Сьогодні 1 лютого. Триває 708 доба повномасштабного російського вторгнення.
Вечір середи був зігрітий декількома гарними новинами. По-перше, 207 українських захисників були звільнені із полону. Серед них - маріупольці, які захищали своє місто навесні 2022 року. По-друге, Збройні Сили України поцілили у севастопольський аеропорт Бельбек, окупований росіянами. По-третє, Україна отримала нову плануючу авіаційну бомбу від США із дальністю польоту 150 км.
Тож боротьба триває. На жаль, в тому числі і політична. Тому уважно стежимо за подіями протягом дня.
18.00 Вірменія стала 124 державою-учасницею Міжнародного кримінального суду. Від сьогодні, 1 лютого, у країні набув чинності Римський стату, що і означає приєднання. Тепер країна може арештувати президента Росії Володимира Путіна, якщо він приїде у Вірменію.
Про це йдеться у повідомленні пресслужби Міжнародного кримінального суду у соцмережі Х (Twitter).
17.58 Авдіївський коксохімічний завод (АКХЗ) наразі перебуває під контролем ЗСУ, лінія зіткнення в районі міста фактично не рухається.
Про це в ефірі телемарафону «Єдині новини» розповів керівник служби зв'язків з громадськістю 47-ї окремої механізованої бригади Дмитро Лазуткін, повідомляє Суспільне.
«Всі російські диверсійно-розвідувальні групи залишаються біля паркану заводу. Лінія бойового зіткнення фактично не рухається. Російські військові продовжують атакувати Авдіївку, в тому числі з півночі, там доволі велика інтенсивність артилерійських обстрілів, не припиняються атаки піхотою, які відбивають українські військові», - сказав Лазуткін.
За його словами, тактика російських військових не змінюється.
17.55 В результаті вибуху на території військового аеродрому "Бельбек" в окупованому Севастополі знесло паркани в СНТ неподалік.
Як пише російський проект ВЧК-ОГПУ з посиланням на джерело, 1 січня близько 16:15 окупантів попередили про атаку з моря, включивши сигнали про авіаційну та ракетну небезпеку. Вже о 17:43 місцева жителька повідомила в "112", що чула вибух в районі військової частини № 80159.
Після атаки загарбники встановили, що ракета невстановленого типу влучила в КУНГ - металевий причіп, в якому обладнали пункт зв'язку. Інформація про загиблих і постраждалих не поширюється.
У частині заявили про знищення кузова, інших втрат нібито немає. При цьому видання зазначає, що вибухова хвиля вибила скло і знесла паркани в садовому некомерційному товаристві неподалік.
17.29 На Закарпатті собака допоміг викрити ухилянтів, які планували переплисти річку Тиса на надувних човнах.
Про таке інформує ДПСУ.
"Двох закарпатців – жителя міста Виноградів та села Худльово Ужгородського району, затримали прикордонники відділу «Вилок» Мукачівського загону", – зазначили прикордонники.
Як йдеться у повідомленні, чоловіки, дочекавшись сутінок, вирішили пробратися до річки Тиса, щоб через кордон потрапити в Угорщину.
"Плани спритників зруйнував прикордонний наряд, який патрулював кордон з чотирилапим помічником Фреєм. Службовий собака «сповістив» про наявність поблизу чужих осіб та допоміг їх виявити", – розповіли у ДПСУ.
17.20 Окупанти атакували Берислав, що на Херсонщині, з безпілотників. Як повідомили в Херсонській ОВА, під удар потрапила жінка, її госпіталізували, передає УНН.
"росіяни продовжують атакувати мирних жителів Берислава з безпілотників. Близько 15:15 під удар потрапила жінка", - йдеться у повідомленні.
За даними ОВА, внаслідок скидання вибухівки з безпілотника 48-річна потерпіла отримала вибухову травму та втратила палець на руці. Її доставили до лікарні для надання медичної допомоги.
17.16 Керівники країн ЄС на саміті в четвер розпорядилися узгодити виділення додаткових коштів для надання військової допомоги Києву, найпізніше - до початку березня 2024 року, йдеться в заяві Європейської ради.
"Європейська рада розглянула роботу Фонду з підтримки України в межах Європейського фонду миру, а також пропозицію щодо збільшення "стелі" фінансування. Рада закликає до початку березня 2024 року завершити узгодження щодо цієї пропозиції", - йдеться в заяві.
Як зазначають лідери країн ЄС, базою для обговорення збільшення фінансування мають стати пропозиції глави дипломатії ЄС Жозепа Борреля.
Крім того, вони "наголосили на необхідності терміново прискорити передання Україні боєприпасів і ракет".
17.14 Прем'єр Угорщини Віктор Орбан оголосив про рішення ЄС щодо допомоги Україні, як про свою власну перемогу.
Про це він написав у своєму Facebook.
