Що не так з датою народження Куїнджі, та чому Google помилився, привітавши всіх з його 180-річчям

Сьогодні, 27 січня, Google розмістив на стартовій сторінці пошукача дудл, присвячений 180-річчю відомого українського художника Архипа Куїнджі. Але, як розповіли 0629 маріупольські музейники, ця дата неправильна.

Дудл - це змінений логотип пошукача Google, який з'являється на головній сторінці у пам'ятні дати.

Сьогодні Google розмістив дудл (своєрідну листівку) з зображенням Куїнджі та його відомими картинами, присвятивши це 180-річчю великого художника. Таким чином, користувачі Google з усього світу дізнаються про уродженця Маріуполя Архипа Куїнджі. Але є одне але. Як розповіла 0629 завідувачка Художнього музею ім. Куїнджі Тетяна Булі, 180 років від дня народження художника було минулого року.

Ми маємо у своєму розпорядженні документи, які абсолютно чітко свідчать про рік його народження - 1841. З приводу числа, то його ніхто не знає. У жодному паспорті Архипа Івановича Куїнджі немає дати його народження, саме дня та місяця. Так само, як і немає жодних свідчень у документах, що він народився 27 січня.У нашому маріупольському музеї можна побачити запит канцелярії Санкт-Петербурзької Академії мистецтв 1908 року особисто до Куїнджі з проханням уточнити дату народження. У ньому Куїнджі чітко вивів свою дату народження - 1841 рік, потім невпевнено написав "січень" і кілька разів його перекреслив. Свого місяця народження він сам не знав, іменини свої відзначав 19 лютого (ред. - в день пам'яті святого Архипа, по новому стилю - це 4 березня), про що свідчили його друзі, сучасники, художники", - розповідає Тетяна Булі. 


"Чумацький шлях у Маріуполі", 1875 рік/ Фото: wikipedia

Як пояснила пані Тетяна, Куїнджі вів достатньо закритий спосіб життя, мемуарів по собі не лишив, щоденників не писав, тому є багато білих плям у його біографії.

"Наші краєзнавці десятиліттями вивчали біографію Куїнджі, працювали в Російському державному історичному архіві давніх актів, бачили своїми очима паспорти Куїнджі, і дати ніде немає, а ось роки народження там зазначаються різні. Проте перед смертю Архип Іванович впевнено говорив про те, що датою його народження є 1841 рік. У його останньому паспорті, де є помітка про смерть, чітко вказано, що він помер у 1910 році у віці 69 років. І це ж написано в документі опису майна, завіреного нотаріусом", - говорить завідувачка музею.

Ще один документ, який свідчить про дату народження – це запис в метричній книзі церкви Різдва Пресвятої Богородиці про вінчання Архипа Куїнджі та Віри Шаповалової, який знайшли у Державному архіві Донецької області. У графі "літа" вказано вік нареченого – 34 роки. Вінчання проходило у липні 1875 року. Таким чином, цей документ не підтверджує можливість народження Куїнджі у 1842 році, як це визнано на рівні держави і в чому помилився сьогодні Google.


"Червоний захід сонця на Дніпрі", 1905–1908 роки/ Фото: wikipedia

Маріупольські краєзнавці стверджують, що місяцем його народження може бути січень, лютий або березень. Виписки з метричної книги про народження Куїнджі немає, бо ці книги були втрачені під час війн та пожеж, у церковній книзі ці дані також відсутні.

Минулого тижня ми підготували лист, який передали у Верховну Раду та міністру культури України з комплектом документів, чому дата народження Архипа Івановича Куїнджі 1841 рік", - повідомила завідувачка Художнього музею ім. Куїнджі Тетяна Булі.


"Місячна ніч на Дніпрі", 1880 рік / Фото: wikipedia

"У 2021 році ми масштабно відзначали 180-річчя від дня народження Архипа Івановича Куїнджі: привозили оригінали його картин з Харкова та Дніпра, проводили Міжнародний меморіал Куїнджі. 19 лютого цього року ми будемо проводити інтерактивний захід "Таємний Куїнджі. Експонати розповідають", - анонсує захід пані Тетяна.

У Художньому музеї ім. Куїнджі в Маріуполі кожен бажаючий може побачити три оригінали картин відомого художника: ескіз "Червоний захід" та два етюди "Ельбрус" і "Осінь. Крим".

У ці дні в музеї проводяться тематичні екскурсії, присвячені життєвому та творчому шляху Архипа Івановича Куїнджі. Це чудова нагода підтримати маріупольський музей та дізнатися багато цікавого.


"Українська ніч", 1876 рік / Фото: wikipedia

Нагадаємо, Куїнджі відомий в усьому світі пейзажист, який в своїх роботах поєднав стилі імпресіонізму та романтизму.

Народився він у сім'ї бідного шевця-грека у селі Кара-Су під Маріуполем (зараз це вулиця Карасівська у центрі міста). Ще в дитинстві проявився його хист до малювання. У вільну хвилинку малював на будь-якому зручному матеріалі — на стінах, парканах і клаптиках паперу. Через бідність був змушений рано піти працювати, і один з його наймачів, помітивши малюнки хлопця, порадив йому поїхати в Крим до знаменитого художника-мариніста Івана Айвазовського.


"Нічне", 1905-1908 роки / Фото: wikipedia

13-річний Куїнджі пройшов понад 250 миль від свого рідного міста до майстерні Айвазовського у Феодосії. Попри те, що той відмовив йому в учнівстві, Куїнджі не покинув мрію і з третього разу вступив в Академію мистецтв у Санкт-Петербурзі, де брав уроки фізичної дії світла у знаменитого хіміка Дмитра Менделєєва.

У своїх роботах Куїнджі зміг передати масштаб та простір природних краєвидів України, у тому числі й Криму. Завдяки своїм знанням у галузі хімії та фізики, він створив абсолютно нову техніку живопису. "Майстер світла" – таке прізвисько дали Куїнджі його сучасники.

Читайте також: Гості з минулого. В Маріуполі відтворили виставку 1973 року, зібрав 60 шедеврів живопису - ФОТОРЕПОРТАЖ

В Мариуполе стартовало событие, которое можно увидеть только раз в пять лет, - ФОТО

Републікація
10:48, Вчора