Крадії та корупціонери. Хто отримує підряди на будівництво в окупованому Маріуполі, - ФОТО

Підряди на будівництво розстріляного Маріуполя отримують в росії корупціонери та крадії, наближені до путіна.

Видання «Важливі історії» вивчило сайти з вакансіями будівельників у Маріуполі, місцеві ЗМІ та паблики та склали невеликий список компаній, допущених російською владою до будівництва в окупованому місті.

ВПК «Военно-строительная компания»

Підвідомча Міноборони ВСК є генпідрядником нового житлового мікрорайону, медичного центру та кількох бетонних заводів у Маріуполі. До жовтня компанія планує здати 12 п’ятиповерхівок, потім — «ще більше», розповів заступник міністра оборони Тимур Іванов: лише близько 2,5 тисяч квартир.

«ВСК» було створено у жовтні 2019 року за указом Володимира Путіна. Попередника ВСК — компанію «Спецбуд» — було розформовано після кількох гучних корупційних справ.

ВСК було вирішено передати все військове будівництво. Але нова компанія Міноборони РФ виконує функції «прокладки». На будівництва в Маріуполі вона наймає як субпідрядників звичайні комерційні компанії. Наприклад, виконавець робіт з будівництва житлового мікрорайону не ВСК, а компанія «Олімпсітібуд».

Так само ВСК діє у Росії. Уклавши у червні цього року контракт зі Слідчим комітетом на реконструкцію та будівництво будівель кадетського корпусу СК у Санкт-Петербурзі, компанія Міноборони без проведення конкурсу віддала роботи на субпідряд компанії «Геоїзол».

«Олімпсітібуд»

На відео, де заступник міністра оборони Тимур Іванов перевіряє будівництво в Маріуполі, можна побачити Олександра Фоміна – гендиректора однойменної московської компанії «Олімпсітібуд».

«Олімпсітібуд» був зареєстрований у 2006 році і регулярно, часто без конкурсу, отримує підряди від структур військово-будівельного комплексу. 2021 року її виручка перевищила 21 мільярд рублів.

Засновниками фірми є Олександр Фомін та Дмитро Хавронін. У ВКонтакті Фомін відзначений на фотографії зустрічі Володимира Путіна з випускниками військових училищ; можливо, він закінчив Військовий інженерно-технічний університет у Санкт-Петербурзі. Раніше працював у будівельному управлінні Московського регіону Міноборони. Про колишні місця роботи Хавроніна немає інформації у відкритих джерелах. Однак на початку нульових він був зареєстрований у гуртожитку за адресою Хорошівське шосе, 76б — там знаходиться комплекс будівель ГРУ Міноборони.

ДК «ЕКС»

Будівельники ДК «ЕКС» у Маріуполі мешкають у наметовому таборі з колючим дротом по периметру. Ними керує заступник гендиректора компанії полковник запасу Вадим Куц, який займався військовим будівництвом у Чечні, Південній Осетії та Абхазії. З його слів випливає, що компанія в Маріуполі має 235 об’єктів: житлові будинки, школи, дитячі садки.

ДК «ЕКС» — один із найбільших будівельних підрядників у Росії. Виторг компанії в 2021 році – 64,6 мільярда рублів. Реальним власником, на думку співробітників та партнерів ЄКС, є Максим Крилов – випускник московського Суворовського училища та Військового університету Міноборони (гендиректор фірми Власов закінчив той самий університет). Батько Максима Крилова Микола навчався у Суворовському училищі разом із колишнім віце-прем’єром та екс-заступником міністра оборони Юрієм Борисовим і міг мати відношення до ГРУ.

Успіх ЄКС співрозмовники «Проекту» пов’язали із близькістю до родини Ротенбергів. При цьому між собою співробітники компанії називали її «кадетським братством»: «Було, що основним мотивом для прийому на роботу топ-менеджера було його навчання в Суворовському училищі». У 2017 році ЄКС була перереєстрована з Москви на Ярославську область, де уряд очолив колишній співробітник ФСТ та ще один випускник Суворовського училища Дмитро Степаненко.

«Випробувальний центр „Стройэксперт“»

Під час обстрілу Маріуполя місцеві мешканці ховалися у будівлі міської філармонії. Наразі її готують під засідання суду над батальйоном «Азов», на сцені вже змонтували клітки для майбутніх засідань.

На відео потрапив один із співробітників, який займається відновленням будівлі. Це Павло Золотухін із пітерської компанії «Випробний центр „Будексперт“».

Власники бізнесу – Денис Мотуз та Галина Архіпова, родичка пітерського девелопера Гліба Архіпова, проектувальника та забудовника житлових будинків у Санкт-Петербурзі.

5 липня їх обох було затримано у кримінальній справі про розтрату бюджетних коштів у Фонді допомоги ошуканим пайовикам — проектно-вишукувальні роботи були замовлені за свідомо завищеною ціною.