Стали відомі подробиці повернення в Україну маріупольського підлітка, якого незаконно депортували у Росію

Наприкінці липня стало відомо про хлопця із Маріуполя, якого депортували до Росії, але йому вдалося повернутися в Україну.

Подробиці його повернення розповів омбудсмен Дмитро Лубінець

"Нещодавно повідомлялося про те, що органам державної влади спільно з партнерами, громадськими організаціями вдалося врятувати українського підлітка з окупованих територій України. Центр захисту прав дитини з радістю зустрів у своїх стінах відважного хлопця, який більше року намагався вибратися з окупованого Маріуполя. Це ще одна історія зі щасливим кінцем, до якої маємо честь доєднатися", - написав уповноважений з прав людини у Facebook.

Хлопець зростав без батьків. До 24 лютого 2022 року він навчався в одному з професійно-технічних навчальних закладів у Маріуполі. 

Після початку широкомасштабного вторгнення Росії в Україну, його затримали росіяни, допитали, незаконно депортували, влаштували в російську сім’ю та освітній заклад.

За словами омбудсмена, представники країни-окупанта намагалися всіляко асимілювати його і позбавити культурної ідентичності та приналежності до українського народу. Йому щоразу нагадували, що дім його тепер «триколорний», отже, тепер думати й мріяти йому доведеться «відповідно».

Завдяки своїй кмітливості й винахідливості юнак зумів повернутися з Росії в Маріуполь. А потім, за прикладом друга, який раніше виїхав з-під окупації, й сам звернувся по допомогу до української сторони.

Дмитро Лубинець також повідомив, що наразі за даними державного порталу «Діти війни» встановлено 19 546 випадків депортації або примусового переміщення дітей окупантами. Повернути вдалося 386 дітей.

Омбудсмен також нагадав, що у випадку примусового переміщення маленьких громадян України на тимчасово окуповані території, депортаціі дітей в Росію, потрібно невідкладно звертатись в Офіс Уповноваженого:

- на гарячу лінію 0-800-50-17-20 – в межах України;

- на тел. 044-299-74-08 - для дзвінків з-за кордону;

- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua.

Раніше уповноважена з прав дитини рф марія львова-бєлова у своїй доповіді заявила, що з лютого 2022 року рф «прийняла близько 4,8 мільйона жителів України», з яких нібито понад 700 тисяч — діти. Більшість неповнолітніх буцімто прибули разом із батьками чи іншими родичами. 

Омбудсменка також заявила, що до росії прибули близько 1,5 тисячі вихованців установ для дітей-сиріт або тих, хто залишився без піклування батьків. У доповіді зазначається, що з квітня до жовтня 2022 року «в російські сімʼї влаштували 380 дітей» з тимчасово окупованих частин Донецької та Луганської областей.

Читайте також: Із окупованого Маріуполя в Україну вивезли ще одну дитину