Багато маріупольців, хто виїхав за межі окупації і кому вже вдалося влаштувати своє життя на новому місці, хотіли би продати свої вцілілі квартиру або будинок у Маріуполі.
Маріупольці, на жаль, досі не можуть претендувати на компенсацію за зруйноване або пошкоджене майно від держави. А ці гроші допомогли б людям вирішити житлове питання на новому місці.
Та чи реально це зробити?
Нам вдалося поспілкуватися з маріупольчанкою, яка щойно продала квартиру в окупованому місті. Вона ще не залишила Маріуполь, тому ми не називаємо її ім’я та точну географію її квартири. Вона розповіла 0629, як продати квартиру, хто купує зараз житло у Маріуполі, і скільки коштують квадратні метри.
На ВІДЕО – відповіді на конкретні питання, які хвилюють містян.
Пані Наталя не виїжджала із окупованого Маріуполя. Спочатку було страшно їхати, потім, коли перестали стріляти, не могла наважитись.
«Дивним чином моя власна квартира вціліла. В нашому районі був такий квадрат, приблизно кілометр на кілометр площею, який не зачепили постріли. Острівець вцілілого життя на фоні загальних руїн. Я так любила свою квартиру, стільки серця в неї вкладала. І мені так страшно було їхати кудись, тому я все чекала і чекала», - розповідає пані Наталя.
Її мати жила в тому ж районі, але їй так не пощастило, як дочці. В її будинок було пряме потрапляння російської ракети. Будинок гостинного типу. Маленька квартирка 22 кв. метри дуже сильно постраждала.
Спочатку окупанти хотіли будинок демонтувати, потім почали відновлювати. Відновили шматок зруйнованої стіни, вставили вікна.
«Я одразу вирішила, що буду продавати мамину квартиру. В ній все одно неможливо жити. Треба вкладати великі гроші у ремонт і відновлення. Але я чекала, поки росіяни відремонтують будинок, щоб ціна за квартиру була нормальною.
І от нарешті вони завершили ремонт. Звісно, всередині квартири людям ніхто не ремонтував, але хоча б дір у стіні і у даху тепер немає.
Я стала дізнаватися, як продати квартиру, і мені пояснили, що без наявності російського паспорту я оформити угоду не зможу, - пояснює пані Наталя. – Довелося подавати документи на російський документ. Моя подруга образилася за це на мене, перестала розмовляти. Але зрозумійте: зараз в окупації росйский паспорт – це не громадянська позиція, це – умова для виживання».
Після отримання паспорту треба брати всі документи на квартиру техпаспорт (оригінали), паспорт РФ і йти до російського адміністративного центру (він називається у росіян МФЦ) і вносити своє житло в російський реєстр нерухомості. Тільки після того, як інформацію про житло внесуть у російські реєстри, можна починати шукати ріелтора, який знайде покупця і оформить угоду купівлі/продажу, звісно, за російським законодавством.