Будинок по пр. Нахімова,82 в Приморському районі Маріуполя був спалений окупантами в березні 2022 року. Люди, які вижили, втратили свої домівки. Переважна більшість з них орендувала вціліле житло, чекаючи і сподіваючись на отримання квартири у відбудованому будинку, але ні. Цей будинок окупанти віддали приватному забудовнику, і тепер той пропонує маріупольцям купити собі житло в іпотеку.
Насправді, ситуація типова в Маріуполі. Якщо ділянка, на якій стояв будинок, приваблива, там і будується іпотека. Саме тому в Маріуполі окупаційна адміністрація віддала під демонтаж деякі привабливі будинки, які можна було б відновити. Близкість до моря все ще має свою ціну.
Наразі таких ділянок - 5. Історія з будинком на Нахімова, 82 набрала розголосу завдяки мешканцям, які об’єднались і розпочали боротьбу за свою власність.
Скрін з відео пропагандистського телеканалу "Мариуполь24"
Вони закидали листами окупаційну адміністрацію Маріуполя, терориста Пушиліна, сподіваючись на відновлення справедливості. І були такі активні, що навіть пропагандистський канал окупантів «Маріуполь24» зняв про них сюжет.
А історія така. Пошкоджений будинок, який одним боком дивиться на парк, а іншим – на море, віддали приватній компанії «ЮгСтройИнвест». Люди, які мають право власності на цей будинок (згідно до українських законів, власники квартир у випадку приватизації отримують не тільки індивідуальну власність – особисті квадратні метри, а спільну власність у вигляді під’їздів, даху тощо), раптом, за волею російської федерації, своє право втратили.
Тобто жили роками родини в цьому будинку, потім прийшли визволителі, зруйнували не тільки їхнє життя, будинок, а і права власності позбавили. Приватизований багатоповерховий будинок раптом став приватною власністю відомої російської компанії.
На відео телеканалу «Маріуполь 24» мешканка будинку пані Анна є матір’ю 5 дітей. Їхній багатодітній родині окупанти відмовили у житлі на підставі того, що в 40 км від Маріуполя у них є садовий саманний будинок площею аж 8 кв. м.
Позбавили власності - квартири у будинку на Нахімова - багатодітну родину на підставі того, що вона недостатньо бідна і має дачний будинок. Правовий нонсенс. І тепер жінка бідкається з дітьми по орендованих квартирах і вимагає безкоштовної альтернативної квартири в будинку, який зараз приватна компанія будує.
Проте, сподівання мешканців марні. Компанія «ЮгСтройИнвест» навряд чи поступиться своїми правами і грошима в інтересах маріупольців.
Ось що нам вдалося дізнатися про цю компанію.
«ЮгСтройИнвест» заснував росіянин Юрій Іванов. Фактично від віджав державну компанію СУ-6 ЮгСтройИнвесту за правилами дикого ринку, які досі діють у росії.
Зараз ця компанія, яка до 2015 року взагалі існувала незаконно (офіційно оголошувалось, що це приватна будівельна група, а по документах проходило, що це все ж таки СУ-6), входить до ТОП-10 забудовників російської федерації. Її центр знаходиться у Ставропільському краї. Саме Ставропілля стало центром збагачення для Юрія Іванова.
Губернатор краю благоволить до Іванова. В 2015 році Раїса Абрамова, лауреат та призер Всеросійського конкурсу «Суд майбутнього», колишній фінансовий ревізор Приморського крайфінуправління рф, написала статтю про схеми, за якими «ЮгСтройИнвест» отримував земельні ділянки в рекреаційній зоні, а також про розкрадання грошей пайщиків.
«Групи «ЮгСтройИнвест» юридично не існує, але є кілька будівельних управлінь зі статутним фондом, як правило, в 10 тисяч рублів і штатом 1-4 особи. Працюють вони як малі підприємства за спрощеною схемою оподаткування, тобто податки сплачують також мікроскопічні. Малі підприємства не підлягають перевірці протягом трьох років, а за цей час чергове СУ встигає ліквідуватися, створивши новий клон за образом та подобою. Заодно за допомогою цієї схеми вони уникають гарантійних зобов'язань перед пайовиками», - пише Абрамова.
На твердження Абрамової, компанія вкрала у дольщиків, які купували в неї іпотеку в Ставрополі, не менше 300 млн рублів (станом на 2015 рік).
Ось як вона описує схему розкрадання грошей тих, хто придбав квартири в іпотеку.
«Посередники за умов повної безконтрольності стали привласнювати собі гроші пайовиків (за деякими договорами повністю, за деякими – частково), суми вкрадених грошей називають різні, але менше 300 мільйонів ніхто не називав.
Деякі пайовики продали єдине житло, щоб в'їхати в квартиру просторіше – і залишилися на вулиці. Але ж вони не самі прийшли до лжепідрядника Якова Десятова – їх надіслали туди з відділу продажу «ЮгСтройИнвесту»!
Кримінальну справу порушено три з половиною місяці тому, але слідство і прокуратура завзято уникають очевидного факту причетності до формування шахрайських схем співробітників ЮСИ, незважаючи на всі докази».
Але махінації з грошима – і це не найстрашніше.
В 2017 році «Новая газета» написала великий матеріал, в якому розповіла, як саме компанія «ЮгСтройИнвест» розправляється з тими, хто має сміливість виступати проти неї.
Так, за критику діяльності компанії постраждав журналіст Юрій Варламов.
Інший чоловік, Іван Бариляка, вирішив розібратися, чому його батьки, які придбали квартиру у новобудові «ЮгСтройИнвеста», платять за комунальні послуги на 50% більше, ніж власники квартир у інших будинках в центрі Ставрополя. Після того, як прокуратура зобов’язала компанію знизити вартість послуг, Івану Бариляці стали погрожувати. Закінчилась справа тим, що охоронники компанії розстріляли молодого чоловіка із травматичної зброї, а потім сфабрикували проти нього справу за хуліганку, і Бариляку посадили за грати.
3 листопада 2010 року у Ставрополі стався напад на секретаря міської Громадської палати Григорія Пінчука. Він виступив проти забудови на території ставропільського заповідника «Русский лес». Забудовником виявився «ЮгСтройИнвест».
Ввечері 3 листопада на нього напали невідомі, били його кастетом, Пінчук втратив свідомість і прийшов до тями тільки у лікарні. І гроші, і телефон залишилися при ньому. Нападники вкрали лише документи, які Пінчук готував до суду щодо незаконності будівництва у заповіднику.
Тож коли у компанії ось такі методи боротьби з тими, хто незгодний з її діяльністю, маріупольцям варто бути дуже обережними.
Зараз "ЮгСтройИнвест" вже створив спеціальний сайт для продажу квартир у вкраденому будинку. Пропонуються 1- та 2-кімнатні квартири площею від 39 до 79 кв. м
Окупанти обіцяють подбати і про безпеку. Цинізм з боку агресорів полягає в тому, що вони пропонують укриватися у підвалі будинку на випадок обстрілів.
Вартість житла на сайті не називають, але обіцяють прекрасну інфраструктуру поруч.
Мешканці будинку, яких позбавили на нього прав, рекламу оцінили.
ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629
НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629
ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой
ДИВІТЬСЯ нас на YouTube