Російські атаки на цивільних в Україні, систематичні тортури, зґвалтування і вбивства на захоплених територіях прирівнюються до воєнних злочинів та, можливо, злочинів проти людства.
Про це йдеться у доповіді незалежної міжнародної комісії ООН з розслідування подій в Україні, передає NV.
Звіт опубліковано за рік після того, як Росія скинула бомбу на драматичний театр у Маріуполі, де ховалися сотні мирних жителів. За даними розслідування Associated Press, внаслідок російського удару загинули 600 людей, мер Маріуполя Вадим Бойченко говорив про близько 300 загиблих.
Комісія виявила численні випадки зґвалтувань і сексуального та гендерного насильства, скоєного російськими окупантами в захоплених населених пунктах та щодо полонених. У звіті сказано, що випадки депортації дітей, які розглянула комісія, також прирівнюються до воєнних злочинів.
Також комісія підтвердила, що в захоплених районах росіяни вбивали цивільних і людей, які не брали участь у бойових діях (hors de combat), що є воєнним злочином. Російські війська порушували міжнародне гуманітарне право і застосовували зброю вибухової дії в населених пунктах, не вживаючи запобіжних заходів і нехтуючи стражданнями цивільного населення.
«Комісію вразили масштаби руйнувань, які вона побачила під час своїх візитів», — сказано в пресрелізі.
Серед потенційних злочинів проти людства у звіті згадують неодноразові атаки на українську інфраструктуру, внаслідок яких мільйони людей залишилися без електрики та опалення, систематичні та послідовні тортури на територіях, захоплених окупантами.
Автори звіту також заявили про «невелику кількість» порушень з боку захисників України, зокрема два випадки тортур і вогнепальних поранень російських військовополонених.
Комісія Ради ООН з прав людини «є найпотужнішим інструментом [Ради, до якої входять уряди 47 країн-членів ООН] для ретельного вивчення зловживань та порушень в усьому світі». Розслідування розпочали невдовзі після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. У комісію входять три незалежні експерти в галузі прав людини.
Доповідь може сприяти притягненню до відповідальності винних у воєнних злочинах, зокрема в Міжнародному кримінальному суді, зазначає AP.