Ворожий кордон. Як українцю потрапити до Маріуполя

Починаючи з 16 жовтня, Російська федерація змінила правила перетину кордону для громадян України. РФ дозволила перетин лише в двох погранпунктах – в аеропорту Шереметьєво та у автомобільному пункті Лудонка. 

В реальності ж зараз працює лише Шереметьєво, тому що Лудонку (Вієнтулі)  закрила зі свого боку Латвія, побоюючись конфліктів і проблем через останні рішення російського уряду.

Перші повідомлення з аеропорту Шереметьєво були дуже дивними – люди розповідали, що з українським паспортом в принципі нікого не пропускають – завертають туди, звідки прилетіли. Проте насправді ситуація інша.

Росіяни все ж таки пропускають на свою територію громадян України з українськими паспортами, але контроль і перевірки тих, хто в’їжджає, - дуже жорсткий, багатьом людям відмовляють у праві в’їхати на окуповану територію і навіть накладають заборону на в’їзд до РФ на термін від 2 до 5 років.

Як же ж сьогодні виглядає пункт пропуску до РФ у Шереметьєво, які там умови перебування українців, кого і як перевіряють та чому не пускають? Про все це ми поговорили із людиною, яка адмініструє роботу одного з підприємців, який протягом тривалого часу займається пасажирськими перевезеннями між окупованими територіями і вільною Україною.

- Насправді, українців пускають до РФ. І рейси ми робимо щодня. Але я все ж таки одразу кажу: добре подумайте, чи воно того варто – їхати на окуповану територію. Якщо ви маєте проукраїнську позицію, були активні в соціальних мережах – не витрачайте дарма гроші і час, вас не пустять. Навіть не намагайтесь. Перевіряють вони жорстко, з базами даних працюють, соціальні мережі, видалені файли на телефонах.  В них є всі технічні можливості для того, щоб дістати про вас будь-яку інформацію.

- Кого саме перевіряють? Раніше казали, що літні люди, віком старше 65 років, проходять кордон без перевірки. Це так?

-Так було. Раніше. У них в правилах написано, що люди у віці 65+ проходять зеленим коридором. Але те, що написано, і те, що в реалії – різні речі. Дійсно, раніше не перевіряли, а от вчора нашу групу всю, у повному складі відправили на перевірку. 

Одну жінку, їй 67 років, допитували 8,5 годин. Уявіть цей кошмар! А знаєте чому? У неї в телефоні, виявилось, лише три номери – доньки та двох онуків. ФСБшники були впевнені, що вона щось приховує. Потім таки пропустили, але уявіть, що літня людина пережила, які нерви.

Тому я і кажу: добре подумайте, перш ніж наважуєтесь їхати.

Перевіряють тепер і дорослих, і дітей. Жінка з Маріуполя з двома дітьми намагалася проїхати до дому. Перевіряли телефони навіть молодшої – 8-річної дитини. Питання ставили. В кінці кінців їх не пропустили! Ми самі були в шоці! Ну як так можна – повернути жінку з дітьми. Немає слів.

Добре хоч російська сторона купує квитки на літак із Шереметьєво у ту країну, з якої люди прилетіли. Але далі вже все за свій рахунок.

- Що найчастіше стає причиною для заборони на в’їзд?

-Да що завгодно! Звісно, якщо відновлюють видалені файли і бачать там українські прапори, українську символіку, або в переписці щось позитивне про Україну, ЗСУ. Це найрозповсюдженіші причіпки. Але насправді, можуть причепитися до чого завгодно.

Наприклад, одного хлопця не пустили через те, що в його плей-листі була пісня «Москва по ком звонят твои колокола». І пісня-то російська, але не можна.

А одного чоловіка взагалі повернули без жодної зрозумілої причини  - через те, що той повертався у Маріуполь, маючи на руках суму грошей та дорогий смартфон. Реєстрація – маріупольська, тобто їхав до дому. Цей ФСБшник психанув, коли побачив той телефон, став питати, звідки взяв гроші на такий телефон, звідки взагалі гроші. Каже, «я все життя працюю, а грошей на такий телефон не маю. Нікуди не поїдеш!» І не пустив. Ну ось що це таке?

Взагалі, причепиться можуть будь до чого.

В Шереметьєво всіх українців відводять в окрему кімнату, і були випадки, коли росіяни під виглядом пасажирів запускали в залу очікування підставних людей. Такі ходять непомітно, сідають поруч і слухають, про що люди один з одним розмовляють.

Бувало в родині хтось скаже щось, незадоволення якесь викаже, і думає людина, що його ніхто не чув. А потім на допиті  - хлоп, і отримує заборону на в’їзд.

