Більше 25 млн грн заборгувала компанія Ріната Ахметова Метінвест своєму підряднику – маріупольському підприємству «Азовтехгаз». Всі роботи були виконані в грудні 2021 року. Для того, щоб придбати необхідні матеріали, ТОВ «Азовтехгаз» взяло кредит в банку Ахметова ПУМБ. І тепер банк Ріната Ахметова вимагає від свого боржника сплатити борг, притому що сам Рінат Ахметов винен підприємству гроші. А на доданок Метінвест ще й дискваліфікував «Азовтехгаз» «за неетичне ведення бізнесу».
«Азовтехгаз» був створений Володимиром Бабичем в 2012 році. Довгий час Бабич працював на «Азовсталі». Починав свою кар’єру майстром кисневого цеху, а в 2010 році, коли ухвалив для себе рішення піти з заводу, був вже головним інженером управління головного енергетика «Азовсталі».
Два роки попрацював на різні приватні компанії, а в 2012 році вирішив розпочати власну справу. Його підприємство – це родинний бізнес. Директорка «Азовтехгазу» Анна Бабич в 2021 році отримала від Президента орден Королеви Анни за вклад у розвиток економіки України.
Спочатку підприємство займалось виробкою газу для промисловості, а потім розширились і стало виконувати ще й будівельні роботи на промислових об’єктах.
Разом з колегами-підрядниками «Азовтехгаз» будувало газоочисні споруди на доменних печах №3,4, 5. ММК ім. Ілліча. Саме для цих робіт підприємство взяло кредит в ПУМБі для придбання необхідних матеріалів. Проте за ці роботи, а також за ремонт підлоги на стані 1700 ММКІ ніхто підрядникам не сплатив.
«Ми виконали всі роботи в грудні 2021 року. За договором, оплата робіт мала б відбутись через 45 днів, тобто 2 березня. Звісно, ніякою оплати не відбулось, - розповів 0629 Володимир Бабич. – Я зміг вибратися з Маріуполя лише в середині березня. Отримав поранення в обидві ноги, у мене була гарячка. Три тижні я провів в лікарні, мені оперували ноги, перш ніж я зміг відновитись і зв’язатись з Метінвестом. На цей час у нас вже накопичилась заборгованість по заробітній платі перед працівниками. На початок війни більше 400 чоловік працювало на підприємстві.
Спочатку в Метінвесті запевнили мене, що борг виплатять, пообіцяли запропонувати роботу працівникам нашого підприємства. Але коли я звернувся до них по офіційний лист-підтвердження боргу, отримав відмову. Вже тоді мені стало зрозуміло, що Метінвест не збирається виплачувати борги.
Я не припиняв писати листи. Просив виплатити хоча б частину боргу, щоб я міг придбати обладнання і запустити підприємство (ми з Маріуполя не змогли нічого вивезти, тікали з міста в тому, в чому були). Але натомість в серпні я отримав листа від Метінвесту, в якому мені повідомили, що ТОВ «Азовтехгаз» дискваліфіковане за неетичне ведення бізнесу. Мої спроби з’ясувати, що саме на думку Метінвесту є неетичним, я відповіді не отримав».
Але і це не все. ПУМБ, у якого «Азовтехгаз» отримав кредит для виконання робіт з будівництва газоочисток Метінвесту, став вимагати терміново сплатити кредит.
«Ми зустрілись з представниками банку. Пояснили ситуацію. Запропонували різні варіанти вирішення проблеми. Просили або про відтермінування, або про взаєморозрахунки між двома компаніями, які належать Рінату Ахметову – ПУМБом та Метінвестом. Банк спочатку погодився, але вже через тиждень ми дізнались, що ПУМБ звернувся до суду. Нам сказали, що банк і Метінвест – це різні активи, і тому банка не стосуються наші взаємовідносини з Метінвестом. Ми маємо платити банку, а вибивати борг – то вже наш клопіт. Фактично нас банкрутять. Замість того, щоб працювати, платити податки державі і в міський бюджет Маріуполя, зарплати, рятувати економіку країни, нас просто вбивають. Ми втратили все в Маріуполі – виробництво, обладнання, цех. І в таких умовах держава не допомагає нам ніяк. Навіть відтермінувати виплату боргу не дозволяє. Це важко зрозуміти», - каже Володимир Бабич.
Він говорить про те, що зараз великий бізнес, такий, як Метінвест, а також влада, яка дозволяє так вести бізнес, вбиває середні підприємства, будівельні компанії. «А хто ж буде потім відбудовувати країну? Хто буде відновлювати будинки, підприємства, міста, якщо ви бізнес просто банкрутите?» - ставить питання Володимир Бабич.
Півроку тому інші підрядники, які так само, як і «Азовтехгаз», не отримали гроші від Метінвесту за виконану в 2021 році роботу, звернулись з відкритим листом спочатку до Метінвесту (ми публікували це звернення), потім до міської влади Маріуполя.
В Метінвесті відповіли: чекайте репарацій від росії, як отримаємо, так і заплатимо вам. В міськраді відповіли, що вирішення таких питань не входить до компетенції міської влади.
Після цього підприємці звернулись до Президента. І навіть отримали відповідь. Але вона фактично збігається з тим, що відповів і сам Метінвест: чекайте репарації.