10 років та 54 дні війни. Все, що відбувається в країні, - онлайн

Фото Генштабу ЗСУ

Сьогодні 20 лютого. Триває 727 доба повномасштабного російського вторгнення.

Вночі російська армія атакувала "шахедами" декілька областей України. Під ударом опинилася Полтавщина та Дніпропетровщина. Вранці тривога лунала у Києві через балістичну загрозу.

Все гучніше лунають заяви про снарядний голод в українській армії. Тож у Європі вирішують, як допомогти Україні, поки у США не можуть ухвалити пакет допомоги. Членам ЄС дозволили для цих цілей закуповувати снаряди за межами Європейського Союзу, і все більше країн ЄС заявляють про наміри передати Україні майже все, що мають - для перемоги над російським агресором.

Ну а поки у ЄС розробляють плани чергової допомоги, не забуваємо донатити на армію самостійно. Стежимо за подіями в країні онлайн.

18.04 Кабмін ухвалив постанову, яка регулює питання міжнародної військової допомоги. Йдеться про створення логістичного пункту.

Про це повідомляє Міністерство оборони України.

Як пояснив заступник міністра оборони Станіслав Гайдер, постанова уряду дозволила запуск «Українського логістичного пункту» поза межами держави. "Фактично, це український підрозділ при міжнародному Хабі, що поєднує логістичну мережу партнерів з українською", – сказав Гайдер. 

До складу логістичного пункту входять представники Міноборони, ЗСУ, Міністерства внутрішніх справ та інших державних органів (за згодою). Це дозволить налагодити координацію з прийому і транспортування вантажів, а також координувати переміщення українських військових для навчання за кордоном.

18.02 Армія РФ за допомогою безпілотника атакувала пересувний медичний пункт у Станіславській громаді Херсонської області. Про це повідомляє Херсонська ОВА.

«Російська армія з безпілотника атакувала пересувний медичний пункт у Станіславській громаді. Пошкоджень зазнав генератор та знищено кондиціонер. Через обстріл також виникла пожежа, яку оперативно вдалося ліквідувати», - йдеться у повідомленні.

Зазначається, що постраждалих серед цивільних немає.

17.58 Ще 11 українських дітей вделось повернути з окупованих територій та рф. Про це повідомив голова Офісу Президента Андрій Єрмак.

За його словами, робота з возз’єднання родин відбулася за взаємодії з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини Дмитром Лубінцем у межах реалізації затвердженого плану дій Президента України Bring Kids Back UA.

17.57 У ворога на авдіївському напрямку достатньо сил і засобів для просування далі, основний напрямок для росіян на сьогодні - Ласточкине, заявив майор Збройних сил України, заступник командира 3 окремої штурмової бригади Максим Жорін.

"У ворога на авдіївському напрямку достатньо сил та засобів для просування далі. І вони будуть це робити. Зараз Третя штурмова разом з іншими підрозділами зайняла визначені рубежі оборони навколо Авдіївки. Інтенсивність боїв висока, але звісно не настільки жорстка, як була в місті. Основний напрямок для росіян на сьогодні - Ласточкине", - написав Жорін у своєму телеграмі-каналі.

Він наголосив, що є чітке усвідомлення того, що в самому місті окупанти мають достатньо сил для подальшого наступу.

17.55 Міністерство цифрової трансформації оголосило, що спростило процедуру припинення права власності на зруйноване житло, яка є необхідною для отримання держкомпенсації за програмою "єВідновлення".

Про це повідомляє пресслужба Мінцифри.

"Забронювали житловий сертифікат? Слід припинити право власності на знищений об'єкт. За відгуками перших власників нового житла, цей етап займав найбільше часу та зусиль. Спрощуємо процедуру", - заявили в міністерстві.

Відтепер для припинення права власності на знищений об’єкт нерухомості достатньо витягу з Реєстру пошкодженого та знищеного майна, який можна отримати в нотаріуса чи місцевій раді. Цей документ потрібний, якщо після обстеження зруйнованого житла комісія не видала копію акта.

