Перевірка закладів. Чи вакциновані у Маріуполі працівники магазинів та кафе, - ФОТО

18-го жовтня Донецька область перейшла у "червону" зону карантину, а це значить, що для закладів, куди приходять люди, вводяться нові обмеження: повна вакцинація співробітників або ж ПЛР-тест раз у три дні. Це правило не розповсюджується на продуктові та зоомагазини, аптеки, пошти, магазини з побутовою хімією. З 19 жовтня у Маріуполі представники виконкому та поліції перевіряють торгівельні об'єкти та заклади громадського харчування на дотримання постанови Кабінету Міністрів України. 0629 долучилися вчора, 21 жовтня, до інспекції.

Як тільки Донецька область увійшла до "червоної" зони карантину - у нас почали діяти нові обмеження згідно постанови Кабміну № 1236 "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2".

З 18 жовтня Донецька область у "червоній" зоні, а з 19 жовтня у Маріуполі розпочалися рейди по торгівельних об’єктах та закладах громадського харчування, щоб переконатися, чи вони дотримуються нових карантинних обмежень.

Інна Толстопятова - начальниця відділу аналізу податкових надходжень та контрольно-перевірочної роботи департаменту з питань економіки - розповіла, що на департамент економіки покладені обов'язки по контролю за дотриманням карантинних заходів суб'єктами господарювання, тобто підприємцями.

У місті створили 18 груп перевірки, куди входять працівники виконкому, у 8 з цих груп входять також представники поліції. Починається перевірка з 10 ранку і триває протягом дня у всіх районах міста.

У вівторок було перевірено 500 закладів, у середу вже 700. На цьому тижні з підприємцями та їх працівниками проводять роз'яснювальну роботу та попереджають про нові правила, а вже з наступного понеділка, 25 жовтня, почнуть штрафувати. Поки що поліція під час перевірок виписувала протоколи лише за неправильне носіння або відсутність маски.

Як розповідає Інна Толстопятова, підприємці не прислуховуються до перевіряючих.

"Суб'єкти господарювання та їх працівники не хочуть нас слухати та розуміти, на жаль. Ми намагаємося пояснити нові правила, але люди сприймають нас негативно та агресивно, хоча на сьогодні ми навіть не почали штрафувати. Хочеться, щоб всі розуміли, що ми виконавці законів та підзаконних актів, які діють на території України. Ми (ред. - місцева влада) не є їх законодавцями. Ми намагаємося лише донести те, що підприємці мають і так знати", - пояснює Толстопятова.

На сьогодні у відкритому режимі можуть працювати лише ті об'єкти, у яких 60% площі зайнято продуктами харчуваннями, ліками, засобами гігієни та побутовою хімією, ветеринарними препаратами, кормами, насінням, садивним матеріалом та добривами. А також підприємства, які надають послуги зв'язку (пошта), послуги з ремонту (одягу, взуття, машин (СТО), побутової техніки), фінансові установи та заправки. Перукарні і салони краси працюють лише за попереднім записом, щоб люди всередині не сиділи у черзі. У приміщеннях, де надаються ці послуги, має знаходитися одна людина на 10 кв. м. На підлозі повинна бути обов'язкова розмітка для дотримання дистанції. Звісно, всі працівники мають бути в захисних масках.

З 25 жовтня ці об'єкти, які мають право відкрито працювати, - зобов'язані мати 80% щепленого персоналу хоча би першою дозою вакцини. Для входу у вищеперераховані заклади у відвідувачів не вимагається сертифікат чи ПЛР-тест.

Заклади громадського харчування можуть працювати у відкритому режимі лише за умови, якщо 100% персоналу вакциновані двома дозами або роблять ПЛР-тест раз у три дні, або мають довідку про те, що вони перехворіли коронавірусом не більше, ніж місяць тому.

У всіх інших випадках (у тому числі, якщо персонал має лише 1 дозу вакцини) - кафе чи ресторан має працювати лише на виніс або на доставку.

Такі самі вимоги, як і до персоналу, ставляться і перед відвідувачами закладів громадського харчування, якщо вони хочуть знаходитися усередині приміщення. Їхні сертифікати, тести чи довідки мають перевіряти самі працівники або ж власники закладів. У великих маркетах (наприклад, "Епіцентр") охоронці перевіряють сертифікати покупців на вході.

Ті співробітники чи клієнти, які не відповідатимуть цим вимогам, платитимуть штраф від 17 тис. грн (згідно Кодексу України про адміністративні правопорушення, стаття 44-3 "Порушення правил щодо карантину людей"). Штраф для власника підприємства - від 34 тис. грн.

Як розповіла начальниця відділу аналізу податкових надходжень та контрольно-перевірочної роботи департаменту з питань економіки Інна Толстопятова, при перевірці речових ринків рахують не кожен окремий кіоск, а весь ринок як єдиний суб'єкт господарювання. Якщо продавці та їх покупці мають повну вакцинацію, то ринок може працювати. Якщо працівники мають одну дозу вакцини чи взагалі не мають щеплення або ж ПЛР-тесту, то працювати мають право лише онлайн. Те саме стосується всіх продовольчих магазинів (окрім побутової хімії та засобів гігієни).

