По понеділках, вівторках та четвергах в Маріуполі подають заяви на отримання паспорта країни-агресора, а по середах – пишуть заяви про відмову від українського громадянства.
В таких реаліях живе зараз окупований Маріуполь.
Процес видачі російських паспортів розпочався в місті ще влітку, але рік тому цей процес не був масовим через те, що росіяни боялися в місті відкривати свої паспортні, міграційні офіси. Для того, щоб подати документи, маріупольцям треба було їхати в Мангуш, Бердянськ або в Донецьк. А це не зручно і не потрібно було.
Зараз процес русифікації торпедується.
На початку року всі працівники бюджетних установ були поставлені перед вибором: або отримуєте російський паспорт, або втрачаєте роботу.
«Коли у нас приймали заяву на паспорт, змусили писати і заяву на відмову від українського громадянства. Тільки після того прийняли заявку на російський паспорт», - розповіла Анна Т., яка працює в районній адміністрації Маріуполя.
Це був перший крок до примусу до російського громадянства.
Потім росія скасувала виплату соціальної допомоги різним категоріям маріупольців – допомога багатодітним родинам, по безробіттю, людям з інвалідністю тощо перестала виплачуватись, якщо у отримувача немає російського паспорту. І люди стали вишукуватись в черги за паспортами.
Наступним кроком окупантів стали діти. Батькам випускників повідомили, що ті не отримують атестат про середню освіту, а також не будуть допущені до російського ЗНО – «ЄГЕ». Без цього екзамену маріупольський випускник може вступити лише до несправжніх «вузів» Маріуполя або Донецька. А без атестату взагалі неможливо підтвердити, що дитина де-небудь навчалась.
Для того, щоб оформити паспорт на дитину, спершу російський документ мають отримати батьки. Таким чином русифікуються одразу цілі родини.
Зараз в Маріуполі склалася ситуація, коли отримати роботу будь-кому, хто хоче офіційно працювати, майже неможливо без російського паспорту. Тому і вишукуються величезні черги.
«Ми не знаємо, чи повернеться Україна, коли буде звільнений Маріуполь. А що робити, якщо росія протримається тут кілька років? Як нам тут жити. Мені їхати нема куди. Тому працюю. І паспорт отримала. Паспорт України у мене забрали, і це те, що мене хвилює. Бо я не мала наміру відмовлятись від нього. Сподіваюсь, зможу відновити документи після повернення української влади», - пояснює 0629 жінка, яка працює в установі, пов’язаній з наданням соціальних послуг в Маріуполі.
Проте не у всіх відбирають паспорти. Як розповіла 0629 вихователька дитячого садочку, їх так би мовити паспортизували всіх колективно. Прийшли, у всіх зібрали заяви на отримання паспорту, зібрали документи і через місяць вони отримали паспорти. Українські документи залишились з ними.
Чому такий різний підхід застосовується, поки що з’ясувати не вдалось (якщо у вас є більше інформації з цього питання – пишіть нам, будь ласка, в Телеграм-бот 0629, всі повідомлення - анонімні).
Станом на вчора, 13 березня, черга за російськими паспортами в Маріуполі складає 5300 чоловік. Люди приходять займати чергу вночі. О 16 годині – перекличка.
На фото 0629 – перекличка в черзі за російським паспортом.
«Якщо не встигаєш на перекличку – значить, тобі не дуже і потрібен паспорт, кажуть в черзі, і безжально викреслюють тебе», - розповіла Анна Т.
Скільки саме людей в Маріуполі вже отримали російський паспорт, окупанти не повідомляють. Власне політика української держави щодо тих, хто на окупованих територіях був змушений отримати ворожій паспорт, до кінця не врегульована.
Раніше міністерка з питань тимчасово окупованих територій Ірина Верещук погрожувала кримінальним переслідуванням, проте коли вона виступала, ще не були відомі факти примусової паспортизації з боку росії.
ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629
НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629
ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой
ДИВІТЬСЯ нас на YouTube