Отримати витяг з Реєстру пошкодженого та знищеного житла можна у будь-якого нотаріуса, який має доступ до Реєстру. Крім цього, виписку можна отримати в місцевій раді, де розташовано знищений об'єкт нерухомості.

"Припинити право власності на знищене житло потрібно не раніше, ніж ви отримаєте житловий сертифікат і забронюєте за ним кошти, але до того, як ви укладете угоду купівлі-продажу", - нагадали у міністерстві.

17.05 Ракети Північної Кореї, які Росія вже кілька разів використовувала для ударів по Україні, містять компоненти американських та європейських компаній.

Про це сказано у звіті Conflict Armament Research, повідомляє CNN.

Британська організація Conflict Armament Research (CAR) вивчила 290 компонентів уламків північнокорейської балістичної ракети, які знайшли у січні у Харкові.

Згідно з результатами дослідження, 75% компонентів було розроблено та продано компаніями, зареєстрованими в США. При цьому ще 16% компонентів, виявлених у ракеті, були пов'язані з компаніями, зареєстрованими в Європі, та 9% - з компаніями, зареєстрованими в Азії.

Ці компоненти переважно становили систему навігації ракети, яку виробили у Північній Кореї.

При цьому деталі, які вивчили дослідники, були виготовлені між 2021 та 2023 роками. Виходячи з цих термінів виробництва, у CAR стверджують, що ракета "не могла бути зібрана раніше березня 2023 року" і вже в січні використовувалася Росією проти України.

"Північна Корея створила надійну мережу закупівель, здатну оминати режими санкцій, які діють протягом майже двох десятиліть", - йдеться у звіті.

17.03 Комітет Стратегічних комунікацій ЗСУ продовжує демонструвати успішну роботу українських оборонців на фронті. На черзі у Tg-каналі СтратКому — відео успішних відпрацювань захисників з 58-ї окремої мотопіхотної бригади імені Івана Виговського.

"Воїни 58-ї ОМПБр знищили до роти російських морпіхів, три танки, п'ять БМП-3/БМД-4, стільки ж тягачів МТ-ЛБ", - розповідає СтратКом у підписі під відео. 

16.57 Єврокомісія (ЄК) оголосила у вівторок про виділення "початкової гуманітарної допомоги" Україні й Молдові на 2024 рік у розмірі EUR83 млн.

"Щоб допомогти найбільш вразливим людям (...) у 2024 році ЄС надасть початкові EUR75 млн гуманітарної допомоги Україні та EUR8 млн - Молдові. І ми і далі уважно стежитимемо за мінливими потребами на місцях, щоб реагувати на найнагальніші гуманітарні проблеми", - заявив член ЄК з антикризового управління Янез Ленарчич.

У комюніке Єврокомісії пояснюється, що EUR75 млн для України виділено на гуманітарні проєкти "з надання екстреної допомоги, включно з доступом до основних потреб, як-от житло, послуги із захисту, питна вода, освіта й охорона здоров'я".

16.59 Сумарна кількість заблокованих вантажних транспортних засобів (ТЗ) у чергах на польсько-українських пунктах пропуску (ПП) через протест польських фермерів сягнула понад 2,5 тис., повідомив представник Державної прикордонної служби України (ДПСУ) Андрій Демченко в ефірі національного телемарафону у вівторок.

"Станом на сьогоднішній ранок, за інформацією, яку ми отримали від польських колег, на всіх шести напрямках у чергах на території Польщі перебували трохи більше ніж 2,5 тис. вантажних ТЗ. Найбільше навпроти "Краківця" і "Ягодина",- розповів Демченко.

Відповідаючи на запитання про блокування всіх польсько-українських ПП, Демченко зазначив, що, як і раніше, блокуються шість із дев'яти ПП, проте у вівторок польські фермери масштабували свої дії щодо вантажних ТЗ і перестали пропускати інші категорії транспорту на окремих ПП.

За інформацією Демченка, на ПП "Устилуг", "Угринів" і "Рава-Руська", польські протестувальники заблокували рух для всіх категорій транспорту як у бік України, так і в бік Польщі.

