Проєкт закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення повноважень органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб у період дії воєнного стану» дуже чекають в маріупольській громаді. Діючий муніципалітет сподівається, що ухвалення цього закону дозволить йому і далі працювати без поновлення роботи депутатського корпусу Маріуполя. Місцева опозиція пов’язує ухвалення цього закону, навпаки, із скорішим створенням у Маріуполі військової адміністрації.
На цьому тижні положення законопроєкту детально обговорювали представники Конгресу місцевих та регіональних влад. Сайт 0629 долучився до обговорення і готовий розповісти, що зараз є і чого немає в такому важливому законопроєкті.
Чому взагалі з’явилась потреба в ухваленні нового закону про місцеві органи влади
Справа в тому, що через воєнний стан, який був введений в Україні 24 лютого 2022, багато місцевих громад опинились в умовах, коли місцеві органи влади не можуть виконувати свої обов’язки. Десь мер – колаборант, десь міська рада через колаборантів та втікачів втратила кворум.
Інша проблема – створені військові адміністрації не мали законодавчо прописаного переліку зобов’язань. Не зрозуміло, кому підпорядковується військова адміністрація і чи можна взагалі вважати її органом місцевого самоврядування. Більше того, якщо на посаду очільника військової адміністрації призначали діючого селищного або міського голову, то він порушував закон, бо це вважалось сумісництвом (голови рад не мають право на сумісницьку діяльність).
Чого конкретно чекає маріупольська влада від ухвалення законопроєкту
Маріупольська влада з початку повномасштабного не змогла жодного разу зібратись на сесію міськради. Причина в тому, що частина депутатів знаходиться за кордоном, а частина – зрадила країні.
Зараз місто фактично залишилось без бюджету – живе на 1/12 від бюджету минулого року.
Муніципалітет сподівається, що Рада внесе такі зміни, які дозволять їм розпоряджатися бюджетом без сесій.
Проте, здається, марно сподівались.
Основні зміни, які вносить законопроєкт
Невиконання міськими радами своїх повноважень протягом 3 місяців є підставою для створення військової адміністрації.