Світ готується протидіяти епідемії вірусу Х. Це умовний вірус, який може викликати нову епідемію, на кшталт коронавірусу. ВООЗ перелаштовує свої системи реагування, для того щоб бути більш гнучкими для швидкої відповіді на епідемію. Україна теж доєдналась до цієї підготовки.
Про це в Українському медіацентрі - Укрінформ розповів міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.
В підготовці до можливих викликів Х визначено три ключові компоненти готовності: люди, сильна лабораторна мережа та глобальне партнерство.
«За останні три роки ми запустили, реорганізували та перезапустили мережу Центрів контролю та профілактики хвороби. Навіть під час воєнного стану Верховна Рада прийняла закон про систему громадського здоров’я і чітко визначила нашу систему протидії епідеміям, яка базується на Міністерстві, Центрі громадського здоров’я, і в регіонах знаходяться Центри контролю та профілактики хвороб як структури Міністерства охорони здоров’я. За період, який ми маємо, ми збільшили фінансування мережі вдвічі. Наприклад, у 2021 році на фінансування цієї мережі держава виділяла 2,6 мільярда гривень, зараз ми маємо 4,9 мільярда гривень для того, щоб забезпечити фінансування та готовність до реагування. Це значить, що ми оплачуємо роботу фахівців, які працюють в цій системі, сьогодні це 14 494 таких працівників», – пояснив міністр.
Також, додав Віктор Ляшко, покращується і матеріально-технічна база – як коштом державного бюджету, так і в співпраці з міжнародними партнерами.
Зокрема, у ВООЗ допомогли Україні модернізувати лабораторії для епідеміологічного моніторингу. І наразі, наголосив міністр, в країни є національна референс-лабораторія, включена до глобальної мережі лабораторій ВООЗ, яка виявляє збудники, розкладає їхню ДНК чи РНК і передає цю інформацію в глобальну мережу, що надалі використовується у глобальному епіднагляді.
Окремо Україна підключена до мережі «Цезар», яка аналізує антибіотикорезистентність, і в цьому випадку у співпраці з ВООЗ є можливість передавати дані для того, щоб побачити, чи виявлений та чи циркулює в країні той або інший збудник, який потенційно може призвести до виникнення пандемії Х.
Віктор Ляшко також зазначив, що окремо держава фінансує готовність до реагування заклади охорони здоров’я. Так, зазначив він, у 2023 році 193 заклади охорони здоров’я отримали окремий пакет від НСЗУ «Готовність до реагування на епідемії або спалахи інфекційних хвороб».
«Ми витратили на цю готовність 2, 385 мільярда гривень. Вимоги передбачають, що тут фінансуються спеціалісти, які повинні проходити відповідні тренінги, облаштовуються реанімаційні відділення, закуповується необхідне обладнання. Але також на базі цих закладів формується запас, так званий медичний кошик – перелік відповідних лікарських засобів , який повинен бути в кожному з цих 193 закладів з незнижувальним запасом щонайменше три місяці. Це дозволяє під час появи спалаху епідемії або пандемії тієї чи іншої хвороби вже на тримісячний запас бути готовим моментально реагувати до того моменту, поки не включаться інші механізми національного та глобального рівнів» – пояснив Віктор Ляшко.
Окремо в напрямку готовності до нових викликів можливої пандемії відбувається співпраця з глобальними партнерами – як із ВООЗ, так і зі структурами Європейської комісії.