Демченко додав, що лише для вантажівок блокується рух у напрямку ПП "Шегині" та "Ягодин" в обох напрямках, водночас на ПП "Краківець" заблоковано рух для вантажних ТЗ у бік України, для інших категорій транспорту рух вільний в обох напрямках.

Демченко також розповів, що польські прикордонники не можуть вплинути на протестувальників, оскільки ті проводять свою акцію не на самих ПП, а в певній віддаленості від кордону, на автодорогах.

"На це мають впливати поліцейські або інші силові структури, які зобов'язані не допускати неправомірних дій, що вчиняються стосовно водіїв та їхнього транспорту",- зазначив Демченко.

16.55 Розсипане українське зерно на залізничних коліях у Польщі – це чергова політична провокація, спрямована на розкол між народами України і Польщі.

Про це заявив міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков.

"Від зіпсованого зерна не виграє ніхто. Такі “акції” – програш для всіх, окрім росіян, які зацікавленні у знищенні наших країн та розбраті цивілізованих країн", - сказав він.

Кубраков нагадав, що вже два роки українські фермери збирають зерно в бронежилетах, під ракетними атаками та попри мінну небезпеку. Українська армія буквально пробила коридор для цього зерна через Чорне море, в світі його вже назвали "Українським коридором".

"Саме через Чорне море йде до 90% нашого експорту. Бо це – питання нашого виживання. І виживання світу, який залежить від українського зерна, особливо в країнах Африки та Азії", - пояснив Кубраков.

Міністр зауважив, що про несанкціоноване втручання в роботу залізниці поінформовано польські правоохоронні органи, Польські залізниці та посольство України в Польщі.

У Міністерстві також додали, що усі вагони Укрзалізниці на кордоні перевіряють контролюючі органи Польщі, їх опломбовують. Це унеможливлює потрапляння українського зерна на ринок Польщі.

16.52 До закону про мобілізацію подали понад 1300 правок. На опрацювання пропозицій у комітеті знадобиться час, тому розгляд законопроєкту парламентом цього тижня ймовірно не відбудеться.

Про це Суспільному розповіли члени комітету.

За словами депутатки Європейської солідарності Ірини Фріз, 21 лютого завершиться реєстрація правок, після цього їх ще мають розглянути в комітеті.

"Понад 1 тисячу правок — це певний час. Секретаріат просто не в змозі буде звести цю велику (порівняльну — ред.) таблицю навіть за один день, можливо, спробують, тоді розгляд може розпочатися 23 чи 24 лютого, але скоріш за все це буде починаючи з 26 лютого. Але допоки не буде готова ця таблиця, говорити про те, яка кількість правок, скільки потрібно часу, щоб їх розглянути — 100% комітет не буде гальмувати цей процес", — сказала депутатка.

Ще один член безпекового комітету народний депутат від "Слуги народу" Єгор Чернєв у коментарі Суспільному припустив, що на розгляд правок в комітеті знадобиться тиждень.

"Завтра закінчується день подачі правок, тільки після цього голова має призначити засідання комітету по розгляду правок, я не скажу зараз, яка там точна цифра, але точно понад 1300, тому це займе, я думаю, тиждень, не менше в комітеті. І тільки після цього можна буде говорити про те, щоб його виносити в зал. 1300 правок, їх потрібно розглядати кожну одну за одною, групувати, розуміти, що буде змінюватися", — сказав він.

15.25 Українські військові з допомогою FPV-дрона збили російський безпілотний літак прямо в повітрі. Відео події бійці підрозділу безпілотних ударних комплексів "Аякс" 126 бригади Територіальної оборони розмістили в Telegram-каналі МАДЯР.

Російський безпілотник був підбитий на Лівому березі Херсонщини, біля Кринок. Відео демонструє, як FPV-дрон переслідує раніше виявлений БПЛА. Із другого заходу йому вдається уразити ціль.

15.23 Росіяни знову розстріляли українських бійців, цього разу біля Роботиного.

Про це повідомляє DeepState.

