину в останню путь. Це такий символізм, через який проходить кожна людина. Історичні двері пережили не одне покоління людей, декілька війн, дуже багато різних подій".


Двері за адресою Фонтанна, 31

На реконструкцію дверей планують збирати кошти 4 способами:

  • добровільні пожертви маріупольців, які відвідують екскурсії по старовинних дверях;
  • гранти, які поки що активісти шукають;
  • домовленості з місцевим бізнесом;
  • влада міста, яка теж зацікавлена у просуванні бренду Маріуполя.


Двері за адресою Грецька, 21

Двері - це невеличка частинка, з якої можна почати відновлювати історичну архітектуру міста.

У контексті збереження історичних споруд, ми говоримо через збереження малих архітектурних форм: двері, навіси, які унікальні для Півдня України, та пороги, які у нас теж особливі, бо робилися з маріупольського вапна", - пояснює Ярослав Федоровський.


Двері за адресою Фонтанна, 46

Ярослав Федоровський має команду однодумців, які допомагають проєкту розвиватися.

Дизайнер Яна Білик розробила логотип проєкту та принт для нанесення на одяг. Мешканці будинку, двері яких першими реставруватимуть, вже придбали тематичні футболки.

Художниця з Херсону Олександра Паранченко, у рамках ініціативи, почала малювати маріупольські двері на поштових листівках.

У квітні та травні було проведено дві екскурсії по старовинних дверях міста. Відвідали їх близько 30 людей і з кожним разом зацікавлених маріупольців приходить все більше.

У червні планується третя екскурсія. Слідкуйте за сторінкою ініціативи у соціальній мережі Facebook, щоб не пропустити оригінальної прогулянки Маріуполем.

Хочу, щоб люди з інших міст асоціювали Маріуполь не тільки з війною, політикою та заводами, а й ще з містом, яке має крутий архітектурний спадок", - додає на завершення Ярослав Федоровський.


Двері за адресою Миколаївська, 38

Фото всіх дверей: Світлана Чернухіна

Читайте також: Три пам'ятки Маріуполя стануть культурною спадщиною країни

Авторська колонка
10:31, Сьогодні