Біологічна зброя. Як росія вбиває маріупольців без бомб і ракет, - ФОТО, ІНФОГРАФІКА

Експерти в різних сферах, аналізуючи ситуацію, що склалась в Маріуполі, наголошують на загрозі виникнення епідемії холери та інших інфекційних захворювань. Окупаційна влада в місті каже, що все це  - українська пропаганда, і ніякої загрози немає.

Ми розповімо вам,  як ситуація виглядає насправді, наскільки небезпечна трупна отрута, чому загроза холери в Маріуполі більш ніж реальна і що чекає на місто в найближчі місяці, якщо Маріуполь не буде звільнено.

Трупи, щурі, тони сміття

Понад чотири місяці в Маріуполі не вивозять побутове сміття. В кожному дворі є своя кучугура, яка дурно тхне і заважає жити.

«Здравствуйте! Прошу, умоляю кто прочтёт, посоветуйте или кто надо, тот прочтёт. Нам срочно нужна комунальная служба, машины и баки! Ситуация - живу г. Мариуполь на ул. Панфилова,  частный сектор. Везли все ко мне на улицу, скоро 4 месяца все районы, ничего это не увозится, нет даже баков. На то количество мусора, баков 10 минимум должно быть, а стоят два полных и особо уже не пригодны для использования, там воронка от снаряда, и она полна также сверху мусором. Живу я с малыми детками, одна из дочек  аллергик. Я не могу ни окна открыть, ни мимо ходить уже  - зловония! Выжили войну и задохнуться теперь от воздуха?» - пише маріупольчанка у вайбері «Мамочки Мариуполя».

Ситуація, яку описує жінка, аналогічна у різних районах Маріуполя. Сміття накопичувалось в місті 4 місяці і все ще продовжує накопичуватись. Спочатку люди були змушені викидати його біля будинків через обстріли. Потім просто не було кому те сміття вивозити. Сміттєвозів практично не залишилось. Під час бомбардувань 1-3 березня російська армія обстріляла КП «Комунальник» і знищила сміттєприбиральну техніку. 

Зараз в окупантів першочергове завдання – розібрати всі зруйновані будівлі і вивезти їх за межі Маріуполя. Тому знову не до побутового сміття.

І це є велика небезпека для життя людей.

«В першу чергу, на звалищах завжди живуть рої мух, щурі, миші. Вони є переносниками хвороб, наприклад, сказу, туляремії, лептоспірозу, енцефалітів та інших. По-друге, біологічні відходи вони так би мовити стікають у ґрунт, віддають рідину, яка є дуже небезпечною. Дощі ще прискорюють  розмивання цих речовин і потрапляння їх в ґрунтові води та водойми. Люди, які мають в подальшому контакт з такою водою, можуть заразитися кишковою паличкою, ентерококами, різними кишковими інфекціями.  В побутовому смітті завжди є і небезпечні хімічні речовини, наприклад, газети, пакети. Пластик, звичайно, довго розкладається, але коли він підігрівається високими температурами (зараз в Маріуполі температура вище 32 градусів, - ред.), то частина небезпечних речовин відокремлюється і потрапляє в воду. Бо вода добрий розчинник.

Вода – це живильне середовище для усіх мікробів. І коли вона забруднена біологічними та хімічними речовинами, це все реальна небезпека для людини», - пояснює керівниця Донецького обласного лабораторного центру Міністерства охорони здоров’я Марина Білоусова.

За останні 10 років Маріуполь майже на 100% позбавився стихійних сміттєзвалищ. У місті значно покращився санітарний стан.  Те, що відбувається зараз, - це просто екологічна катастрофа. 

Але сміття - не єдина загроза для здоров’я людей. 

Трупна отрута

За оцінками місцевої влади, під час активної фази бойових дій в Маріуполі загинуло від 20 до 50 тисяч мирних мешканців. Тобто, десята частина населення!

Останнім часом з’явилась інформація про 95 тисяч загиблих маріупольців. Редактор телеканалу МТВ Микола Осиченко повідомив про це з посиланням на власні джерела в окупаційній адміністрації. Він вважає, що ця цифра близька до реальної.  Наразі ми не можемо жодним чином перевірити цю інформацію, але враховуючи інтенсивність обстрілів у березні-квітні, не виключаємо і таку можливість.

Більша частина загиблих або залишається у зруйнованих будинках, на узбіччях доріг, або були поховані на невелику глибину поруч з житлом, на городах, дитячих майданчиках тощо.

Руслан Черненко, фахівець Українського наукового інституту технічної екології (УНІТЕ) вважає, що трупна отрута небезпечна,  коли вона потрапляє у воду: «Санітарними вимогами України для джерел питного постачання не просто так  передбачене встановлення зон санітарної охорони, де будь-яке захоронення  заборонено. Забруднення  такої води дійсно може викликати поширення кишкових інфекцій та особливо небезпечних інфекційних хвороб. Екологічне законодавство (насамперед, Водний Кодекс) також спрямоване на попередження забруднення вод, навіть що використовуються для рекреації, риборозведення тощо». 

