Приватний сектор Маріуполя – зараз найбільш зруйнована частина міста. На початок повномасштабного вторгнення в Маріуполі було більше 42 тисяч приватних будинків. Більша частина з них, приблизно 80%, пошкоджені частково або повністю зруйновані. Коли новий гауляйтер Олег Моргун тільки прийшов до окупаційної влади у Маріуполі, він наголосив, що планує за рік відновити 10 тисяч приватних будинків. Це так і залишилося на рівні обіцянок. Наразі російські будівельні компанії не беруть участь у реновації цих будинків. Фінансово їм це не цікаво, тож окупанти вирішили перекласти проблему відновлення приватного сектора на плечі самих маріупольців. Проте городяни масово скаржаться, що не можуть добитися від окупантів ані виділення будматеріалів, ані допомоги у ремонті.
Мешканка Маріуполя, якій окупанти призначили 10 тис. руб. пенсії, подала документи на поновлення свого приватного будинку. Комісія визнала, що пошкоджено 40% будівлі. Згодом наступна комісія вирішила, що пошкоджено лише 10%.
"Ця комісія навіть відмовилася увійти у двір і обстежити приміщення. Компетентність даної комісії викликає сумніви. У результаті замість належних за площею будинку 616 тисяч рублів на відновлення житла, бригади будівельників та повного відновлення будинку (обіцяли навіть стелі відновити) насправді схвалено всього 63 тисячі рублів! На цю суму неможливо навіть вікна замовити, не те щоб дах зробити. Іде осінь, дощі. Допомоги немає", - розповідає пенсіонерка і зазначає, що ще один холодний сезон будинок просто не витримає і зруйнується.
З такими проблемами стикається більшість власників приватних будинків.
"/Окупаційна, - ред./ влада щоразу вигадує нові приводи, аби не платити", - стверджують маріупольці.
Наприклад, одна з причин – земля, на якій збудовано будинок, не приватизована. При цьому окупанти не враховують тієї обставини, що за українським законодавством ділянку передано у безстрокове користування.
У окупантів є що одна нова бюрократична процедура – всю нерухомість, у тому числі й приватні будинки, необхідно перереєструвати за російськими законами, і лише після цього можна заново подавати заявку на відновлення.