Перше, куди ми зайшли з перевіркою, було кафе "Coffe Cat" у ТЦ "Амстор" на проспекті Металургів. Дівчина-бариста мала першу дозу вакцини. А так як її заклад має відкритий простір (тобто це не кіоск), то її попередили, що працівники повинні мати дві дози. Зауваги вона прийняла та пообіцяла передати директору.

Наступним став дитячий розважальний центр "Fly Kids". Він має 10 працівників, які мають дехто одну, а дехто дві дози вакцини. Всі їхні відвідувачі зобов'язані мати дві дози (це не розповсюджується на дітей, лише на їх батьків), як і самі співробітники. Ті працівники, які поки чекають другої дози, на роботу зараз виходити не можуть.

Адміністраторка дитячого центру запитала наявність сертифікату і у очільника превенції Маріуполя Дмитра Безрукова. Поліцейський показав свою повну вакцинацію у додатку "Дія".

У кафе "Aroma Kava", що на проспекті Металургів, працівниця дуже негативно відреагувала на перевірку та відмовилася спілкуватися з поліцією. Проте дівчина показала Інні Толстопятовій як представнику виконкому свою довідку про першу дозу вакцини. Перевіряючі пояснили співробітниці кафе, що для закладів громадського харчування, які хочуть працювати у відкритому режиму, необхідно мати 100% штату вакцинованих двома дозами. Якщо ця умова не виконується, то заклад може працювати лише на виніс (тобто через віконечко передавати якийсь напій чи тістечко) або на доставку.

Також працівників, які чекають другої дози, можна тимчасово замінити на тих, які мають повну вакцинацію, і тоді відвідувачам (які теж мають обидві дози або ж ПЛР-тест за 72 години) можна буде заходити в зал та сидіти за столиками. Під час перевірки, до "Aroma Kava" зайшов чоловік, щоб придбати каву, та показав працівнику закладу свій сертифікат в "Дії" про повне щеплення.

На тому ж таки проспекті Металургів зайшли з перевіркою у ще одне кафе - "Golden". Адміністраторка закладу чесно розповіла, що не всі її працівники вакциновані, хтось має одну дозу, а хтось лише пішов стояти у черзі на щеплення біля "Будинку зв'язку".

Представник поліції Дмитро Безруков розповів ті ж самі вимоги постанови Кабінету Міністрів України для суб'єктів господарювання під час "червоної" зони карантину, які говорив у попередньому закладі. Адміністраторка кафе пообіцяла закрити заклад на вхід і тепер будуть працювати лише на доставку.

Усім перевіреним закладам харчування зробили зауваження, що необхідно мати маркування на підлозі про дотримання дистанції та сміттєвий бак для використаних масок, а облуговуючий персонал має носити на обличчі захисні екрани (щитки). Якщо цього не буде, то теж виписують штраф, проте значно менший, ніж 17 тис. грн.

Зайшли з інспекцією і у "Білі вітрила", у якому розміщується одразу два магазини: спортивних товарів та жіночого одягу. Як тільки перевіряючі переступили поріг, то дві продавчині, які знаходилися всередині, сказали, що вони закриті, а двері були відчинені лише через те, що вони вивозять свій товар і чекають поки по нього приїде машина. Інна Толстопятова запитала у них, чи вони вакциновані, на що отримала відповідь - "Ні". Представниця виконкому говорить, що якщо наступного разу у "Білі вітрила" зайде нова перевірка і магазин знову буде відкритий - то вже випишуть штраф.

Останнім перевіреним закладом став магазин "Салон сумок". Продавчиня вперше чула про вимоги Кабміну для "червоної" зони карантину. Зізналася, що не робила щеплення та пообіцяла передати власнику магазину, що всі його працівники повинні мати повну вакцинацію, щоб у приміщення могли заходити покупці (у яких співробітники магазину спершу повинні перевірити дві дози вакцини або ПЛР-тест, зроблений щонайбільше за 3 дні до відвідування закладу). Інакше магазин має право працювати лише онлайн.

Як бачимо, більшість магазинів та кафе не готові працювати у відкритому режимі, бо їх працівники не пройшли повну вакцинацію. З понеділка, як говорить представник поліції Дмитро Безруков, підприємців почнуть штрафувати, бо у деякі заклади заходять вже по другому колу і працівники вперто не дотримуються нових правил.

Що стосується перевірок всеукраїнських мереж, то, як говорить Толстопятова, супермаркети "АТБ" та "Сільпо" прослідкували, щоб всі їх працівники були вакциновані ще до настання "червоної" зони.

Читайте також: Мариуполь в "красной зоне". Кто виноват, - ВИДЕООПРОС

Красная зона карантина: что с 18 октября запрещено в Мариуполе

Мариупольцы атакуют пункты вакцинации. Почему огромные очереди появились именно сегодня, - ВИДЕОРЕПОРТАЖ