Скільки коштують продуктові набори у центрах «ЯМаріуполь», та що про них думають маріупольці

З 1 грудня центри «ЯМаріуполь» припинили видавати продуктові набори. Це відбулось не одночасно. В деяких центрах залишків наборів було більше, в деяких менше, але зараз вони закінчились.

Дехто з містян вже давно відмовилися від отримання продуктових наборів, бо не потребують допомоги. А для інших відсутність гуманітарної допомоги є серйозна проблема.  

«Для моєї сім'ї набори з центру ЯМаріуполь були в нагоді: платимо за оренду без пільг, зарплатня до 10 тис. Так хоча б на ті ж  крупи, макарони, олію, кукурудзу і горошок консервовані, борошно, побутову хімію не витрачали. НАБОРИ БУЛИ ХОРОШИМИ! А тепер взагалі вся буде уходити на виживання: оренда, комуналка, продукти, ПОПЕРЕДУ ЗИМА. Нічого, що б підняло настрій хоча б у вигляді їжі, не купиш», - написала маріупольчанка в коментарі до публікації 0629.

Але далеко не всі маріупольці дотримуються тієї ж думки. Багато людей різко критикують як самі набори, так і форму надання гуманітарки.

Ми зібрали декілька думок маріупольців про те, як вони ставляться до продуктових наборів, що їм подобається, що не подобається, і у якому вигляді вони хотіли б отримувати допомогу від міста. 

Анна Лакутіна:

«Набори ніякі. Я не дам своїй дитині їсти той жахливий паштет чи ті макарони коричневого кольору, ту кільку у томаті із сумнівним запахом. А цей булгур вже бачити не хочеться, чи рис. Це моя особиста думка. Але раніше хоча б щось було. А тепер і те надавати не будуть».

Оксана Геращенко: 

«Краще давали б сертифікат на 500 грн замість набора. І люди б взяли б що їм на цей час потрібно, крупу чи молоко».

Без підпису:

«В продуктових наборах дають не тільки крупу, а й  консерви, цукор, муку, масло та інше. Завдяки цьому, а також гігієнічним наборам моя родина (а нас 6 осіб) має можливість хоча б щось економити і думати про те, що робити надалі. Тому, якщо когось така їжа не влаштовує - не беріть, ніхто не змушує це робити. А всі ці баталії приведуть до того, що взагалі все закриють і будемо сидіти без ніякої підтримки».

Олена Міненко: 

«Печаль ці набори - один раз спробувала отримати, ну таке - хоча б перевіряли те, що видають - тушонка зіпсована (хоча строк зберігання не стік, можливо неправильно зберігалась), солоні огірки з такою кількістю оцту, що одразу пішли у смітник вслід за тушонкою. Кілька в томаті - дякую, дуже дякую, але маю страшенну алергію на томати, дитина таке не їсть. Кошти і час, викинуті на вітер. І так, ми з дитиною знаємо, що таке справжній голод, бо майже місяць жили на двох картоплинах на день, і ті дістались від мародерів, що забули їх при втечі. Але вибачте, є якесь почуття самоповаги, і їсти те, що неможливо їсти взагалі, бо воно тебе вб'є - це не допомога, а знущання».

Марина Ковязіна:

Набори бувають різні. Один місяць – дуже добрі, все якісне, смачне, іншим разом береш – а там їсти нічого не можна, навіть зелений горошок старий і дубовий.

Занадто багато грошей витрачається на придбання побутової хімії, яка вже ніким не використовується. Наприклад, порошок для ручного прання. Вибачте, але чи багато зараз людей, хто досі пре руками? Або хлорка. Ну нащо мені 5 літрів «Білизни»? А на все це йдуть наші бюджетні гроші.

А ці коробки? Ви уявляєте, скільки коштує ці коробки закупити, заповнити? Це марнотратство».

Андрій Безбородов: 

«Лучше выдавать деньги, чтобы люди тратили на то, что им надо. А то каша с макаронами уже достала. Сколько можно уже».

Ганна Корчевська: 

«Можливо сертифікат, то слушна думка. Якось була норвезька допомога, то було дійсно продуманий набор продуктів. Рибні і м'ясні консерви високої якості (хоча кільку особисто я дуже люблю, саме в томаті), галети, шоколад, чай, кава, цукор, сіль, консервовані овочі і фрукти, олія і веганське масло (мені сподобалось)».

