В останній день квітня 2023 року 35 маріупольських родин отримали ключи від комфортних, красивих, але тимчасових кімнат в гуртожитку в Дніпрі. Більше ніж пів року знадобилося маріупольському муніципалітету, щоб завершити реконструкцію і заселити людей. Витратили величезні гроші – більше 40 млн гривень. І це викликало шквал критики як з боку журналістів 0629, так і з боку представників громадськості і депутатів міської ради. Тож на Дні депутата представники муніципалітету пояснили, чому саме таке рішення обрали, і які подальші кроки влади щодо забезпечення тимчасовим житлом маріупольців. Розповідаємо деталі.
Про потреби
Згідно з опитуваннями, які робили журналісти 0629 у себе на сайті, а також згідно до соціології, яку замовляв муніципалітет, близько 80% маріупольців вважають проблему житла найгострішою станом на зараз.
Маріупольська влада провела попередній аналіз стану будинків в окупованому Маріуполі і з’ясувала, що демонтувати доведеться близько 40% будівель – 934. Окупанти вже демонтували 311 будинків, поспішають сховати сліди своїх злочинів. Ще 600 будуть демонтовані після звільнення Маріуполя.
600 будинків – це 60000 квартир – це 180 тисяч людей, які не мають зовсім ніякого житла.
Найбільш складна ситуація у тих, хто залишається в Україні, не має роботи або має роботу з низьким рівнем зарплати і через це не може орендувати нормальне житло.
Протягом двох місяців центри «ЯМаріуполь» збирали заяви від маріупольців і назбирали 1200 звернень. Тобто це та кількість кімнат або квартир, яка вкрай потрібна людям.
Чому саме гуртожитки
Як пояснив заступник міського голови Сергій Захаров, маріупольський муніципалітет не може купувати квартири. Для цього потрібна спеціальна програма. Її ухвалити може тільки сесія, а у нас зібратись на сесію депутати не можуть.
Тому і виникла ідея брати в оренду занедбані гуртожитки, які можна швидко та за невеликі гроші переобладнати і роздати людям кімнати.
По-перше, маріупольці отримали б безкоштовне житло на весь період воєнного стану та у перші роки відбудови Маріуполя.
По-друге, люди, яким надають тимчасове житло, скоріш за все, після війни повернуться в Маріуполь. Маріупольська міська влада зацікавлена саме в цьому - поверненні людей. (Якщо купувати квартири у інших містах, людей не повернути).
І на старті ця ідея виглядала привабливою.
За 2-3 місяці зробити недорогий ремонт і дати людям житло – ну чим не гарна ідея. Але саме тут і почались проблеми.
Швидко не вийшло. Оббивати пороги довелось довго. З початку червня 2022 року почали працювати над пошуком будівлі – і тільки в травні 2023 перший гуртожиток змогли заселити. Майже рік! Погодьтесь, це точно не швидко.
Дешево не вийшло теж. На початку мер Маріуполя Вадим Бойченко обіцяв, що ремонт обійдеться в 30 млн грн. Потім став казати про 35 млн грн. У фіналі вийшло більше 40 млн (12 млн грн в цій сумі не належала міському бюджету – це була державна субвенція від Міністерству спорту). На таке удорожчання вказав і депутат Дмитро Забавін.
Проте Захаров пояснив зростання цін тим, що у процесі ремонту довелося підлаштовуватися під нові обставини. Наприклад, нам заборонили використовувати в гуртожитку газові плити. А електричні плити потягнули за собою необхідність повної заміни проводки. Так і зростали ціни.
В результаті вийшло, що вартість житла на 1 родину обійшлася Маріуполю в 1,5 млн грн. Занадто дорого для вирішення житлового питання, особливо якщо врахувати, що свого житла чекають 1200 родин пільгових категорій.