Через рік після загибелі українських військовополонених на території колонії в Окупованій Оленівці 29 липня 2022 року, слідство не може зрозуміти, з яких мотивів був скоєний цей злочин.
Про це в ефірі Радіо Свобода заявив Тарас Семків, заступник начальника департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту, Офісу генерального прокурора.
«На жаль, не можемо зрозуміти з яких мотивів це зроблено. Очевидно, що це воєнний злочин. Російська Федерація цинічно порушує норми міжнародного гуманітарного права. Вона зобов’язана забезпечити відповідний захист військовополоненим, якими були люди, які перебували в Оленівці, але цього не було зроблено, тому важко зараз говорити про мотиви, з яких вони це зробили: чи це була ненависть до наших військовослужбовців за спротив збройній агресії, чи якісь особисті мотиви. Але очевидно, що було вчинено воєнний злочин, тут ні в кого немає ніяких сумнівів», – сказав Семків.
Він також зазначив, що точна кількість загиблих українських військовополонених досі не відома.
«На жаль, точних даних про кількість загиблих на території колишньої виправної колонії номер 120 у селі Оленівка Волноваського району Донецької області ми до цього часу не маємо, оскільки російська сторона не сприяє встановленню обставин, які там відбулися», – сказав Семків.
За його словами, наразі достеменно можна говорити про 57 загиблих, але в Офісі генпрокурора не впевнені, що це всі жертви. Можливо, тіла загиблих ще будуть повернуті в рамках обмінів, припустив Тарас Семків.
«Можу поінформувати, що на теперішній час ідентифіковано 52 тіла наших загиблих героїв з 57, яких повернула нам держава-агресорка. Ідентифікація інших п’яти тіл ще триває, але ми не впевнені що це всі тіла», – сказав він.
Нагадаємо, У ніч на 29 липня 2022 року один із бараків виправної колонії в окупованому Росією селищі Оленівка був зруйнований. Тоді загинули щонайменше 50 українських військовополонених з «Азовсталі».
Як стверджує українська влада, Росія організувала масове вбивство українських полонених, щоб звинуватити й дискредитувати українські сили (зокрема, щоб зашкодити постачанню ефективної зброї в Україну). За даними Офісу генпрокурора України, попередньою причиною вибуху в будівлі могла бути термобарична зброя. Водночас у Міноборони Росії заявили, що по тюрмі ракетами HIMARS нібито вдарили українські військові.
В ООН спочатку вирішили створити місію із встановлення фактів трагедії в Оленівці, але згодом її розформували через неможливість доставити експертів до місця події та тому що «не отримали необхідних гарантій безпеки».
Напередодні, до річниці трагедії в Оленівці, верховний комісар ООН з прав людини Фолькер Тюрк заявив, що Росія продовжує перешкоджати розслідуванню трагедії, а твердження Москви, що українські полонені були вбиті ракетою HIMARS не відповідають дійсності.
Читайте також: СБУ назвала причетного до катувань в Оленівській колонії