В Маріуполі окупанти зруйнували унікальну пам'ятку архітектури і дуже магічне місце – будинок Гампера, - ФОТО

Цей будинок, побудований в XIX сторіччі у готичному стилі, мав особливу магію. Можливо, це пов’язавно з родиною, яка довгий час мешкала в цьому домі і, власне, надала йому своє ім’я. Мова йде про родину лікарів – Гамперів.

Першим відомим власником двоповерхового особняка з середини XIX століття вважається судово-медичний експерт Фрідріх Вільгельмович Гампер.  Він будував цей будинок для своєї родини – дружини Надії та трьох дітей: синів Сергія, Павла та дочки Олександри.

Старший син Сергій закінчив Харківський медичний університет і відкрив свою приватну докторську практику в батьківському будинку, за що узвіз, де розташований будинок, отримав від людей назву  "Докторський". Тоді комплекс і обзавівся прибудовою-флігелем, де вів прийом пацієнтів Сергій Гампер.

До приходи у Маріуполь більшовицької навали, місто активно розвивалось, тут розвивався бізнес, з’являлись все нові та нові підприємства. І Фрідріх Вільгельмович звернувся до міської думи з клопотанням на отримання дозволу на будівництво заводу або фабрики на своїй ділянці Докторського узвозу. Дозвіл було отримано 27 квітня 1894 року .

Так будинок Гампера розпочав перебудовуватися. 

Смерть Гампера-старшого в 1897 році, проживання синів поза Маріуполем і велика сума кредиту змусили спадкоємців продати недобудову разом з родинною резиденцією.

Закінчення будівництва маріупольського романського будинку-замку завершував уже новий власник, що підтверджують свідчення старожилів про існування до 1980-х декоративних ґрат з цифрами «1903» (згідно з іншою версією – «1907») на парапеті під дахом вежі.

Проте людська пам’ять назавжди зберегла ім’я саме Гампера – народного лікаря, чарівника, який рятував людей. Гамперським стали називати і узвіз, на якому розташований будинок.

З приходом більшовиків будинок заселили пролетарії. Він перетворився на «комунальну квартиру». Нові власники житла не дбали про нього, бо не своє ж. І будинок почав повільно руйнуватись.

І ось в 2022 році «русский мир», який прийшов у Маріуполь з бомбами і реактивними ракетами, довершив справу «своїх дідів» більшовиків - скинув бомбу на історичну пам’ятку Маріуполя.

Чи вдасться будинок Гампера колись відновити? Складне питання. Можливо, по старим зразкам колись його відбудують заново. Але для цього Україна має перемогти росію.

Фото – Євгена Сокирко