“18 лютого кацапи наступали на село з півдня і захопили частину великого опорного пункту, де залишилося троє бійців 3-ї БрОП "Спартан". Противник вчергове нехтуючи правилами і звичаями війни, взявши в полон розстріляв наших бійців”, - йдеться у повідомленні.

Кадри вже з'явилися в мережі.

15.21 Троє людей поранені через обстріли Нікопольщини 20 лютого, повідомив начальник ОВА Лисак. 

87-річна перебуває в лікарні у "важкому" стані з  пораненням руки. У стані середньої тяжкості ушпиталили 41-річного чоловіка. Ще один 59-річний чоловік лікуватиметься вдома. 

Пошкоджені авто, приватні будинки, комунікації.


15.20 Головне управління розвідки Міноборони України запускає оновлений "Головний бот розвідки".

Про це йдеться у повідомленні ГУР.

У розвідці зазначили, що за два роки війни, українці та всі, хто виступає проти військової агресії Росії, надсилали інформацію, яка допомогла:

  • знищувати склади, споруди, техніку окупантів, кораблі тощо;

  • здобувати важливу інформацію про сили та засоби ворога, дислокацію високопосадовців, колаборантів тощо;

  • виявляти плани окупантів та діяти на випередження;

  • фіксувати наслідки завданим окупантам ударів.

Якщо у вас є важлива для ГУР інформація, пишіть в офіційний телеграм-бот: https://t.me/gur_official_bot

15.04 У Києві затримали "на гарячому" двох ділків, які видурювали гроші у родичів українських військовополонених, обіцяючи обмін.

За даними Служби безпеки України, фігуранти обіцяли передати гроші учасникам окупаційних угруповань РФ для включення військовополонених до "списків обміну". За свою "послугу" вимагали $60 тис. у родичів двох полонених воїнів ЗСУ.

"За наявними даними, зловмисники мали зв’язки серед бойовиків та дистанційно отримували від них інформацію про українських полонених. При цьому повертати воїнів ЗСУ додому учасники "схеми" не збирались. Для переконливості при спілкуванні з родичами полонених українських бійців ділки видавали себе за співробітників правоохоронних органів", - інформує СБУ.

Фігурантів затримали під час передачі останнього "траншу".


15.01 Російські окупанти вранці 20 лютого атакували Новослобідську громаду на Сумщині. Ворожий дрон «Ланцет» влучив у житловий будинок.

Про це пише Сумська обласна військова адміністрація.

Через влучання російського безпілотника загинула ціла родина: мати і двоє її синів, їхня бабуся і родичка, яка приїхала з іншого міста.

Після влучання зайнялася пожежа. Її рятувальники загасили. Спочатку на місці знайшли тіла двох загиблих, а потім решту.


14.56 Польські фермери, які блокують рух поблизу пунктів пропуску з Україною, заявили про плани продовжити протест ще на місяць - до квітня.

Про це заявив лідер організації аграріїв "Підкарпатське ошукане село", яка блокує пункт пропуску "Медика-Шегині" Роман Кондрув в коментарі RMF24.

"Ми загострюємо акцію протесту. Сьогодні я збираюся подати (документи – ред.) на продовження протесту на наступний місяць (протесту - ред.), він триватиме до квітня. Ми будемо це робити на ротаційній основі: фермери частково працюватимуть у полі, а частково будуть стояти на кордоні", - сказав Кондрув.

Організатор акції наголосив, що чинний уряд не виконав своїх зобов’язань перед фермерами.

Також він додав, що  якщо протест аграріїв не принесе результату, а українська сторона блокуватиме кордон зі свого боку, то фермери можуть почати не пропускати пасажирські автобуси з України.

"Якщо ми вирішимо не впускати також автобуси, то буде дуже погано. Але, можливо, тоді наша влада нарешті шукатиме змістовні рішення", - заявив Кондрув.

14.53 Українські перевізники розпочали мирну акцію біля ПП "Рава-Руська-Гребенне", "Краківець-Корчова" та "Шегині-Медика". Це відповідь на блокаду пунктів пропуску польськими протестувальниками, повідомляє Суспільне. 

