Весь Маріуполь росіяни перетворили на мікрорайон Східний. Пам'яті трагедії

Ранок 24 січня 2015 року. Густонаселений спальний мікрорайон. Жвава торгівля на ринку. Ніхто й подумати не міг, що спокійне мирне життя 40 тисяч людей, які мешкають у мікрорайоні «Східний», в одну мить буде знищено.

Близько 09:00 терористи з реактивних систем "Град" обстріляли житловий мікрорайон. Обстріл тривав менше 2-х хвилин і забрав життя 30 мирних жителів.

30 людей загинули, 118 отримали поранення. Декілька сотень будинків були понівечені снарядами. Декілька приватних будинків були повністю знищені.

Тисячі людських життів були зламані в одну мить. Хтось втратив близьких, хтось втратив дах, всі свої заощадження, все, що створювалося багато років. Але найголовніше – все півмільйонне місто втратило відчуття безпеки. Страх стало визначальним словом для кожного, хто залишався в Маріуполі після обстрілу.

 «Я йшла на зупинку, як раптом під ногами затремтіла земля, – розповіла Ірина Степанова. - Уламки снаряда впали за кілька метрів від мене. Мої ноги підкосилися, я каменем упала на землю, закрила голову руками і почала молитися».

Жінка дивом вижила, але ту картину, яку вона побачила, коли обстріл припинився, їй ніколи не забути. «Це був неабиякий жах — люди бігли дорогою, щось кричали, навколо все горіло, димилось. Я озирнулася — поряд зі мною лежить мертвий чоловік, його зрешетіло осколками. Трупи та безліч поранених людей — як таке може бути у 21 столітті?»

«Я стояла та дивилася на чоловіка, якого просто розірвало на частини. Криваве місиво. Його ноги окремо лежали осторонь. Я дивилася на весь цей жах і не відчувала нічого – ні болю, ні страху, ні жалю, ні співчуття. Тільки тупе, дивне, моторошне заціпеніння», - згадує Тетяна. Вона опинилася на місці трагедії хвилин за тридцять після обстрілу. Каже, це був якийсь суцільний хаос. А люди – як автомати: накрити обличчя, викликати «швидку», не збожеволіти.

У ці хвилини в решті районів міста ще не знали точно, що ж сталося на Східному, але здогадувалися: сталося страшне.

«Вибухи снарядів струсили все місто. Я стояв і відчував, як тремтить, гуде земля під ногами. Це був такий звук, що навіть ми, які вже звикли до війни та артилерії, не на жарт злякалися, - розповів маріуполець. - Мої рідні мешкають на Східному, але я ніяк не міг до них додзвонитися. Я не міг дізнатися, чи живі вони чи ні. Може, саме зараз їм потрібна допомога? Я покинув усе і вирушив до епіцентру подій. Батьківський будинок був пошкоджений снарядом, але, на щастя, всі вціліли».

Житловий мікрорайон перетворився на місце хаосу та жаху. Відразу після обстрілу було тихо-тихо. Люди ніби втратили дар говорити та плакати. І лише через кілька хвилин, коли почали лунати сирени карет швидкої допомоги, мигалки рятувальників, мікрорайон загудів і застогнав. Звідусіль чути було плач і крики.

На стоянці горіли автомобілі, димів кіоск на ринку Київський. Подивитися, що там відбувається, було неможливо. Силовики оточили ринок, казали, що там є снаряди, що не розірвалися. Але всі підозрювали, що там багато трупів.

Повністю розкурочений "Градом" дитячий магазин, пошкоджені торгові павільйони, фітнес-клуб, аптеки. У мікрорайоні немає ні світла, ні води. Багатоповерхівки – всі без вікон. Будинок на вул. Олімпійської - ракетою пошкоджено, знищено ліфтову шахту. На вул. Київській “Град” влетів через дах у квартиру, а вилетів через вікно. Скрізь  - кров, скло, бетон, уламки ракет.  Ці металеві шматочки, гострі як скальпель, страшніші за саму ракету. Їх тисячі, і від них не сховаєшся.

Тільки через три доби мікрорайон почав приходити до тями. І тоді люди почали масово звертатися по допомогу.

Маріуполю допомагала вся Україна. Гроші, тонни будівельних матеріалів надсилали десятки міст країни.

Маріуполь заліковує рани, але не забуває, хто винний у трагедії.  Незалежна міжнародна експертиза встановила, що обстріл житлового мікрорайону в Маріуполі було здійснено російсько-терористичними озброєними підрозділами з боку окупованих населених пунктів Октябрське  та Заїченко.

«Спостерігачі місії провели аналіз вирви. Оцінка показала, що обстріл було здійснено з ракет "Град" та "Ураган". Згідно з аналізом пострілу, "Град" був випущений з північно-східного напрямку, в районі Октябрського (19 км на північний схід від вулиці Олімпійська), і ракети "Ураган" зі східного напрямку, в районі н.п. Заїченко (15 км на схід від вулиці Олімпійської), які перебувають під контролем "ДНР", - йдеться у звіті місії ОБСЄ.

В 2015-му здавалося, що страшніше вже не може бути. Але в лютому – травні 2022 року російська армія перетворила весь Маріуполь на один великий мікрорайон Східний, на одну велику трагедію.

Пам’ятаємо. Не пробачаємо. 

В статті використані фрагменти і фотографії  книги «Маріуполь. Останній форпост»