Російська армія планомірно знищує не лише населені пункти, а й промисловий потенціал Донецької та Луганської областей. Підприємство "Зевс Кераміка" з виготовлення керамічної плитки у Слов'янську на Донеччині було одним із найбільших платників податків регіону. Але через руйнування пов'язані з частими обстрілами, його довелося закрити.
Як руйнація подібних підприємств позначиться на майбутньому міста та регіону, йдеться у сюжеті видання Новини Донбасу.
"Я вважаю, що негативно, оскільки це таке підприємство, яке мало містоутворююче значення. Тобто візьмемо найпростіше - відрахування у бюджет. Тобто його відсутність позначиться на добробуті нашого міста в цілому", - вважає мешканка Слов'янська Ольга.
Засновник компаніі Віктор Левіт вважає, що цей процес займе довгий час і взагалі його можливо не вдасться запустити.
За його словами, у цій війні втрати глобальні. Якщо після першої фази війни (у 2014 році, - ред.) акціонери знайшли півтора мільйона євро, щоб відновити завод, то після останнього приліту п'ятої-шостої ракети збитки становлять ту суму, яку акціонери вже не зможуть дозволити собі відновити.
З 2014 року підприємство зазнає обстрілів. Збитки становили 3 мільйони євро - пошкоджені будівлі та споруди заводу, згорілий склад продукції. Підприємство змушено було все відновлювати з власної кишені. На думку Віктора Левіта, він зробив помилку у 2021 року, прийняв рішення про модернізацію заводу. Після масштабного нападу у лютому 2022 року компанія підраховує нові збитки.
Після всього, що сталося із підприємством під час російського вторгнення, Віктор Левіт вважає, що необхідно отримати компенсацію від агресорки.
"Я впевнений, що компенсації та репарації будуть, але це питання дуже довге. Це буде щонайменьше 2-3 роки, а може й довше", - каже він.
Але попри все Левіт наголошує, що буде боротися за компенсацію і щоб вона була не із фондів ЄС, а саме від Росії, з її арештованого майна. "Справа честі", - зазначив Віктор Левіт.
Наразі, щоб зберегти працівників, підприємець виплачує працівнивникам 75% від зарплати, але відтепер йому потрібно людей мотивувати. щоб вони повернулись у регіон.
На думку економічного експерта Олексія Куща, відновлення промисловості на Донбасі після закінчення війни має відбуватися, спираючись на економічну матрицю цього району.
Він вважає, що потрібно відродити ті підприємства, які вже існували у цьому регіоні. За його словами, надалі буде потрібна синергія бізнесу та держави. З боку влади необхідно створити умови - запровадити податкові пільги, застосувати особливі умови кредитування, задіяти державні гарантії та інші інструменти державного стимулювання.
"Найголовніше - не впадати в економічне фентезі, тому що я вважаю дуже багато різних публікацій, коли створюють якісь грантові структури, в яких працюють люди, які ніколи не були на Донбасі, проте які розробляють програми розвитку", - зазначив експерт.
Віктор Левіт також вважає, що при відновленні промисловості важливо правильно розставити пріоритети. На його думку, необхідно у регіоні розмістити армію. Яка поселиться на Донбасі разом із родиною, буде отримувати гідну зарплатню і відповідно народжувати попит на послуги та сервіс. Також підприємець вважає, що владі необхідно розуміти пріоритетність розвитку регіону.