Журнал НВ спільно з інвестиційною компанією Dragon Capital склав рейтинг 10 найбагатших людей країни. Вони не стали робити свій традиційний рейтинг 100 найбагатших, тому що через війну компанії не публікують звітність та не діляться необхідною для оновлення оцінок інформацією. Найбільші компанії, зокрема в енергетиці, мало не щотижня втрачають активи після ракетних обстрілів. Немає повних даних про стан підприємств після російських атак, частина бізнесів залишилася на окупованій території і чекає на звільнення.
Війна, вочевидь, це час для збереження, а не примноження активів. Хто менше втратить, у того більше шансів опинитися лідером після закінчення воєнного протистояння.
Попри всі втрати в економіці, принаймні троє найбагатших українців зберегли статус доларових мільярдерів, хоча їхні статки помітно впали.
Публікуємо скорочений текст. Повний - за посиланням на сайті НВ
Рінат Ахметов
Так, на першому щаблі втримався Рінат Ахметов. Станом на жовтень, його статки американський Forbes Billianaires оцінював у $4,3 млрд. Рік тому НВ та Dragon Capital нарахували йому $11,5 млрд.
Через що таке падіння? Металургійна група Метінвест — головний актив Ахметова — втратила Азовсталь та ММК ім. Ілліча, два найбільші металургійні комбінати в окупованому Маріуполі. «За відновлювальною вартістю (витрати на побудову аналогічних компаній. — Ред.) втрати ММК ім. Ілліча та Азовсталі через російську агресію складають від $17 до $20 млрд», — казав Ахметов у інтерв'ю НВ.
Крім того, періодично зупиняються гірничо-збагачувальні комбінати у Кривому Розі. Внутрішній попит на залізну руду скоротився, а експорт майже зупинився через блокаду Росією морських портів. Частково Метінвест рятує робота іноземних активів. Передусім прокатних заводів у Болгарії, Великій Британії та Італії. Проте вони закуповують напівфабрикати не в Україні, а у сторонніх постачальників, що позначається на прибутковості процесу.
Другий найбільший бізнес Ріната Ахметова, енергохолдинг ДТЕК тане на очах. Від ракетних обстрілів страждає все: від ліній електропередач до електростанцій. За словами виконавчого директора компанії Дмитра Сахарука, вартість обладнання, необхідного для відновлення, становить «сотні мільйонів доларів». ДТЕК повністю втратив Луганську ТЕС у місті Щастя. Компанія законсервувала три потужні вітрові станції на окупованій території Запорізької області та частково втратила контроль над своїми СЕС. Додаткові складнощі енергетики Ахметова отримали від держави в умовах дефіциту енергії і палива — Міненерго заборонило експорт електроенергії та газу.
З інших помітних змін у бізнесі найбагатшого українця можна відзначити втрати в аграрному холдингу HarvEast і добровільну відмову від усіх медіаактивів. За останні роки в Медіа Групу Україна було інвестовано кілька сотень мільйонів доларів. Але в СКМ вирішили, що найпростіший спосіб не потрапити під так званий «закон про олігархів» — вийти з медіабізнесу.
Єдиний новий помітний проект СКМ — вантажний термінал Мостиська на кордоні з Польщею, в який проінвестовано понад $15 млн.
Незважаючи на втрати, Рінат Ахметов, точно лишається мільярдером і найбагатшою людиною України. Минулий 2021 рік став рекордним для його металургійного бізнесу. Згідно зі звітом, Метінвест отримала $4,7 млрд чистого прибутку, а її основний акціонер компанія СКМ Ахметова — майже $1,9 млрд дивідендів.
Скільки витрачає Ахметов на оборону та гуманітарні потреби? Загальна сума допомоги (гуманітарної та мілітарної) — понад 3 млрд грн, повідомили у пресслужбі СКМ.
