Примусова паспортизація, яку запроваджує російська федерація на окупованих нею територіях, часто супроводжується вимогою до громадян України писати заяви про відмову від українського громадянства. Проте навіть після написання такої заяви багато хто з українців при певних обставинах продовжують користуватися саме українським паспортом, в тому числі закордонним. Російська федерація вирішила покласти цьому край.
В Маріуполі ситуація с паспортизацією така. Людей ставлять в умови, при яких не отримувати російський паспорт неможливо. Окупанти припиняють соціальні виплати, пенсіонерам не перераховують і не збільшують пенсії, дітям в школах не видають атестати про отримання освіти, дорослих не приймають офіційно на роботу і так далі. Деякі з маріупольців повідомляли, що під час написання заяви на отримання російського паспорту від них вимагали написати заяву і про відмову від українського громадянства.
В Міністерстві реінтеграції тимчасово окупованих територій неодноразово наголошували, що такі заяви не мають юридичної сили для України.
В Україні встановлена певна процедура відмови від громадянства, згідно до якої громадянин України, який більше не хоче бути громадянином, має звернутись виключно до українського консульства із відповідною заявою. І точно ні в які МВС чи інші органи країни-агресора.
В консульстві заяву будуть розглядати протягом року і лише після ухвалення позитивного рішення, людина втрачає своє українське громадянство.
Тобто інша країна не може ухвалювати рішення про припинення українського громадянства.
Проте росії байдуже до законів і міжнародних норм. Тому вона дозволяє змушувати людей писати певні сумнівні заяви про відмову від українського паспорту. Наприклад, такі заяви були обов’язковими при працевлаштуванні в органи окупаційних адміністрацій – районних, міських, селищних в Маріупольському районі.
Але навіть в таких випадках дехто продовжує користуватися українським паспортом, наприклад, закордонним. Бо виявляється, що з українським закордонним паспортом можна поїхати у 78 країн світу, в тому числі в Європу, на відміну від російського паспорту, за яким взагалі заборонений в’їзд у певну кількість країн світу.
Окрім подорожей, завдяки українському паспорту дехто з отримувачів російського громадянства продовжує користуватися соціальними пільгами в Україні, має бізнес, оформлений за українськими законами, нерухомість тощо.
І от у липні диктатор путін підписав указ, яким забороняє так званим «новим громадянам російської федерації» у випадку відмови від українського громадянства користуватися українськими документами.
Відповідний документ був опублікований на сайті російського президента на початку липня.
Ми вивчили цей документ, і ось основні тези, які важливо знати тим, хто знаходиться в окупації або виїхав за кордон.
1.Коли громадянин України пише в російському МВС заяву про відмову від свого громадянства, він бере на себе зобов’язання не використовувати права та можливості громадянина України, в томі числі українські документи, окрім випадків, коли завдяки українському паспорту треба довести адресу реєстрації або інші відомості.
2.Якщо у держави є підзора, що людина порушує це зобов’язання (або просто хтось настукав, поскаржився), вона призначає перевірку. Документ, який підписав путін, встановлює правила створення та проведення таких перевірок.
3.Протягом 3 днів комісія має повідомити людину, що проводиться перевірка щодо ней. А сама комісія може збирати документи протягом двох місяців. Результати перевірки надсилають людині, а також відправляють в систему російського МВС і зберігаються там протягом 25 (!) років.
4.Покарання за використання українського паспорта «громадянином рф» теж передбачено. Якщо комісія встановить, якщо ви все ж таки користувалися українськими документами, то вас позбавляють російського громадянства і забороняють повторно звертатись по нього протягом 10 років.