Чоловік Людмили Єрмак загинув, коли вони разом евакуювались 16 березня минулого року із Маріуполя. В Мангуші їхня машина зіткнулась з російським БТРом. Чоловік загинув на місці, а жінці поламало обидві ноги. У безсвідомому стані пані Людмилу вивезли з лікарні Мангуша в лікарню Донецька, і вже там прооперували. Тіло загиблого чоловіка також доставили до Донецька, там поховали, а дружині видали свідоцтво про смерть з печатками терористичної організації «ДНР».
«Зараз я в Німеччині - після двох операцій ноги. Маю оце ордловське свідоцтво про смерть чоловіка. Як мені бути?» - питає жінка.
Проблема з документами – одна з найпоширеніших, з якими стикаються люди зі сходу України та Криму починаючи з 2014 року. Держава Україна не визнає жодних документів, які видають окупанти на тимчасово захоплених територіях. Але за останні вісім років Україна розробила механізм легалізації своїх громадян, які з різних причин не бажали залишати окуповані території.
С початком повномасштабного вторгнення до таких випадків, коли людина сама обирала шлях, як їй діяти і де залишатись, додались тисячі випадків, коли українці взагалі втратили можливість впливати на ситуацію. Як от відбулось с пані Людмилою. Люди розгублені і не знають, яким їм треба діяти.
«На сьогодні єдиний законний спосіб отримати українськи документи про смерть, народження, одруження або розлучення, - це суд», - пояснює юристка громадської організації «Донбас SOS» Наталя Юрлова.
Організація займається допомогою українцям з легалізацією документів з 2014 року і відстежує, як змінюється законодавча база у вирішенні багатьох проблем вимушених переселенців.
«Те, що держава не контролює певні території, не означає, що певні факти там не відбуваються. Тобто люди продовжують народжуватися, одружуватися і помирати. І зараз питання, як підтвердити документ, отриманий на окупованій території, виникає все частіше. Але поки що це не просто. Навіть просто внести в реєстр дані, що людина народилася, або померла, можливо тільки через звернення до суду», - пояснює юристка.
Які документи потрібні, щоб звернутись до суду щодо встановлення факту народження
- Заява про встановлення факту народження
- Копії доказів, які підтверджують факт народження (медичні довідки та / або свідоцтво про народження дитини, що видане так званими органами на тимчасово окупованих територіях)
- Копії паспорта та реєстраційний номер облікової картки платника податків заявника.
- Копії паспорта / паспортів батьків.
- Копія свідоцтва про шлюб (за наявності)
- Копії документів, які підтверджують родинні зв’язки заявника з дитиною (якщо батьківство заявника не зазначено у бумагах, виданих незаконними органами)
- Інші докази факту народження за наявності (фото, пояснення свідків)
Які документи необхідні, щоб звернутися до суду щодо встановлення факту смерті
- Заява про встановлення факту смерті
- Копії доказів, які підтверджують факт смерті (медичні довідки та / або свідоцтво про смерть, що видане незаконними органами)
- Копії паспорта та реєстраційний номер облікової картки платника податків заявника.
- Копії документів, які підтверджують родинні зв’язки заявника з померлим (якщо заява подається членами сім’ї), або копії документів, що підтверджують те, що встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов’язки чи законні інтереси, наприклад копія заповіту.
- інші докази факту смерті (фото, пояснення свідків та ін.)
Порядок дій, незалежно від того, який саме документ вам треба отримати, однаковий:
Крок перший: готуєте заяву до суду та збираєте необхідні документи
Крок другий: чекаєте на рішення суду.
Крок третій: забираєте рішення суду і звертаєтесь до відділу реєстрації актів громаянського стану – того, який ви вказали в судовій заяві, і отримуєте там документ.
Що важливо знати
Верховна Рада скасувала необхідність позивачам сплачувати судовий збір при розгляді справ про відновлення документів.
Всі ці справи мають розглядатися судами невідкладно, за спрощеною процедурою.
Перелік людей, які можуть подавати заяви на отримання документів про народження або смерть, - розширені. Якщо раніше на це мали право виключно родичі, то зараз – при наявності мотивації – і інші люди також. Наприклад, спадкоємці, які не є родичами, але мають зацікавленість у встановленні факту смерті людини, можуть звертатись до суду.
Присутність людини у залі суду або при поданні заяви необов’язкова. Можна подавати клопотання про розгляд справи без участі позивача. Можна також брати участь у справі дистанційно – через електронний суд, але для цього позивач повинен мати технічні можливості. Крім того, доступ до засідання суду забезпечується через адвоката, тож до нього в такому випадку необхідно звернутись.
Але послуги адвоката коштують грошей. Тому «Донбас SOS» розмістив у себе на сайті не тільки зразки заяв, а і показав, як правильно їх заповнювати, для того, щоб будь яка людина могла самостійно звернутися до суду, не витрачаючи зайвих грошей.
Зразок заповнення заяви про встановлення факту смерті