Акція протесту стартувала о 12:00. Водії розмістили на вантажівках плакати з написами українською та англійською мовами: "Зніміть блокаду — поверніть українських водіїв додому", "Стоп блокаді на кордонах", "Втратить Україна — втрачатиме Польща", "Блокада України — зрада європейських цінностей" та іншими.

"Те, що роблять поляки, вже вийшло за будь-які межі. Сьогодні в нас тут є "Асоціація міжнародних автомобільних перевізників", ГО "Український транспортний союз", ГО "Міжнародні автомобільні перевізники України. Суть нашої акції — зупиняти польські автомобілі, які об'їжджають поза чергою і щоб вони стояли тут так, як наші стоять у Польщі", — каже голова ГО "Український транспортний союз у Львівській області" Олег Дубик.


14.50 Потяг із зерном, яке розсипали протестуючи польські фермери мав пунктом призначення Німеччину, та не мав доставлятись у Польщу. 

Про це повідомила пресслужба "Укрзалізниці".

"Укрзалізниця чітко дотримується введеної у квітні 2023 року заборони на імпорт зернових вантажів до Республіки Польща та лише перевозить транзитом ці вантажі територією сусідньої країни. Усі вагони на кордоні перевіряють контролюючі органи Польщі, їх опломбовують. Це унеможливлює потрапляння українського зерна на ринок Польщі", - наголосили в "Укрзалізниці".

13.39 В операційній зоні оперативно-стратегічного угруповання військ “Таврія” Росія за минулу добу скоротила активність авіації – завдала двох авіаударів. Але при цьому вона вчинила 1040 артилерійських обстрілів, відбулося 42 бойових зіткнення.

На Запорізькому напрямку і в Донецькій області росіяни поновили застосування отруйних речовин: зафіксовано загалом чотири скиди гранат із хімічною речовиною сльозогінно-задушливої дії. Про це повідомив командувач Олександр Тарнавський.

"На Авдіївському напрямку ворог знову вчиняє спроби наступальних дій малими штурмовими групами – тут наші захисники й захисниці відбили 9 атак біля Ласточкиного, Сєверного, Первомайського та Невельського", – сказав він.

На Мар’їнському напрямку Сили оборони продовжують стримувати агресора неподалік Георгіївки, Побєди, Новомихайлівки, де відбили 21 атаку.

На Новопавлівському напрямку противник один раз намагався йти у наступ у районі населеного пункту Старомайорське.

На Запорізькому напрямку суттєвих змін також не відбулося – Сили оборони відбили 11 атак загарбників біля Малинівки та Роботиного.

"Ситуація залишається контрольованою, українські воїни стійко тримають оборону та активними діями нищать ворога", – додав Тарнавський.


13.37 Польські фермери посилили протести поблизу ПП "Медика-Шегині". Протестувальники перекрили залізницю. А крім того розсипали збіжжя з вантажного вагону на колії.

Про це з місця події повідомляє Суспільне.

"Це реакція на наплив збіжжя з України. Це дуже погано. Люди в розпачі і не можуть стриматись. Ніхто цього не контролює: ні польська влада, ні українська", — каже співорганізатор протесту польських фермерів Роман Кондрув.

За його словами, протестувальники висипають збіжжя "через емоції".

"Не маємо впливу на людей, вони не можуть витримати і висипають. Ми є банкрутами, бо все звозять з України неконтрольовано", — додає співорганізатор протесту.

13.32 На бойовому чергуванні у Чорному морі перебувають два російські кораблі, ракетоносії відсутні, повідомляють Сили оборони півдня України.

У морі на бойовому чергуванні перебувають три кораблі ворожого флоту: два - у Чорному, один - в Азовському.

Ракетоносії заведені у пункти базування.

13.23 Українська енергосистема працює стабільно, дефіцит електроенергії не прогнозується. Через бойові дії та з інших причин на ранок без світла залишаються 374 населених пунктів.

Про це повідомляє НЕК "Укренерго".

