Коли в Маріуполь повернуть воду. Все, що потрібно знати

Окупанти в Маріуполі всіма силами намагаються зробити вигляд, що нормальне життя повертається у місто. Але для цього їм треба зробити майже неможливе – відновити водо- та енергопостачання. Без цього жити в місті скоро буде неможливо. А ближче до зими Маріуполь взагалі або повністю спорожніє, або люди почнуть помирати від холоду.

 Окупаційна влада, вочевидь, не може такого допустити, бо в такому випадку руйнується міф про «всі чекали на росію», «днр – це сила» і «росія все відбудує». Якщо місто буде мертвим – без людей – то це вже не місто. Це буде тотальна і дуже наочна поразка всій політиці росії в Україні.

Тому зараз окупаційна влада обіцяє людям все, аби вони повірили, аби почекали і не повбивали би окупантів руками.

Призначений Кремлем очільник самопроголошеної республіки деніс пушилін розповідає, що питання відновлення Маріуполя – головні для містян. «Город обязательно восстановим — на помощь придет вся Россия. Дети летом отдохнут в здравницах РФ, в том числе крымских. А пока они получили в подарок «Азбуку Донбасса», - пише він в своєму Телеграм-каналі.

Вам потрібні вода, світло, їжа, зв’язок та робота? Все буде, але поки що читайте азбуку. Чи це не знущання?

Але і більш конкретні обіцянки є від нього є. Місцеві мешканці, які зараз залишаються в Маріуполі, кажуть, що на зустрічах з окупаційною владою їм пообіцяли, що вже 9 травня в Маріуполь піде питна вода.

Для реалізації обіцянки окупанти залучили до співпраці колишнього головного інженера Маріупольського міськводоканалу  Сергія Коваля. Людина ця професійна, розбирається в системі, але любить красти комунальне майно. Саме за корупцію Коваля звільнили з Маріупольського міськводоканалу. Після цього він влаштувався у Покровськ на аналогічну посаду, але там його звільнили. 

Тепер його, «ображеного на Україну», долучили рятувати Маріуполь від посухи. Але навіть  інженер не зможе відновити водопостачання в місто через великий ступень руйнації інфраструктури та відсутність електрики.

Спочатку окупанти просто обіцяли дати воду, трохи пізніше пообіцяли дати води, але самопливом, без насосів.

Експерт в цих питаннях, Костянтин Пісмарьов, директор департамента з питань управління енергетичними підприємствами Маріупольської міської ради,  каже, що подати воду  - ПИТНУ воду -  в Маріуполь наразі неможливо. Навіть самопливом.

«Так, дійсно, Старокримське водосховище географічно трошки вище, ніж Маруполь, тому вода самопливом може звідти йти. Але це вода з річки Кальміус. Це така саме вода, - пояснює Пісмарьов. – За якістю старокримська вода дуже погана. Навіть після очищення, вона мала дуже високу жорсткість і не вважалась питною за стандартами. Без очищення – це просто вода, як з річки, не придатна для вжитку. Для того, щоб цю воду очистити,  треба щоб працювали насоси, треба проганяти її через систему фільтрації. А щоб працювали насоси, треба відновити електрику. А електрику відновити неможливо».

Зараз окупанти намагаються тягнути електрокабель з Виноградного. «Але розумієте, система так не працює. Немає такої розетки, куди б можна було увіткнути цей кабель, і щоб світло з’явилось. Росіяни цілеспрямовано розбомбили електромережі, підстанції. Це все не відновити. Тому місто буде залишатися без електрики», - пояснюють в прес-службі міськради. 

І, відповідно, без питної води.

«Важливий момент. Вода – це ж не просто водопостачання, це ще і водовідведення. А каналізаційна система постраждала так саме, як і водопровідна. Якщо зараз подати воду в будинки, куди далі підуть відходи? У море? Це холера, це кишкові захворювання. Це просто екологічна катастрофа, і я знаю, хто має  відповідати за це», - каже Костянтин Пісмарьов.

Він впевнений, що обіцянки дати воду до 9 травня – абсолютно нереалістичні. 

«Система зараз пуста. Тільки на те, щоб вона заповнилась водою, потрібно два-три тижні. Вони просто обманюють людей. 

Росіяни в Донецьку вже два місяці не можуть повернути воду. Там досі воду дають по годинах, а потім підвозять технічну воду для інших потреб. Так  у Донецьку немає такої інфраструктурної катастрофи, як в Маріуполі, де 95% пошкоджених будинків, 40% не підлягає відновленню. І всі ці будинки мають пошкоджену водопровідно-каналізаційну систему. Тобто вода, якщо навіть уявити, що вона дійде до міста, стане просто затоплювати квартири».

Тож, калюж по місту може і буде, але навряд чи це полегшить становище містян. Їм краще залишити місто до того часу, коли воно буде звільнене. Бо жару без води перенести в Маріуполі буде дуже важко. І точно – небезпечно з боку кишкових захворювань та холери.

Нагадаємо, що останній спалах холери був у Маріуполі у 2011 році, коли ситуація була досить благополучною у порівнянні з нинішнім станом міста.

Експерти кажуть, що для того, щоб повернути в місто електрику, треба півроку – рік. Цей час приблизно буде потрібний і для повернення, хоча б частково, електропостачання. Окрім часу – треба ще мільярди гривень на придбання необхідних для ремонту матеріалів. Всього цього у окупантів немає.