Верховна Рада України 16 січня в другому читанні підтримала законопроєкт №10062, який стосується цифровізації Збройних сил України. За цим законопроєктом буде створено реєстр військовослужбовців ЗСУ і можна буде онлайн отримати статус учасника бойових дій.
Про це повідомили народні депутати України Олексій Гончаренко та Ярослав Железняк, передає Суспільне.
У першому читанні законопроєкт ухвалили 8 листопада 2023 року. Про те, що цей документ найближчим часом остаточно розглянуть у сесійній залі ВРУ, зранку 16 січня повідомляло Міністерство оборони України. МОУ називає проєкт закону критично важливим для обороноздатності України.
Зокрема, після його підписання в Міноборони з'явиться можливість посилити кіберзахист та право розміщувати свої ІТ-системи у військових хмарних сховищах країн-членів НАТО.
Що запроваджує законопроєкт №10062
Законопроєкт надає Міністерству оборони України можливість посилити кіберзахист та право розміщувати свої ІТ-системи у військових хмарних сховищах країн-членів НАТО.
Завдяки цьому, за даними Міноборони:
- буде вивільнено засоби ППО, які наразі захищають національні дата-центри від постійних ракетних обстрілів (натомість цей ресурс буде використовуватись для прикриття інших об’єктів військової та цивільної інфраструктури);
- прискориться та розшириться доступ Сил оборони України до розвідданих союзників;
- прискориться розробка та розгортання нових бойових систем та електронних сервісів для війська;
- посилиться захист даних від кібератак РФ.
Крім того, законопроєкт передбачає удосконалення реєстру призовників, військовозобовʼязаних та резервістів, зокрема, в частині налагодження взаємодії між реєстрами, використання даних щодо військового обліку.
Законопроєкт запроваджує можливість створення і використання цифрового військового-облікового документу (сертифікату).
“Завдяки Законопроєкту буде створено реєстр військовослужбовців ЗСУ та Державної служби спеціального транспорту, який дозволить забезпечити надання онлайн-послуг військовослужбовцям”, — зазначили у Міноборони.
За законопроєктом № 10062 створять єдиний реєстр мобілізованих. Він буде привʼязаний до єдиного реєстру виборців, якого зараз фактично не існує.
Народна депутатка Ірина Фріз у коментарі Суспільному сказала, що 16 січня не була в залі парламенту й не голосувала.
"Я вважаю, що це невдала редакція до другого читання, яка набула багато інших норм, зокрема змін до законів, яких не було в редакції в першому читанні. Це є порушенням регламенту. Крім того, ці норми, на мій погляд, є такими, що вбачають надмірне втручання в приватне життя", — сказала парламентарка.
Вона очікуватиме на остаточну редакцію, коли стане зрозуміло, які правки не були враховані та який кінцевий текст законопроєкту буде підписаний головою Верховної Ради та поданий на підпис президенту.