Тетяна Харіна — одна з двох Тетян, які п’ять років розвивали у Маріуполі свій невеличкий бізнес краси — їхній “TT professional nail bar” знали та любили багато маріупольчанок. Через повномасштабне вторгнення обидві “нігтеві феї” були змушені виїхати з рідного міста, одна евакуювалася до Грузії, а інша — ризикнула відкрити новий кабінет у центрі Львова.
Від бізнеследі до студенток
Тетяна Харіна родом з Маріуполя, тут жила, навчалася, одружилася, тут вирішила спробувати організувати свій перший бізнес — разом з колежанкою створити сервіс якісного та швидкого манікюру та педикюру. Отримавши достатній досвід, орендували кабінет у бізнес-центрі Шоколад, розробили власний логотип, облаштували приміщення, щоб було зручно та безпечно майстрам й клієнткам.
"Я вже не просто працювала, а й проводила курси для молодих колег. За п’ять років ми мали вже багато постійних клієнтів — від бізнеследі до студенток. Справа йшла непогано — спочатку ми орендували напівпідвальне приміщення, а торік переїхали на 4 поверх, з гарним краєвидом Старого Міста, мали розширюватися — брати додаткових майстрів, збільшувати кількість послуг", - згадує Тетяна.
До дівчат приходили й за рутинним косметичним доглядом, і щоб створити винятковий святковий настрій. Тетяна згадує, що часто жінки замовляли манікюр з новорічними прикрасами чи різними символічними малюнками.
А 26 лютого 2022 року на її рекламній сторінці в Інстаграмі з’явилося повідомлення:
“Мої любі клієнти! У зв’язку з ситуацією в країні я тимчасово не працюю. Усі записи автоматично скасовані. Бережіть себе! Ми переможемо!”
Тоді Тетяна ще не знала, який довгий шлях доведеться пройти, щоб знов захотіти дарувати красу та наважитися відновити свій бізнес. В іншому місті, але з вірою у перемогу.
Називали панікерами
24 лютого Тетяна прокинулася від першого вибуху, але подумала, що це природні явища — несподівана гроза чи грім, попри те, що на календарі — зима. Але коли не хочеться вірити у погане, мозок інколи підкидає, здавалося б, зовсім нелогічні пояснення та виправдання. Тетяна це бачила потім безліч разів, коли рідні та знайомі відмовлялися вірити у реальність небезпеки й ігнорували прохання рятуватися.
"Коли ми почули другий потужний вибух, вже зрозуміли, що відбувається. І вирішили одразу їхати з міста, - згадує Тетяна. - У нас був зібраний “тривожний” рюкзак, хоча чоловік довго заперечував його необхідність. Але 23 лютого на власні очі побачив, що свій товар почали вивозити з міста мережеві магазини побутової техніки. Тож, вночі на 24 лютого ми його зібрали, а вже о восьмій ранку їхали по трасі з міста. Нас багато хто тоді називав панікерами. Але більшість з них потім дуже пожалкувала, що не зробила, як ми..."
Чоловік не дозволив Тетяні заїхати до студії, він боявся, що вільний проїзд з міста дуже швидко стане неможливим. Тому усе обладнання, яке ретельно та з любов’ю купували кілька років, залишилося в Маріуполі. Друга Тетяна певний час ще лишалася там. Вона змогла заїхати в студію та вивезти техніку, яка влізла до автівки - кулери, пилосос, фрезер, витяжку. Зараз вона виїхала до Грузії.
"А у Маріуполі в мене досі залишаються рідні, які трималися за житло. Навіть тоді, коли воно згоріло на Лівому березі. Можливо, думали, що його швидко відбудують, - з сумом каже Тетяна. - Мама дуже змінилася через всі ті жахи, які довелося пережити під час облоги та окупації. Каже, що часто виходить на вулицю і забуває, куди йшла. Як була можливість, я передавала їм ліки та предмети гігієни через платних перевізників, бо там не було геть нічого. Тепер, кажуть, наче трохи легше".
Тримайтеся, дівчата!
"Я почала ходити до Тетянки на манікюр з почуття солідарності, а тепер — це додаткові радості у моєму житті. Хоча, страшенно гірко від причин, через які такі бізнеси релокувались", - зізнається львів’янка Ганна Решетник, яка стала постійною клієнткою нового кабінету краси, що відкрився у самісенькому центрі Львова.