Віктор Пінчук
Власник промислової компанії Інтерпайп втратив чи не найменше, у порівнянні з Ахметовим та іншими «промисловими» учасниками рейтингу. Рік тому статки бізнесмена у рейтингу НВ та Dragon Capital оцінювались у $2,6 млрд. Станом на жовтень, Forbes Billionaires нараховує йому $2 млрд. Основний бізнес Пінчука — трубно-колісна група Інтерпайп — базується у Дніпропетровській області, на відстані від зони активних бойових дій. Періодично дістається лише підприємствам у Нікополі. Місто регулярно обстрілюють, воно розташоване на правому березі річки Дніпро навпроти Запорізької АЕС, яку окупувала армія Росії….
Вадим Новинський
Цього року Вадим Новинський добровільно склав з себе повноваження народного депутата України. Але водночас залишився головним бізнес-партнером Ріната Ахметова у металургійному бізнесі. Тому всі цьогорічні проблеми Метінвесту — це і його проблеми. Через це бізнес Новинського «схуд» майже вдвічі. Рік тому у рейтингу НВ та Dragon Capital його статки оцінювалися в $2,44 млрд. Станом на жовтень, у Forbes Billionaires йому дають $1,3 млрд. Окрім Азовсталі та ММК ім. Ілліча, втрачено більшу частину активів аграрного холдингу HarvEast, де Новинський також є партнером Ахметова.
Велика особиста бізнес-втрата Новинського — мережа торговельних центрів Амстор, що розташовувалася переважно у східних і південних регіонах, суднобудівний бізнес в окупованому Херсоні та в Миколаєві, який уже 7 місяців під обстрілами російських військ.
Втім, війна вплинула не на всі активи Новинського. Продовжує працювати один з найбільших українських виробників консервованих продуктів — Верес. Лишаються активи в енергетиці та нерухомості. Нещодавно інвестфонд Новинського придбав частку в компанії, яка вивчатиме поклади міді на Волині. Звідки гроші? Смарт-Холдинг, за підсумками минулого року, отримав $622 млн дивідендів як другий найбільший акціонер Метінвесту.
Вадим Новинський став українцем лише у 2012 році, відмовившись від російського громадянства. Але залишився відданим служителем і спонсором Української православної церкви (Московського патріархату).
Втім про гуманітарну допомогу бізнесмен теж не забуває. З 24 лютого Новинський спрямував на фінансування гуманітарних проектів і підтримку України у протистоянні агресії майже 900 млн грн, повідомили у його пресслужбі. Сталь Метінвесту лягла в основу десятків тисяч захисних споруд, танкових їжаків, фортифікацій, сучасної захисної амуніції, які допомагають зупиняти агресора, відзначили у Смарт-Холдингу.
Петро Порошенко
Петро Порошенко у 2021-му був четвертим у списку найбагатших українців. Його статки НВ та Dragon Capital оцінили у $1,52 млрд. У списку мільярдерів від Forbes його немає, хоча бізнес родини п’ятого президента працює на повну.
Кондитерська корпорація Roshen — основа імперії Порошенка — з минулого року належить сину бізнесмена Олексію. Після початку повномасштабного вторгнення корпорація зупинила два підприємства в Києві і Борисполі, а решта фабрик в Україні випускали обмежений обсяг продукції. Після звільнення Київської області робота нормалізувалась. Продовжують виходити в ефір 5 і Прямий канали, які бізнесмен «продав» у листопаді минулого року журналістам і депутатам його ж партії Європейська солідарність — Ірині Геращенко, Вікторії Сюмар, Володимиру Ар'єву, Ірині Фриз.
Костянтин Жеваго
Рік тому у рейтингу НВ і Dragon Capital Костянтин Жеваго посів 5 місце зі статками $1,49 млрд. Його найдорожчий актив — частка у компанії Ferrexpo, яка володіє Полтавським та Єристівським гірничо-збагачувальними комбінатами і продає руду на світових ринках. Завдяки своєму розташуванню — на віддаленні від лінії фронту — їй вдалося уникнути прямої шкоди від дій російської армії. Але загальні проблеми — не оминули. Через влучання ракет по енергетичній інфраструктурі, 11 жовтня компанія була змушена призупинити виробництво. Загальний інформаційний фон і ситуація на світових ринках вплинули на котирування акцій Ferrexpo й, відповідно, на статки Жеваго. Вартість однієї акції з початку року впала майже втричі — до 109,3 пенсів, станом на 26 жовтня. Ринкова капіталізація компанії опустилася до 639,25 млн фунтів або $740 млн. Жеваго володіє 50,3% акцій Ferrexpo. Проте в індексі Forbes Billionaires йому досі приписують статки у $1,1 млрд.
