Два дні тому, 10 жовтня, приблизно о 5 ранку російська армія розпочала масований артилерійський обстріл Авдіївки. Гатили із реактивних систем залпового вогню, літаків, танків. Так розпочалась спроба агресора прорвати оборону ЗСУ на цьому напрямку.
На думку більшості експертів, мета цих дій – відсунути лінію фронту подалі від Донецька, перерізати шляхи забезпечення українських військ на східному напрямку.
10 жовтня Z-канали рясніли повідомленнями про те, що російська армія мала успіх, захопила декілька сіл навколо Авдіївки і вже фактично взяла у котел підрозділи ЗСУ в Авдіївці. Але жодного фото або відеопідтвердження цієї інформації не було.
Ввечері 10 жовтня Генштаб ЗСУ підтвердив, що на Авдіївському напрямку дійсно росіяни пішли у контрнаступ. Але українським захисникам вдалося втримати позиції.
Результати цього наступу для росіян були невеселими: більше 1000 загиблих, більше 40 знищених танків, декілька десятків артилерійських систем.
В коментарі Радіо NV військовий експерт Роман Світан був досить оптимістичним.
«Ми його чекали (контрнаступ на Авдіївці – прим.ред.), прекрасно знали, що це буде. Вони заїхали в Донецьк, у Ясинувату, у Макіївку, заїхали батареї, і з районів компактного проживання, з житлових кварталів почали десь із п’ятої ранку вчорашнього дня працювати по Авдіївці, по Авдіївському гарнізону. Певна річ, наші бійці, знаючи це все, пішли в укриття. У районі Авдіївки ми вже десятий рік утримуємо цей рубіж. Там готовий укріпрайон, тим більше промислові підприємства, Коксохім, дуже багато підземних комунікацій. Це приблизно Азовсталь, якщо так би мовити. І цей удар витримали наші війська, бо розуміли, де і звідки ворог почне атакувати.
Чекали росіяни в Донецьку відповіді. Заходили РСЗВ, заходили Гради прямо у двір і лупили по Авдіївці. Чекали відповіді, коли полетить для того, щоб назнімати удари українських військ по житлових кварталах. Не дочекалися, авжеж, відповіді не було. Ми були в укритті в цей час. І далі пішов такий серйозний, реально був серйозний наступ по півколу практично, від Водяного до Красногорівки. Тобто вирішили взяти в півколо.
Дійсно, йшли колонами сотні людей, ротами штурмовими, а загальна кількість — десь кілька батальйонів було задіяно. Було десь до півсотні танків, більше пару сотень ББМ. Але половина, щонайменше, там і залишилася. Ми готувалися, ми знали, що це будуть ці наступальні дії. Повторюся, 10-й рік ми цю ситуацію контролюємо. Там кожен кущ пристріляний. Тобто відпрацювала артилерія, втрапили ворожі сили у вогневі мішки.
Чому такі великі втрати в росіян від цього наступу? Просто добре відпрацювала наша арта, ну а потім наші вже штурмові групи на контратаках подобивали їх. Кілька рот ще в сірій зоні вештаються. Нічого не закінчилося ще. Вони продовжують ці наступальні дії, намагаються якось вибити наші війська за допомогою, знову ж таки, артилерії. Було дуже багато авіації, тобто кількість літако-вильотів на порядок була більшою, ніж постійно це було. Тобто вони підключили такий масштабний тиск. Втратили вони вже Су-25», - зазначив експерт.
За його словами, Збройні Сили України також мають втрати, частково відійшли зі своїх позицій, втратили сіру зону. Проте ЗСУ мають намір відновити контроль найближчим часом.