Згідно з Державними санітарними правилами та нормами, відстань від місця поховання до житла людей має складати не менше 300 метрів. Окремо санітарні норми прописані для селищ, де поховання мають відбуватися вище джерела питної води, яке постачається до населеного пункту. В такому випадку відстань має збільшитися до 500 метрів. 

Ми звертаємо увагу на це тому, що в Маріуполі через війну джерелом питної води для багатьох мешканців досі залишається не водопровід, а колодязі та джерела. І ніхто про правила 500 метрів у місті не думав під час обстрілів. Все це створює нову небезпеку, з якою маріупольці не стикались навіть в 1941 році, під час німецької окупації.

Наскільки серйозна ця небезпека? Фахівець Українського наукового інституту технічної екології Руслан Черненко вважає, що дуже небезпечна, адже трупна отрута може спричинити навіть смерть. Але немає досліджень, яка кількість трупної отрути може викликати такі наслідки.

Про це говорить і директорка Донецького обласного лабораторного центру МОЗ Марина Білоусова: «Ми не знаємо, яка кількість води і яка кількість загиблих мають зконтактувати, щоб нести смертельну загрозу людині». 

На думку фахівця УНІТЕ Руслана Черненка, більшу небезпеку для людини все ж викликає бактеріальне забруднення питної води: «Існує купа інфекцій, для поширення яких фактор води є вирішальним . І це не тільки холера, але й гепатит А, дизентерія, черевний тиф тощо. Втім, питання поширення інфекційних хвороб у воєнних умовах стоїть набагато ширше, бо значно погіршується стан  побуту та гігієни населення. Руйнація інфраструктури унеможливлює можливість безпечно видаляти сміття, стічні води, трупи людей та тварин. Формуються антисанітарні умови, сприятливі для масових отруєнь та інфекцій. Саме з цим пов'язані більші загрози для населення». 

Тож, тепер поговоримо про інфраструктуру.

Сміттєзвалища як бомба уповільненої дії

Ми можемо тільки припускати, скільки саме відходів руйнувань зараз збирають у Маріуполі і вивозять на полігон російські загарбники.

«Я як людина, яка має глибоку експертизу в цій сфері, можу сказати, що разом це біля 5 мільйонів тон сміття, - розповідає очільник комунального підприємства «Полігон» Віктор Азізов. - Проєктна потужність нашого Лівобережного полігону – 2 млн тонн, і розрахований він був на 10 років. Ну майже стільки він і послугував громаді. На початок повномасштабної війни полігон був заповнений на 86%.  

Тобто, Маріуполю зараз потрібно, як мінімум два таких полігона, для того, щоб весь цей об’єм сміття якось вивезти, а їх немає.  Те, що роблять окупанти зараз, вони небезпечне сміття, хімічні відходи просто скидають на територію, прямо на ґрунт. Це - злочин. І у мене не вистачає нормальних слів, щоб сказати, що я про них думаю».

Але є в Маріуполі ще більша проблема і пов’язана вона з Приморським полігоном, на вулиці Флотській. Він був зачинений ще  у 2008 році. 

Зараз окупанти його розконсервували і возять туди важке сміття, - розповідає керівник комунального підприємства «Полігон» Віктор Азізов. 

«Цей полігон має вигляд усіченої піраміди і вони прямо зверху цієї піраміди насипають. Я мав зв’язок з Маріуполем три тижні тому. Там  у мене залишився майстер полігону. І я просив його пояснити цим людям, які таке роблять, що вони можуть зробити дуже велике лихо для маріупольців. 

Це - абсолютний колапс. На Приморський полігон возити не можна. Особливо зверху накидати. Тому, що прямо під полігоном проходить основна каналізаційна артерія Маріуполя – каналізаційний колектор діаметром 800 мм. Це була одна з причин, через яку закривали полігон. Це - артерія, по якій йдуть всі стоки Центрального району на Черьомушки. Якщо зверху просто валити будівельне сміття, ви ж розумієте, яка його вага, то… грунт продавиться під тією вагою. Цей колектор просто провалиться під вагою будівельного сміття. І тоді це буде катастрофа в квадраті. В такому випадку каналізаційні стоки почнуть затоплювати центр міста, балки, весь Центральний район», - зазначає Азіров. 

Каналізація. Окупанти зробили тільки гірше

Зараз ситуація з каналізацією в Маріуполі стала просто критичною. Намагаючись якомога швидше подати воду, окупанти зробили помилку, яка буде вартувати маріупольцям смертельними загрозами, - вважає керівник комунального підприємства «Маріупольський міськводоканал Володимир Антоненко.