Орбан заявив, що Угорщина нібито домовилася про "механізм контролю", який "гарантує розумне використання грошей" для України.
"Ми це вибороли! Угорці не повинні давати гроші українцям! Ми не будемо брати участь у війні, не будемо посилати зброю, ми залишаємося на боці миру!" - заявив він.
17.11 Колишній позаштатний радник голови Офісу президента, скандально відомий блогер Олексій Арестович виїхав з України завдяки листу Головного управління розвідки Міністерства оборони України й перебуває зараз у Нью-Йорку (США), повідомив журналістський антикорупційний центр NGL.media
За даними видання, 48-річний Олексій Арестович виїхав 4 вересня 2023 року у Польщу через пункт пропуску Краківець-Корчова. За даними джерела NGL.media у прикордонній службі, підставою для його виїзду став лист Головного управління розвідки МО України.
Уже майже 5 місяців він не повертається в Україну.
Державна прикордонна служба України (ДПСУ) відмовилася надати NGL.media офіційну інформацію про підстави для виїзду Арестовича, мотивуючи це тим, що "інформація про перетинання державного кордону особою стосується її приватного життя".
Тим часом, Головне управління розвідки заперечує, що скандально відомий блогер Олексій Арестович виїхав з України завдяки листу від ГУР.
"Інформація про перетин кордону та виїзд за межі України особи на ім’я Олексій Арестович 4 вересня 2023 року начебто на підставі листа від ГУР МО України, яку опублікувало NGL.media, не відповідає дійсності. Головне управління розвідки Міністерства оборони України не надавало вказаній особі ані листів, ані будь-яких інших документів для виїзду за кордон", - завили в ГУР.
16.21 Міжнародний комітет Червоного Хреста не виконує свій мандат, не вимагає нічого від росіян стосовно полонених українців.
Про це зазначив у інтерв’ю «Голосу Америки» Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.
«На жаль, я постійно фіксую факти, що Міжнародний комітет Червоного Хреста не виконує свій мандат, не вимагає нічого від росіян», - сказав він, відповідаючи на запитання стосовно українських військовополонених, які могли загинути під час авіатрощі Іл-76, як про це заявляють росіяни.
Він додав, що зі свого боку після інформації про авіатрощу ІЛ-76 написав офіційний лист до МКЧХ , сподіваючись отримати відповідь відносно українських полонених, але її, на жаль, немає.
16.16 На знищеному вночі 1 лютого російському ракетному катері могли перебувати до 40 членів екіпажу, наразі тривають пошукові роботи.
Про це Військово-морські сили Збройних сил України повідомляють у Фейсбуці.
"У ніч на 1 лютого силами Головне управління розвідки Міністерства оборони України в західній частині тимчасово окупованого Криму було знищено ракетний катер російських окупантів 41 бригади ракетних катерів, який ніс бойове чергування, охороняючи пункт базування у Новоозерному. Це досить суттєва втрата, враховуючи наявність всього трьох таких катерів проєкту 1241.1 у складі чорноморського флоту РФ і озброєння, серед якого протикорабельні ракети типу "Москіт" з дальністю до 130 км", - йдеться у повідомленні.
16.14 В деокупованій Снігурівській громаді на Миколаївщині четверо людей підірвалися на міні.
По це повідомив голова Снігурівської міської військової адміністрації на Миколаївщині Іван Кухта.
"Біля села Євгенівка на міні підірвалися чотири людини. Зараз дуже терміново потрібна кров IV (+) групи. Просимо небайдужих громадян з вказаною групою крові терміново звернутись до Снігурівської міської лікарні та здати кров", - написав Кухта.
16.10 Китай попередив Україну, що їхні двосторонні відносини можуть бути погіршені. Причина в тому, що НАЗК визначив 14 китайських компаній міжнародними спонсорами війни.
Про це повідомило Reuters із посиланням на двох українських посадовців, які анонімно надали таку інформацію.
Джерела стверджують, що попередження передали в Києві у січні, коли українські високопосадовці зустрічалися з послом Китаю в Україні.
Також 29 січня заступник міністра закордонних справ Китаю Сунь Вейдун зустрівся з послом України Павлом Рябікіним.
16.07 В Україні оголосили підозру російській зірці з "Бандитського Петербурга", депутату Держдуми РФ - йдеться про посіпаку диктатора Володимира Путіна Дмитра Пєвцова.
Як повідомив прес-центр СБУ, Пєвцов входить до близького оточення вищого військово-політичного керівництва країни-агресора. За даними слідства, Пєвцов неодноразово виступав на підтримку російських окупантів під час масових заходів за участю Путіна. Також, в спецслужбі зазначили, що зловмисник часто виступав в ефірах центральних телеканалів РФ, де закликав до захоплення державної влади та всієї території України.