Олександр та Галина Гереги
До російського вторгнення бізнес власників групи компаній Епіцентр Олександра і Галини Герег зростав, як на дріжджах. У 2021 році, за оцінкою НВ і Dragon Capital, він збільшився на 26% — до $1,46 млрд. Їм вдалося випередити у рейтингу найбагатших навіть Ігоря Коломойського.
Повномасштабне вторгнення Росії, найвірогідніше, змусить бізнесменів замість інвестицій зайнятися відновленням втраченого. ТЦ у Бучі, Маріуполі та Чернігові були повністю зруйновані. Два магазини у Херсоні (Епіцентр і Нова лінія) — анексовані, а ТЦ у Мелітополі, Краматорську і три об'єкти в Харкові не працюють.Через відсутність сировини зі сходу України має проблеми нове плиткове виробництво, яке запустили власники Епіцентру на заході країни і під Києвом.
У глобальному списку мільярдерів від Forbes Герег немає.
Влад Яценко
Співзасновник Revolut Влад Яценко — наймолодший український мільярдер, який заробив капітал всього за 10 років. За оцінкою НВ і Dragon Capital, його статки у 2021 році — $1,27 млрд.
У списку Forbes Billionaires, статки Влада Яценка оцінюють у $1,1 млрд. Він засудив путінське вторгнення в Україну, а Revolut припинив працювати з Росією і Білоруссю. Компанія збирала пожертви для нашої країни.
Ігор Коломойський та Генадій Боголюбов
Минулого року співвласники неформальної групи Приват опинилися у рейтингу НВ та Dragon Capital на 7 і 9 місцях зі статками $1,4 і $1,17 млрд відповідно. Після війни ця оцінка точно зменшиться. Насамперед через численні ракетні атаки на Кременчуцький нафтопереробний завод, який є серцем нафтової імперії Привату. Після кількох влучень він остаточно зупинився. Найбільша в країні мережа АЗС (працює під брендами ANP, Sentosa та ін.), яку контролюють Коломойський з партнерами, кілька місяців стояла без палива і була змушена шукати нафтопродукти за кордоном. Проблемами Коломойського скористалися конкуренти. Минулого року Приват контролював 22% українського паливного ринку, підрахував віце-президент ОККО Василь Даниляк, через війну їхня частка зменшилась до 15%. Реконструкція розваленого НПЗ у Кременчуці, за його оцінкою, коштуватиме більш ніж $1 млрд. Це дуже великі кошти навіть для довоєнної України. Маломоймовірно, що власники наважаться на такі витрати після війни.
У рейтингу Forbes Billionaires Коломойському нараховують $1 млрд, Боголюбову — $1,1 млрд. Чи допомагають вони армії, наразі невідомо — НВ Бізнес не вдалося отримати від Ігоря Коломойського відповіді на це запитання.
Дмитро Фірташ
Один із найвпливовіших українських бізнесменів першої половини нульових спостерігав за вторгненням Росії в Україну з-за кордону. З 2014 року Фірташ перебуває під домашнім арештом в Австрії, у Відні, де його адвокати відбивають олігарха від обвинувачень ФБР та екстрадиції до США.
Минулого року НВ та Dragon Capital оцінили статки бізнесмена у $1,07 млрд. Війна відчутно вдарила по бізнесу «австрійського в’язня». Фірташа вже не називають мільярдером у жодному з рейтингів. Зазнали пошкоджень від російських ракет миколаївський порт Ніка-Тера, а також сєверодонецький Азот, за який десять років тому бізнесмен заплатив близько $300 млн. Через частковий блекаут після обстрілів енергетики призупинився Рівнеазот, який також входить до Group DF. Оцінку загальних збитків від російської агресії в групі Фірташа поки що не називають.
Повний текст Рейтингу 10 найбагатших людей України читайте на сайті НВ.