Центральний ринок в Маріуполі завжди був брудною плямою на мапі міста. Не один раз влада міста намагалась його привести до ладу, перенести в інше місто, подалі від центральної частини, але все було марно. Тому що ринок давно став приватною власністю, ще в 90-ті, в часи великого пограбування, і володіли ним кримінальні структури, яким було байдуже, що там хочуть маріупольці.
На початку 90-х Центральний ринок повністю перебував у руках організованого бандитського угрупування Вані Хана. Місцевий кримінальний авторитет Ваня Хан, він же Іван Ханча, контролював усі грошові потоки на Центральному ринку та ще чотирьох ринках Маріуполя. Формально ж комунальний ринок віддали в оренду постійному землекористувачу – Маріупольському міському споживчому товариству «Азовкооперація». Колись «Азовкооперація» була виробничим об'єднанням комунальної форми власності. З переходом до ринкової економіки вона перетворилася на ТОВ. На жаль, точних даних про осіб, які були фундаторами підприємства до 2004 року, немає. Відомо лише, що засновників було кілька, і серед них уродженець Батумі Зураб Гатамов, авторитетний бізнесмен Валерій Сгара (нині покійний), а також голова Донецької обласної споживспілки Василь Гончаренко.
Як писала свого часу Тетяна Чорновіл із посиланням на міліцейське досьє від 1999 року: «Валерій Сгара після вбивства Вані «Хана» став ставлеником Ріната Ахметова у Маріуполі. За Маріуполем Сгара є «смотрящим» і вирішує практично всі питання». Маючи контроль над міською адміністрацією, нові-старі землекористувачі без жодного земельного аукціону взяли в оренду всю територію Центрального ринку, фактично привласнивши собі численні торгові об'єкти, зведені до того часу приватними підприємцями власним коштом (підприємців на Центральному ринку тоді було більше 400). Спроби підприємців відновити свої права на нерухомість, побудовану з дозволу виконкому на території Центрального ринку, чи взяти самим в оренду землю були марними.
У результаті кримінальних розбірок у 1998 році Івана Ханчу застрелили в Маріуполі, а контроль над ринком перейшов до рук Валерія Сгари та нинішнього директора та одночасно співвласника ринку Зураба Гатамова.
Їм вдалося привласнити не тільки ринок, а і торгові ряди, які були розташовані вздовж трамвайної колії.
За даними кадастрової карти, ця земля знаходиться у власності комунального підприємства "Маріупольське трамвайно-тролейбусне управління". Однак сьогодні вона орендується ТОВ «Ажур», засновниками якого є ті самі Зураб Гатамов і вдова покійного Валерія Сгари Тамара Степанова в рівних частках.
В 2019 році термін договору оренди сплив. Міська влада, вже не стара, Хотлубеєвська, а нова, що контролюється Рінатом Ахметовим, не змогла відмовити Згарі і подовжила оренду. Тож надії маріупольців навести лад в центрі міста навколо ринку, який перетворився на справжній «шанхай», не справдилися.
Але це стане можливим зробити після деокупації Маріуполя. Бо ринку фактично не залишилось - російська армія під час масованих бомбардувань в березні 2022 року фактично повністю зруйнувала його. 2-3 березня вона прицільно обстріляла Центральний. Там знаходився один із складів, де зберігалися запаси їжі, зроблені міськрадою в перші дні повномасштабного вторгнення, для порятунку маріупольців.
Досі достеменно не відома доля директора ринку Зураба Гатамова. По місту ширились страшні чутки, що він був жорстоко вбитий окупантами, а його головою росіяни грали в м’яч. Проте за іншою інформацією, його таки вдалось врятувати з полону і зараз він знаходиться в Києві.
На жаль, поки що перевірити цю інформацію нам не вдається.
Зараз окупанти не торкаються території Центрального ринку, і вона - немов заповідник.
Не виключаємо, що це через те, що власники ринку змогли домовитись з окупантами, як це відбувається, наприклад, з власністю зятя гендиректора ММКІ Бойка, Потапова (недобудова "Піонер", торговий центр "Примор'є - пошкоджений, але не націоналізований).
ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629
НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629
ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой
ДИВІТЬСЯ нас на YouTube