Крім того, як наголосили в СБУ, в інтерв’ю кремлівським пропагандистам він розповідав про те, як особисто голосував за визнання "незалежності" тимчасово окупованих районів Донецької та Луганської областей. При цьому фігурант виправдовував злочинні дії російських військ та окупаційних адміністрацій РФ у тимчасово захоплених регіонах України.
16.04 Україна розраховує отримати перший платіж на €4,5 мільярда з нового пакета допомоги від Європейського Союзу вже в березні 2024 року.
Про це повідомила пресслужба Міністерства економіки України.
Фінансування відбуватиметься в рамках програми Ukraine Facility. Умови програми визначать між Єврорадою, Єврокомісією і Європарламентом, а фінальний регламент має ухвалити Європарламент на пленарній сесії 26—29 лютого 2024 року.
Програма Ukraine Facility розрахована на 2024—2027 роки з виділенням €50 мільярдів у вигляді грантів і кредитів. План для Ukraine Facility передбачає структурні реформи в державному секторі, економічні реформи, а також кроки для розвитку пріоритетних секторів, що можуть забезпечити швидке економічне зростання.
Також у рамках програми передбачено спеціальний інвестиційний інструмент для покриття ризиків у пріоритетних секторах, його обсяг — €8 мільярдів. Очікується, що реалізація проєктів в межах цього інструменту дозволить залучити додаткові €30 мільярдів інвестицій.
За висновками Європейської ради, витрати щороку обговорюватимуть для подальших рекомендацій.
13.43 Дискусії в Офісі президента щодо кадрових перестановок можуть бути будь-які, однак рішення щодо відставки головнокомандувача ЗСУ, генерала Валерія Залужного наразі немає.
Таку заяву в ефірі "Радіо Свобода" зробив радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк.
На пряме запитання, чи відомо йому про те, що відставку Залужного готують або рішення вже ухвалене, але ще немає указу, він відповів так: "Дискусії будь-які безумовно постійно потрібні для того, щоб проводити аналіз ситуації, в якій ми перебуваємо – що потрібно зробити, щоб ця ситуація виглядала інакше, що треба, щоб ми отримали додаткові ресурси. Дискусії можуть бути будь-які, але на сьогоднішній день рішення немає".
Подоляк додав, що президент Володимир Зеленський "може ухвалювати будь-які рішення, що стосуються його компетенції" – зокрема щодо кадрових змін вищого військового командування. Але нині факту відставки головнокомандувача ЗСУ немає.
13.34 На лівому березі Дніпра у Херсонській області Сили оборони України знищили два ворожі спостережні пункти і 32 російських загарбників, інформує Оперативне командування “Південь”.
"За минулу добу отримали підтвердження, що у ворога на лівому березі стало менше на: 32 загарбники, 1 реактивну систему залпового вогню "Град", 9 гармат, в т.ч. гаубиця "Мста-Б", 3 БПЛА: 2 ударні "Ланцети" та розвідувальний "Мерлін", 7 одиниць автомобільної техніки”, - йдеться у повідомленні.
13.32 Не виключено, що Росія готується повністю вимкнути інтернет, масово. Про це йдеться у роз’ясненні Центру протидії дезінформації РНБО України щодо все частіших збоїв в роботі інтернету в Росії останнім часом.
Зазначається, що відключення відбуваються під приводом захисту росіян від ударів українських БПЛА.
13.30 У ніч з 31 січня на 1 лютого 2024 року воїни спецпідрозділу Group 13 Головного управління розвідки Міноборони України атакували ракетний катер «Івановець» Чорноморського флоту росії.
12.42 Колишні бойовики ПВК «Вагнер» тепер служать у російській національній гвардії, де їх об’єднали в новий і поки єдиний добровольчий корпус.
Про це у соцмережі Х повідомило Міністерство оборони Британії, передає Укрінформ.
Зазначається, що 25 грудня 2023 року президент Росії Путін підписав закон, що дозволяє Росгвардії формувати власні добровольчі формування. Таким чином Росгвардія об'єднала три колишні штурмові загони ПВК «Вагнер» - 15-й, 16-й і 17-й - у своє перше формування - Добровольчий корпус.
12.38 У Брюсселі на спеціальному саміті лідерів Європейського Союзу одностайно погодили надання Україні €50 мільярдів допомоги на наступні чотири роки, повідомив президент Євроради Шарль Мішель.
11.30 Рашисти гатили по 27 населених пунктах Запорізької області - зафіксовано 169 ударів, повідомив Юрій Малашко, начальник ОВА.
58 ворожих БПЛА атакували Новодарівку, Новоданилівку, Чарівне, Червоне, Малинівку, Левадне, Новоіванівку, Темирівку, Полтавку, Новоуспенівське, П'ятихатки й Павлівку.
Також окупанти здійснили авіаційний удар по Білогір'ю та 9 РСЗВ-обстрілів Гуляйполя, Залізничного, Малої Токмачки, Роботиного й Омельника.