14-15 серпня в Маріуполі відбудеться фестиваль «З країни в Україну» – щорічний масштабний культурно-просвітницький захід. Історія, культура, освіта, наука та творчість – Україна, що об'єднує та надихає. Особливістю цьогорічного фестивалю буде спеціально адаптована до карантинних умов програма – децентралізовані локації та діджитал-контент.
О 18:00, 2 дні поспіль на відвідувачів чекає вечірній концерт, в якому візьмуть участь місцеві гурти з Маріуполя, ALEX SILAKOV, гурти MAZEPA, РОЯЛЬКІТ NESPROSTA, ACAФАТОV. Хедлайнерами концерту 14 серпня стануть HURTOM, а 15 серпня з музичним сетом на сцені виступить KHAYAT.
Загалом фестиваль цього року завітає до 11 міст: Слов'янськ, Краматорськ, Бахмут, Дружківка, Добропілля, Мирноград, Станиця Луганська, Старобільськ, Щастя, Херсон та Маріуполь.
У зв'язку з пандемією Covid-19 задля безпеки відвідувачів формат цьогорічного фестивалю було змінено та адаптовано значну частину програми в діджитал. Для цього був розроблений спеціальний сайт — http://zkvu.com.ua/, де буде розміщено відеоконтент та інші матеріали на основі програми. А програму фестивалю в містах децентралізовано з одного спільного простору на 5 окремих локацій – Центральний простір, Україна Сучасна, Україна Традиційна, Україна Змістовна та Україна Активна.
У програмі фестивалю цього року: фотовиставка відомих українських фотографів, кінотеатр просто неба та майстер-класи з фільмування, лекції від сучасних підприємців-інноваторів, лекції про сучасну українську науку від проєкту Inscience та демонстрація експонатів Музею Науки від МАН України, майстер-класи з традиційних ремесел, онлайн-бібліотека та багато іншого інтерактивного та унікального українського контенту.
Вперше в рамках фестивалю «З країни в Україну» до Маріуполя завітає команда Українського інституту національної пам’яті. Це – державний орган, який займається формуванням політики національної пам’яті, відновленням історичної правди та спростуванням поширених радянських та російських міфів, на які досі спирається російська пропаганда. Саме Інститут національної пам’яті у 2015 році запустив програму декомунізації, він послідовно повертає в суспільну свідомість тему Української революції 1917-1921 років, Голодомору, радянських репресій та сучасної російсько-української війни.
Ці ж теми будуть обговорюватися і під час зустрічей з фахівцями Інституту національної пам’яті в Маріуполі, які відбуватимуться в освітньому хабі «Халабуда» (вул. Архітектора Нільсена, 60, зал Б). Зокрема, мова йтиме про необхідність переосмислення минулого для відродження національної пам’яті, Української армії сто років тому та сьогодні, про те, як Голодомор змінив українську ментальність, яку роль відіграло у російсько-українській війні волонтерство, для чого потрібне розвінчування радянських та імперських міфів, становлення та ще багато актуальних тем.
До Маріуполя команда УІНП привезе цікаві ігри на історичну тематику, арт-плакати з портретами видатних полководців української армії 1917-1921 років, просвітницькі ролики та літературу. Все це після фестивалю буде передано в бібліотеки міста.
Також в межах фестивалю реалізовано спецпроєкт «Натхнення Сходу». Для кожного з 11 міст фестивалю було обрано одного артиста-амбасадора. Разом з відомим українським режисером та кліпмейкером Віктором Придуваловим, артисти провели творчі дослідження та зняли відеокліпи на одну зі своїх пісень у відповідних містах.
Амбасадором Маріуполя став гурт HURTOM. Прем'єри всіх кліпів можна буде побачити на локації Центральний простір в день проведення фестивалю.
«Перед командою організаторів цього року стояв один великий виклик — спланувати одинадцять масштабних подій в умовах динамічної та складнопрогнозованої ситуації з пандемією Covid-19. Водночас така ситуація дала можливість переосмислити саму форму фестивалю та змусила шукати нові актуальні та адаптивні рішення, глибше дослідити міста та локальну проблематику, більше взаємодіяти з місцевими громадянами. Це у свою чергу дало змогу побудувати зовсім інший підхід до створення якісного українського контенту», — коментує підготовку до фестивалів Денис Блощинський – голова правління Фундації та ідейник фестивалю.
Основні події фесту будуть проходити на площі Свободи та на Театральній площі. Додатково будуть задіяні Центр розвитку стартапів 1991 (пр. Миру, 93б) та парк Перемоги.
На слайдах нижче - повна програма заходів: