Палкі дискусії точаться щодо того, платити чи не платити лікарям та вчителям в окупації українську зарплату. Згідно до законодавства, при надзвичайних, форсмажорних обставинах держава має сплачувати таким працівникам за вимушений простій 2/3 від середньої заробітної плати. З іншого боку, законодавство не враховує умови окупації, військових дій і кримінальний кодекс із покаранням за колаборацію.
То яка ситуація в Маріуполі? Чи дійсно лікарі отримують зарплату, а вчителі ні? Ми розібралися в цьому питанні.
ЛІКАРІ
В Маріуполі до повномасштабного вторгнення працювало два типи лікарень – ті, що підпорядковувались обласному департаменту здоров’я, та ті, що мали місцеве підпорядкування.
Питання оплати праці лікарям підіймали журналісти під час брифінгу заступника голови департаменту охорони здоров’я Донецької військової адміністрації Олександра Педенко.
Той пояснив, що жоден лікар, який отримував зарплату в обласній лікарні в Маріуполі і зараз знаходиться в окупації, зарплату від держави не отримує. А все через те, що обласний департамент забезпечив відновлення медичних закладів обласного підпорядкування на підконтрольних територіях. Так, в Києві вже відновили роботу обласна лікарня інтенсивного лікування, онкодіспансер, психіатрична лікарня. Всі лікарі, які працювали там до повномасштабного вторгнення, мають пристати до роботи на новому місці.
Якщо хтось не схотів працювати з будь-яких причин, він звільнявся.
Зовсім інший підхід держава застосувала до лікарень міського підпорядкування.
Як пояснив 0629 заступник міського голови Денис Кочубей, жодна копійка з міського бюджету не була сплачена на зарплату тим, хто залишився в окупації. Проте держава знайшла механізм, як підтримати лікарів і не втратити кадровий потенціал міських лікарень після деокупації території.
Міністерство охорони здоров’я разом із Національною службою здоров’я (НСЗУ) ухвалили рішення, за яким НСЗУ укладає контракти з міськими лікарнями на фінансування саме збереження кадрового потенціалу лікарень. Тобто згідно до цього контракту, НСЗУ сплачує 2/3 від заробітної плати тим лікарям, які не звільнилися зі своєї посади.
«В Маріуполі всі без виключення міські лікарні уклали такі контракти з НСЗУ. Тобто НСЗУ (державний бюджет – ред.0629) фінансує виплату зарплат лікарям та медсестрам», - пояснив Денис Кочубей.
На питання, чи означає це, що хтось з лікарів, хто знаходиться в окупації і можливо співпрацює з окупаційною адміністрацією, отримує зарплату від уряду, Денис Кочубей відповів ствердно. «Таке може бути. Підхід однаковий для всіх», - сказав він.
Таке рішення уряду пояснюється тим, що робота лікаря за будь-яких умов не підпадає під кримінальний злочин, бо пов’язана із порятунком життя людей.
В той же час це не означає, що лікарів взагалі не можна притягнути до відповідальності.
Наприклад, зараз Жовтневий суд міста Дніпра розглядає справу лікарки Чехової, яка під час окупації обласної лікарні інтенсивного лікування в Маріуполі здала ворогам переодягнених поранених українських військовослужбовців.
Також триває розслідування щодо колаборантської діяльності лікаря Орлеанського, який не просто лікує, а очолив лікарню, вступив до політичної партії «Єдина росія» та поширює дезінформацію про Збройні Сили України.
Або акушер-гінеколог Світлана Радіонова, яка радісно приймає у подарунок від тієї ж "Єдиної росій" пральну машинку зі словами "слава росії". Такі політичні вислови і подарунки від агресора також можуть підпадати під дію Кримінального кодексу України.
На фото Радіонова у чорній сукні, поруч із гауляйтером Моргуном