Сьогодні, 9 листопада, в Україні відзначається День української мови та писемності. З цієї нагоди вся Україна, і редакція 0629 у тому числі, написала радіодиктант національної єдності, який диктував відомий український письменник Юрій Андрухович.
Уперше в Україні радіодиктант відбувся 24 травня 2000 року, присвятили його тоді дню Кирила і Мефодія. Акцію, присвячену державній мові, започаткувало Українське радіо. Лише згодом, 9 листопада, День української писемності та мови стає офіційною датою для проведення радіодиктанту.
Лунає радіодиктант на усіх платформах Суспільного мовника, читають його запрошені гості. Минулого року писав текст для диктанту відомий український поет і видавець, власник і директор видавництва "А-ба-ба-га-ла-ма-га" Іван Малкович, а читала його акторка Римма Зюбіна. Цього року писав текст та читав його сучасний український письменник Юрій Андрухович.
Диктант не має на меті перевірити грамотність людей, перш за все він задуманий як своєрідний флешмоб-акція єднання навколо рідної мови. Одночасно радіодиктант пишуть українці з усіх куточків світу.
Радіодиктант називають наймасовішим флешмобом осені. У 2019 році в день проведення акції запит "радіодиктант" став найпопулярнішим Google-запитом серед української інтернет-аудиторії.
Цьогорічний радіодиктант містив 199 слів і вмістився на трохи більше, ніж дві сторінки у зошиті.
Редакція 0629 увімкнула о 10:00 канал "UA:Перший" і о 10:30 ручки заковзали по листках.
Називався диктант "Слідом за пам'яттю", у якому Юрій Андрухович згадує парк зі свого дитинства.
Текст був складний через довгі речення та велику кількість різноманітних розділових знаків. Але найважче виявилося встигати за диктором, який на середині тексту почав прискорюватися, і далі ми, журналісти 0629, вже думали не про грамотність, а лиш би встигнути все записати.
Тривав радіодиктант 15 хвилин, наприкінці яких Юрій Андрухович перечитав весь текст ще раз, а ми подописували ті слова та фрази, які перед цим пропустили.
Після того, як дійство завершилося, ми з колегами почали жваво обговорювати стиль читання Андруховича та запитувати одна одну про розділові знаки в тексті і деякі рідко вживані слова. Наприклад, ви чули про рослину асфодель або ж зустрічали слово "млистий"?
А як би ви написали речення: "Він існував поза часом і в позачасі тривав"? Цікаво, еге ж?
Після написання тексту ми відчували і гордість, і піднесення, і радість. А це те, чого, погодьтеся, нам дуже бракує в непрості часи пандемії.
Все, що ви хотіли знати про редакцію та чомусь соромились спитати, - читайте тут.