Об'єднавча ідея жива. Україна відзначає День соборності

Фото Максима Бородіна. Маріуполь, парк "Веселка"

Сьогодні в Україні відзначають День соборності. Рівно 105 років, 22 січня 1919-го, було проголошено Акт возз'єднання Української народної республіки (УНР) та Західно-Української народної республіки (ЗУНР) до єдиної української держави. А на рік раніше – 22 січня 1918 року – було підписано IV універсал УЦР, який проголосив повну незалежність УНР.

Тож українська держава своєму існуванню завдячує українському народу, а не Леніну, як стверджує диктатор Путін.

22 січня 1919 року на Софійській площі пролунали такі слова:

«Відтепер зливаються в одне століття відділені одна від одної частини України — Галичина, Буковина, Закарпаття та придніпрянська Україна — в одну Велику Україну. Здійснилися споконвічні мрії, для яких жили і за які вмирали найкращі сини України. Відтепер є лише одна незалежна Українська Народна Республіка. Відтепер український народ, звільнений могутнім поривом своїх власних сил, має можливість об'єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної незалежної Української Держави на добро та щастя українського народу…»

2019 року Соборна Україна мала інші кордони. До її складу входили частина нинішніх територій Білорусі та Кубані (РФ).

На жаль, УНР 2019-го не змогла захистити свою незалежність. Через 105 років їй доводиться захищати свій суверенітет знову.

У лютому 2014 року Російська Федерація під виглядом "зелених чоловічків" ввела свої війська до Криму, захопивши український півострів,  влітку 2014 року розпочала військові дії на території Донбасу, ввівши спочатку свої танки до Іловайська, а потім і до Маркіно (під Новоазовськом).

24 лютого 2022 року вона вторглась вже всією міццю своєї армії, намагаючись захопити не лише Донеччину та Луганщину, а без винятку всю територію України.

Згадаймо сьогодні і про людину, яка фактично відчинила ворота російської агресії, написавши у 2014 році звернення на ім'я російського президента з проханням ввести війська в Україну. Це колишній глава держави Віктор Янукович, позбавлений звання президента України у 2015 році. Він засуджений в Україні і перебуває в бігах, ховаючись у РФ.

Саме Віктор Янукович скасував заснований ще 1999 року указом Президента Кучми державний статус свята – «День соборності України». Янукович вирішив його перейменувати на День соборності та свободи, виключивши з назви слово Україна. Це сталося 30 грудня 2011 року, указ Януковича набув чинності 16 січня.

І за іронією долі саме цього дня, 16 січня, але вже 2014 року, свободі українців прийшла реальна загроза. Набули чинності так звані диктаторські закони 16 січня, ухвалені з порушенням встановленої регламентом процедури голосування. Ці закони обмежували права та свободи громадян, закріплені Конституцією України: право на мирний протест, на свободу слова, право на збирання інформації...

Ще одна скорботна подія припала на цей день – 22 січня на Майдані були застрелені Сергій Нігоян та Михайло Жизневський, активісти опору, які стали першими жертвами уряду Януковича.

Сьогодні кількість жертв російської агресії вимірюється десятками, а можливо і сотнями тисяч. В одному тільки Маріуполі російська армія вбила від 22 до 100 тисяч людей, в тому числі дітей. 

Цього неможливо ані забути, ані пробачити. Боротьба за соборну Україну триває.