За словами Антоненка, окупаційна адміністрація підійшла до питання відновлення водопостачання не з того боку:  «Спочатку треба було відновити роботу каналізаційної системи і тільки після цього можна було подавати воду. На жаль, підхід росіян, навпаки, тільки ускладнив ситуацію». 

За інформацією Володимира Антоненка, в Маріуполі – 22 каналізаційні станції. Всі вони були затоплені нечистотами. Це відбулось ще на початку весни. 2 березня в Маріуполі окупанти підірвали всі електричні вводи у місто, насоси, які перекачували нечистоти, перестали працювати. І всі фекалії пішли прямим ходом в КНС і затопили обладнання.

До того моменту, поки у місто не подали воду, відкачати всі ці фекалії було реально. Але після того, як окупанти пустили воду на місто, зараз це зробити дуже складно.

«Зрозумійте, каналізація не працює, а нечистоти пішли, люди зливають їх. Всі ці стоки йдуть знову в ці каналізаційно-насосні станції. Той момент, коли подача цих стоків по трубопроводам була мінімальною, об’єми цих стоків було реалістично відкачати, дістатися обладнання, осушити його і спробувати запустити. І тільки після цього давати воду. Зараз відкачувати треба такими насосами, яких не має в Маріуполі.  У нас були стаціонарні потужні насоси на станціях, але зараз вони теж затоплені. Тепер потрібні переносні насоси, які зможуть викачувати 50 тисяч кубів стоків на добу!», - зазначає Антоненко. 

І тут важливий момент: всі ці нечистоти, весь цей квітник мікробів та бактерій, що несуть загрозу життю людей, доведеться зливати в річку. На жаль, іншого способу відкачати нечистоти не існує, каже Володимир Антоненко.

Чим це може закінчитися для міста – важко навіть уявити.

Окрім затопленого обладнання на КНСах, також є серйозна загроза прориву каналізаційного колектора на вулиці Митрополитській. Він і до війни був в поганому стані, а в березні в колектор були прямі влучання снарядів, каже Антоненко. 

Що відбувається, коли нечистоти з колектора вириваються на поверхню, маріупольці вже бачили взимку 2021 року. Тоді фекалії затопили всю Новоселівку аж до Центрального ринку.

«Щось подібне в будь який момент трапиться знову, бо окупанти не вирішують проблему, а займаються виключно піаром і працюють на картинку для своїх кураторів», - вважає Володимир Антоненко.

Зараз Антоненко з колегами займається оцінкою ситуації в Маріуполі та розробляє програму з відновлення системи водопостачання: «Ми виходимо з того, що нам треба стартувати від нульової відмітки. Бо треба міняти труби метр за метром та закуповувати нове обладнання. Важко сказати, скільки грошей на це знадобиться. Але для розуміння проблеми, скажу, що вартість капітальної реконструкції трьох найбільших та найдорожчих КНС – 27 млн євро за довоєнним курсом. Інші, а їх всього в Маріуполі 22, – дешевше, приблизно 100 млн грн кожна».

Те, чим зараз займаються окупанти в Маріуполі – це просто кидання пилу в очі, вважає експерт. 

На жаль, така тактика замилювання очей призведе лише до погіршення екологічної ситуації в місті і поширенню інфекційних захворювань.

ЗАХВОРЮВАННЯ, ЯКІ ЗАГРОЖУЮТЬ НАСЕЛЕННЮ ЧЕРЕЗ СМІТТЯ, ТРУПИ ТА ЗАБРУДНЕНУ ВОДУ 

За словами очільника найбільшої ритуальної компанії Маріуполя, Миколи Сапарова, до війни в місті щодня помирало близько 20 чоловік. Це - при кількості населення близько 500 тисяч чоловік.

Сьогодні за інформацією лікарів, які залишаються в Маріуполі, щодня помирають близько 30 чоловік. При кількості населення 120-150 тис. чоловік. Люди помирають від хворіб, які ніхто не лікує.

«Ситуація в Маріуполі жахлива. В умовах антисанітарії, коли неможливо нормально помитися, поширюється педикульоз. Педикульоз для висипного тифу - важлива умова та фактор підвищення ризику поширення епідемії.  В громадянську війну в Маріуполі вже вирувала епідемія педикульозу і пов’язаного з ним тифу. Зараз в місті аналогічні умови. На превеликий жаль, епідситуація та антисанітарія у місті найближчим часом буде  погіршуватися», - припускає фахівець Українського наукового інституту технічної екології Руслан Черненко.

Тож лікарі, екологи та місцева влада радять маріупольцям краще евакуюватись.

Матеріал підготовлено у межах конкурсу «Екологічні хроніки: як вторгнення РФ впливає на довкілля України», який реалізується ГО «Інтерньюз-Україна» за фінансової підтримки Journalismfund.eu.

Авторська колонка
10:31, Сьогодні