Видання The Village опублікувало російський майстер-план розвитку Маріуполя, яке було практично повністю зруйноване навесні 2022 року російськими військами.
Документ, що охоплює період до 2035 року, підготовлений Єдиним інститутом просторового планування на замовлення мінбуду росії. Як він опинився у розпорядженні видання, не уточнюється. Але те, що такий документ розробляється, було відомо. Про підготовку та попередні висновки писав і сайт 0629.
У плані зазначено, що проектне населення Маріуполя у 2022 році становить 212 тисяч осіб. До початку війни у місті жили 480 тисяч людей. Під час облоги Маріуполя, за найскромнішими оцінками, загинуло від 20 до 80 тисяч маріупольців. Ще десятки тисяч мешканців залишили місто, ставши біженцями.
Згідно з планом, уже до 2025-го в окупованому росією Маріуполі буде 350 тисяч жителів, довоєнного рівня чисельності населення він, на думку влади росії, досягне до 2030-го, а ще через п'ять у ньому житимуть півмільйона людей.
Першочерговими завданнями називаються:
- Відновлення об'єктів індивідуального житлового будівництва та багатоквартирних будинків, будівництво швидкомонтованих багатоквартирних будинків;
- створення місць застосування праці в затребуваних галузях економіки;
- Відновлення життєзабезпечення, інженерної, транспортної та соціальної інфраструктури;
- Збереження та відновлення природних територій, впровадження екологічно чистих технологій виробництва, благоустрій територій.
Згідно з документом, вже за підсумками 2022 року проектувальники мають намір звести і відремонтувати в Маріуполі 2240000 квадратних метрів житла, до 2025-го - ще 2,76 мільйона квадратних метрів, до 2030-го - ще 2,5 мільйона квадратних метрів і до 20 -го - ще 1,25 мільйона квадратних метрів. Максимальна висота забудови становитиме 15 поверхів, а у центрі міста – десять. Також за 13 років у місті обіцяють збудувати та відремонтувати 105 дитячих садків, 92 школи, 19 поліклінік.
Пріоритетною галуззю зайнятості у Маріуполі, як і раніше, пропонується залишити «обробні виробництва». Вони включають металургію, машинобудування, виробництво харчових продуктів, хімічну промисловість, займаючи 23% від усіх можливих місць застосування праці. На інші галузі (охорона здоров'я, соціальні послуги та «діяльність з догляду із забезпеченням проживання») закладено 18%, ще 17% місць зайнятості зарезервовано на держуправління та оборону.
Окремий слайд у презентації присвячений відновленню металургійних комбінатів імені Ілліча та «Азовсталь». На цих підприємствах, які належать найбагатшому бізнесменові України Рінату Ахметову, тримали тривалу оборону військовослужбовці ЗСУ та бійці полку «Азов». Російський майстер-план передбачає створення на території Азовсталі технопарку з кількома заводами сполучених виробництв. Окупанти збираються зберегти виробничі цеха «Азовсталі» з виготовлення рельсів, відкрити підприємство з переробки шлаків. Підприємства мають забезпечити робочими місцями 9,2 тисяч осіб.
До війни на двох заводах працювало близько 20 тисяч чоловік.
Крім того, в історичному центрі Маріуполя пропонується відновити Покровський храм, ДК «Азовсталь», швейну фабрику «Фея», панчоху, Театральний сквер, Школу мистецтв та Драматичний театр, який використовувався мирними жителями як бомбосховища та був підірваний російською армією 16 березня. Внаслідок бомбардування за різними оцінками загинули від 300 до 600 жителів Маріуполя.
Судячи з презентації, планування окупованого Маріуполя багато в чому спирається на оригінальний міський генплан 2012 року і, зокрема, передбачає включення до меж міста аеропорту (розташований за п'ять кілометрів на схід) і прилеглих до нього територій.
Значна частина плану присвячена розвитку транспортної мережі міста. Серед іншого запропоновано такі проекти:
- відновлення трамвайної мережі загальною довжиною 116,3 км;
- заміна тролейбусної мережі на мережу електробусів завдовжки 97 кілометрів;
- збільшення існуючої автобусної мережі на 35 кілометрів – до 136,9 кілометра;
- розвиток велосипедної мережі завдовжки 63 кілометри.
Експерт із міського планування, до якого звернулися за коментарем журналісти The Village, заявив на умовах анонімності, що пропонований майстер-план розвитку окупованого Маріуполя не має жодної соціальної складової, не несе в собі уявлення майбутнього та життєздатний лише у дуже короткостроковій перспективі.
Парадоксально, що відновлення починається з історичного центру та «Азовсталі». Спальні мікрорайони, найбільш щільні та сильно постраждалі, де десятки тисяч людей фактично втратили дах над головою, окупанти планують відновлювати після 2030 і 2035 років. Де до цього житимуть люди, які втратили дах над головою? Про це окупанти не думають взагалі.
Документ, зроблений без участі міської громади, не може називатися майстер-планом. Очевидно, реальне завдання документа — не довгостроковий стратегічний розвиток, а дуже конкретна тактична історія: швидко приховати сліди війни в центрі, створити життєрадісну картинку на невеликому клаптику міського простору. Не заради мешканців міста, а заради глядачів, які побачать цю картинку.
Читайте також: Стратегія розвитку Маріуполя. Окупанти VS Маріупольський муніципалітет