Людмила Кондратьєва: 

«Давно пора центрам ЯМаріуполь сделать реестр выживших горожан, находящихся на подконтрольной территории Украины. Продуктовые, гигиенические и всё, что дают в центрах, могут получить те ВПЛ мариупольчане, кто проживает в городах, где есть ЯМариуполь. Если нам нужно ехать до ближайшего центра 5 часов и потратить в оба конца более 1000 грн. на одного человека, то овчинка выделки не стоит. Лучше бы перечисляли на карточку деньги, а люди купили бы себе, что им нужнее , молочные продукты, овощи, фрукты и пр., а может быть лекарства. С центрами ничего нельзя решить онлайн. Вот такая у нас «Країна в смартфоні». Даже материальную помощь на операцию нельзя получить».

Марія Кульгавець:

«А як у маленьких містах? У нас немає центра " Я Маріуполь". Приїжджала до Тернополя у справах, то разів 3-4 отримувала набори. Мені сподобалися. Все було свіже і необхідне».

Олена Штиба: 

«Такое ощущение, что Центр не помогает, а опять пытается на нас заработать. Продуктовые наборы, хочется мягко сказать, не очень хорошие. Но зато куча платных услуг по такой же цене, как собственно и в каждой компании, будь то парикмахерская или химчистка. Надо отдать должное стоматологиям - отличные и цена в принципе хорошая. 

Логистика работает отвратительно: кто-то выбирает все, что завозять, другие просто не успевают получать, это что такая помощь?»

Олена Титова:

«Останній раз ми отримали продуктовий набір в одній коробці із побутовою хімією. Один гель в упаковці потік, забруднив продукти. Мука у мене тепер пахне пральним порошком, і я її викинула. Тож така халатність, таке ставлення до людей дуже ображає. Не зрозуміло, чому я продовжую платити податки в міський бюджет Маріуполя».

Юрій Хала: 

Продуктові набори доречні в прифронтових населенних пунктах, там де йдуть бойові дії і де погано працює інфраструктура, магазини або їх взагалі нема. Саме для цього така форма допомоги існує. В Києві, наприклад, видавати коробки з продуктами, які ще треба довезти до місця проживання з кількома пересадками на громадському транспорті або таксі для тих, у кого нема машини, зараз не варто. Якщо певні фонди щиро бажають допомогти людям, краще подумати про грошову допомогу або сертифікати, якщо дуже хочеться фінансувати конкретні мережі, виробників або надавачів послуг.

Авжеж грошима було би зручніше, бо можна самому обирати, на що витрачатись. І не треба витрачатись на дорогу, бо не всі живуть в обласних центрах (!). І можна зекономити таким чином на логістиці, оренді складів, зарплаті робітників і т.д. І менше буде корупційних ризиків, і чесніше.

По  продуктових наборах – в принципі непогані, але круп дійсно забагато».

Трохи арифметики

Середня вартість продуктового набору в центрах «ЯМаріуполь» - 616 грн. Від місяця до місяця вона не однакова, але середня така.

В міськраді наголосили: яка вартість набору буде у 2024 році  - не відомо, бо вона залежить від різних факторів. Але зрозуміло, що не менша ніж 600 грн.

Зараз центри «ЯМаріуполь» видають близько 60 тисяч продуктових наборів на місяць. Це 443 млн грн. на рік. Частина з цих грошей – фінансування донорів, частина – маріупольського бюджету.

Але варто нагадати, що окрім вартості продуктів, на кошторис продуктового набору впливає оренда складів, логістика (5 млн грн. на рік – тобто плюс 7 грн до кожного продуктового набору), плюс зарплати людей, які фасують продукти, плюс електрика, плюс картонні коробки (це те, що ми не можемо порахувати).

Тобто приблизна середня ціна продуктового набору разом із послугами може сягати 650-700 грн.

Невеликі гроші, але для родини, яка винаймає житло, це суттєва допомога. 

Тож виходить, що така допомога потрібна, але  - і більшість опитаних в цьому єдині – треба змінювати підходи в її наданні. Бо зараз вона  - несправедлива, тому що недоступна багатьом маріупольцям, які живуть поза обласними центрами, і не якісна, бо не відповідає потребам людей.

ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629

НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629

ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой

ДИВІТЬСЯ нас на YouTube