Сьогодні, 20 січня, в Україні офіційно вшановують захисників Донецького аеропорту. До 2022 року Днем пам'яті "кіборгів" вважався 16 січня.
Бої за контроль над ДАП між українськими військами та проросійськими сепаратистами розпочалися 26 травня 2014 року, тривали вісім місяців та завершилися після повної руйнації старого та нового терміналів аеропорту 22 січня 2015 року.
У різний час в аеропорту та прилеглому селищі Піски воювали спецназівці 3-го окремого полку, бійці 79, 80, 81, 95 окремих аеромобільних та 93 окремої механізованої бригад, 57 окремої мотопіхотної бригади, 90-го окремого аеро , бійці полку "Дніпро-1", бійці Добровольчого українського корпусу (ДУК) та багато інших.
Аеропорт обстрілювали з артилерії, «Градів», мінометів та танків, працювали снайпери. Кіборгами непокорених українців назвали самі терористи. На їхню думку, тільки роботи здатні вистояти у таких нелюдських умовах.
18-21 січня 2015 року внаслідок підриву терміналу ДАП загинуло 58 "кіборгів".
21 січня 2015 року було ухвалено рішення відвести українських військовослужбовців із нового терміналу – цей об'єкт був повністю зруйнований і не придатний для оборони.
За офіційними даними, захищаючи донецький аеропорт, загинуло понад 200 військових.
Багато хто з кіборгів був відзначений державними нагородами, деякі – посмертно.
"Наші хлопці витримали - не витримав бетон" - ця фраза увійшла в історію разом із подвигом українських бійців.
Нагадаємо, у 2022 році згідно зі спільним Наказом Міністра оборони України та Головнокомандувача Збройних Сил України в системі Міністерства оборони України встановлено День вшанування захисників Донецького аеропорту, який щорічно відзначається 20 січня.
Щороку протягом січня будуть організовуватись і проводитись низка урочистих і пам’ятних заходів, присвячених Дню вшанування захисників Донецького аеропорту.
Це, зокрема, заходи з вшанування пам’яті військовослужбовців Збройних Сил України, які обороняли Донецький аеропорт, у меморіальному комплексі на території Міністерства оборони, де розташована Зала пам’яті захисників України та Пам’ятний дзвін.
Також у військових частинах ЗС України, вищих військових навчальних закладах, бібліотеках проводитимуться низка тематичних зустрічей, лекцій, книжкових виставок, перегляд та обговорення документальних фільмів, кінохронік, присвячених темі оборони Донецького аеропорту та вшануванню захисників ДАПу.
Читайте також:
Донецкий аэропорт разрушен и больше не контролируется украинскими военными. «Киборги» в плену
Мариупольцы попрощались с «киборгом» Андреем Миронюком (ФОТО)
НБУ выпустил памятную монету в честь защитников Донецкого аэропорта (ФОТО)