Тому ми своїх пасажирів сто раз попереджаємо: ні з ким не розмовляти, один з одним – тільки щось невинне, ніяких оцінок, реакцій – нічого, що може не сподобатися ФСБшнику. Там всюди вуха, і звідусіль може бути загроза.

Ми детально інструктуємо людей, як треба себе поводити, якщо хочуть проїхати через російський кордон.

- А на виїзд із окупації така ж сувора перевірка?

-Ні, випускають легше. Хоча все одно телефони перевіряють.

- Як правильно чистити телефон? Як вважаєте, може, краще взагалі купити новий і їхати з новим?

-Ні, новий телефон – поганий варіант. Це одразу викликає підозру, і людину відправляють на поглиблену перевірку. Краще брати старий і чистити його до заводських налаштувань, можна звернутися до фахівця.

Є варіант, готуватися до поїздки заздалегідь, купити нову трубку за пару місяців до поїздки, і активно телефоном користуватися.  Я б такий варіант порадила.

Але треба пам’ятати, що окрім телефону і соцмереж, існують ще і реєстри. Тому якщо ви можете десь потрапити до бази неблагонадійних – не ризикуйте, не їдьте.

- А як зараз виглядає маршрут, яким їдуть українці на окупованій території?

-Не буду розкривати наші маршрути, бо серед перевізників є також конкуренція. Скажу лише, що якщо у українця є ще і червоний паспорт (російський – прим. 0629), то він може перетинати кордон не тільки у Шереметьєво, а будь-де. І проблем з перетином кордону, скоріш за все, не виникне. За нашими спостереженнями, в окупації вже практично всі такі паспорти мають і їздять без проблем.

Для тих, хто має лише український паспорт, потрібно спочатку потрапити до Білорусі, а звідти вже сісти на літак і перелетіти у Шереметьєво.

- Скільки годин проводять люди в очікуванні, поки всіх перевірять? Які умови?

-Ніхто вам ніколи точно не скаже, скільки це забере часу. Хтось проходить за 3-4 години, когось тримають 8-9 годин. 

Після прибуття в Шереметьєво людей з українськими паспортами шикують в окрему чергу. На паспортному контролі забирають внутрішній український та закордонний паспорти і повертають вже наприкінці. Усіх українців повертають назад у зону очікування, десь через 1-1,5 години починають називати прізвища людей, які мають пройти в автобус та поїхати на наступний етап перевірки. Поступово всіх відправлять до терміналу С, це і є місце очікування – страждання всіх українців. Спочатку всі заповнюють декларації, потім чекають, поки їх запросять у окрему кімнату, де треба буде здати декларацію, відбитки пальців і телефон. 

Ось він - термінал С аеропорту Шереметьєво. Фото нашої співрозмовниці

Залишати термінал С заборонено. Там не годують, але є кулер з гарячою водою, тож у кого є пакетики з кавою або чаєм, можуть приготувати собі.

Кожен сидить і чекає на допит. Якщо людина їде із дітьми, то на допиті вони присутні поруч. Їх також можуть допитувати і точно – у кожного перевірять телефон. Тому чистити треба не тільки свої телефони, а і дитячі.

Якщо фільтрацію не пройшли, вас запросять, зачитають закон, у зв'язку з яким вас не пускають в країну і скажуть про подальші дії. Інколи – без всякого закону, просто не пускають і все. Як того парня із дорогим телефоном.

Ну і у разі відмови ви залишаєтесь в залі очікування чекати літак за вашим напрямком, в якому вас повернуть туди, звідки ви приїхали. Інколи чекати доводиться і 8, і 12 і навіть 18 годин.

- Тобто якщо вас вирішили не пускати, то ніякі аргументи не подіють? Ні реєстрація, наприклад, маріупольська, ні хворі батьки – нічого?

-Нічого. Тому тим, хто тікав від війни, а зараз з різних причин вимушений повертатись, дуже важко дається така дорога. Ми зі свого боку надаємо повний супровід, допомагаємо, консультуємо. Але якщо та сторона вирішила не пускати – нічого вже вдіяти неможна.

Від редакції 0629: ми закликаємо маріупольців не ризикувати власною безпекою і не перетинати лінію російського кордону. Нагадуємо, що окупація – це зона беззаконня, де не діє навіть російське право. Для дитини знаходитися в окупації - це подвійний ризик. 

Крім того, перетинаючи кордон, ви зобов’язані передати персональні дані і номера телефонів не тільки свої, а і всіх членів родини, які залишаються поза окупацією, тобто ви ставите під загрозу і їхню безпеку. Пам’ятайте про це.

ПИШІТЬ НАМ в Телеграм-бот 0629 Розповідайте про власні історії та проблеми! Разом ми сильніші

Авторська колонка
10:31, 15 листопада