А у тому лютому Тетяна та її чоловік думали, що їдуть з міста “про всяк випадок”, на пару днів — щоб повернутися, як постріли вщухнуть. Їхали в нікуди — не зупинялися, поки чоловік міг керувати автівкою. У Дніпрі, куди заїхали спочатку, теж вибухало і було страшно та небезпечно. Тож, читали новини та їхали далі.
"Друзі зі Львова звали до себе. І ця дорога зайняла чотири дні — ми раніше бували у цьому прекрасному місті, але завжди там були щасливі моменти відпочинку та граного настрою. Тепер ми їхали туди вимушено і не сподіваючись на прості рішення, - каже Тетяна. - Часом чоловік не міг вже бути за кермом — через втому він кілька разів сонний з'їжджав з траси на узбіччя. Два- три тижні вони просто сиділи вдома у подруги, бо намагалися пережити цей стрес. Чоловік встав на облік у військкоматі й одразу пішов волонтерити. Мав машину, тому вирішив допомагати саме транспортними послугами - розвозив матраци та продукти у шелтери, які приймали переселенців, підвозив військових та волонтерів по їхніх справах. І, звісно, шукав роботу".
Родина сильно боялася щось одразу починати, бо досвід підказував — не ризикуй, коли не знаєш, що очікувати завтра. Але через три тижні Тетяна пішла працювати в салон, бо робота допомагала не застрягати у важких думках. Тоді зовсім пропав зв’язок з рідними. А коли вони змогли додзвонитися, вона зітхнула з полегшенням, хоч і дізналася, що майже зруйнована квартира, яку вони винаймали, а їхній кабінет краси згорів разом з бізнес-центром.
"Але чоловік підтримав мене у бажанні спробувати знов працювати на себе. Починала “з нуля”, але він сказав — ти все зможеш. І перші внески у розвиток моєї справи, звісно, від нього — він працевлаштувався та став заробляти. Це мені дуже допомогло, - розповідає Тетяна. - Я подавала на грант, але мою заявку не підтвердили, і тоді трохи опустилися руки".
На її сторінці в Інстаграмі, яка наразі є чи не єдиним рекламним майданчиком, Тетяна розповідає свою історію, показує свої роботи, спілкується з клієнтами. Там, наприклад, можна побачити допис про те, як майстриня врятувала нігті однієї клієнтки, котра не мала можливості звернутися раніше — бо була у небезпеці. “Врятувала нігті. Вони потрібні гарні та міцні. Бо може прийти к@цап, а нігтями можна йому буде очі повишкрябувати. Тримайтеся, дівчата!”
З Маріуполя - українською
І Тетяна почала збирати свій кабінет по клаптиках, по маленьких приємних дрібницях, які допомагають триматися їй, а іншим - відчувати хоч трохи мирного життя. Десь втрапила на акцію на гель-лаки, десь сухожари встигла придбати перед подорожчанням. А вже через пів року вона вже шукала приміщення, яке знайшлося у торговому центрі “Роксолана”.
"В мене поки немає навіть назви кабінету — досі не продумала концепцію, щоб була оригінальна, не як у всіх. І — так, ми поки що маємо дуже невеликий бюджет, - каже Тетяна. - Але люди йдуть, і це головне! Виставляю пости та історії в Інстаграм, львів’янки записуються зазвичай там. Колись хтось написав відгук у Фейсбук-групі, стали приходити наші, маріупольські. А так, звісно, як всюди — найбільш плідно працює “сарафанне радіо”.
“На честь звільнення Херсону”, - так Тетяна підписала свою роботу з патріотичною символікою в одному з постів на її сторінці в Інстаграмі. І, здається, саме такий індивідуальний підхід приваблює неординарних та креативних клієнток.
Тетяна зізнається, що не усі запитують, звідки вона. Та й, якщо чесно, вона не дуже полюбляє багато теревенити з клієнтами — намагається робити все якомога швидше. Але деякі знають, бо в Інстаграмі написано, що з Маріуполя.
- Інколи питають — ви, правда, з Маріуполя? Бо я спілкуюсь виключно українською мовою, то й не вірять, що з Донеччини. А ще запитують, як там зараз, чи залишився хтось з рідні, що я втратила, - каже Тетяна.
Вона не впевнена, що повернеться до Маріуполя. Її бентежать проблеми екології та перспективи багаторічного відбудування міста. А розвивати бізнес у Львові Тетяна планує. Зараз шукає до свого кабінету дівчину-бровистку, можливо, навіть з Маріуполя. Бо у Львові вона відчула підтримку у найважчий час, і хоче робити мешканців та гостей цього міста красивими та щасливими.
ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629
НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629
ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой
ДИВІТЬСЯ нас на YouTube