"Добовий максимум споживання 19 лютого був зафіксований близько 18:30. Його рівень був на 0,2% нижче, ніж у попередній робочий день – п’ятницю, 16 лютого. Сьогодні, 20 лютого, станом на 09:00 рівень споживання електроенергії на 1,5% вище за відповідний показник понеділка 19 лютого", — йдеться у повідомленні.

Причина підвищеного споживання електрики є хмарна погода, яка заважає роботі сонячних електростанцій. Дахові СЕС не можуть працювати на максимумі потужності, через що домогосподарства збільшують споживання з мережі.

13.21 Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець закликає установи Організації Об'єднаних Націй та Міжнародного комітету Червоного Хреста зафіксувати факт скоєння російськими загарбниками воєнного злочину та з'ясувати обставини розстрілу українських військовополонених.

Про це повідомив Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець у Telegram. Омбудсмен зазначив, що вихід з Авдіївки захисників України відбувався в умовах безперервного бомбардування ворожої армії. Зокрема, здійснювались обстріли евакуаційних шляхів та автомобілів. Деяких важкопоранених і загиблих військовослужбовців вдалось евакуювати. Водночас через масштабний наступ окупантів не залишалось шансів для повторних спроб евакуації.

"Через повне оточення опорного пункту "Зеніт", командування ухвалило рішення зв’язатися з координаційним центром і організаціями, які ведуть переговори з ворожою стороною", - повідомив Лубінець.

13.17 В Польщі почався анонсований раніше фермерами страйк. До них доєдналися мисливці з асоціації «Мисливці в дії» (Hunters in Action).

Про це повідомляє RMF24.

По всій країні блокують автотраси, перекривають дороги і пункти пропуску на кордоні з Україною. Фермери ще під час анонсу акцій казали, що заблокують для вантажівок КПП та підʼїзди до перевантажувальних залізничних станцій і морських портів. Їхня головні вимоги — обмеження імпорту сільськогосподарської продукції з України, повернення системи дозволів для українських перевізників і субсидії.

11.07 Президент Володимир Зеленський разом з дружиною вшанував пам'ять загиблих на Майдані.

У своєму офіційному Телеграм-каналі Президент зазначив: "Десять років Небесній Сотні. Вже десять... Десять років тому українців спробували вбити у власній країні, у власній столиці лише за мирний вибір бути собою та бути вільними. Десять років, як спроби знищити нас і нашу незалежність тривають. Проти беззбройної Небесної Сотні були кулі. Тепер – це ракети, дрони та армії. Але десять років тому ми встояли й далі стоїмо. Сотня й сотні – небесні й живі захисники нашого права бути! Дякуємо вам за все! І вистоїмо разом".

10.52 До Києва з візитом прибув колишній президент Швейцарії та кандидат на посаду генерального секретаря Ради Європи Ален Берсе.

Про це повідомили у посольстві Швейцарії в Україні.

Берсе планує провести зустріч у Києві з офісом Ради Європи в України, представниками Верховної Ради та іншими українськими стейкхолдерами.

На ній експрезидент Швейцарії представить свою кандидатуру та хоче обговорити роль Ради Європи у підтримці України, а також «у забезпеченні відповідальності та справедливості», зазначає посольство.

10.49 Болгарія затримала постачання 100 обіцяних бронетранспортерів українській армії, оскільки Міністерство оборони країни попросило НАТО оплатити транспортні витрати.

Про це пише Euroactiv з посиланням на депутатів керівної партії.

Рішення про відправлення Україні бронетехніки парламент Болгарії ухвалив понад три місяці тому, а Міністерства оборони Болгарії та України згодом підписали угоду на їх постачання.

Міністр оборони Болгарії Тодора Тагарев пояснив, що затримка виникла, оскільки болгарська сторона перевіряла, чи союзники по НАТО можуть взяти на себе витрати за транспортування БТР до України.

10.48 Рада Європейського Союзу продовжила на рік санкції проти Росії за окупацію частини території України.

Рішення опубліковане в Офіційному журналі ЄС, передає Укрінформ.

«Доти, доки незаконні дії Російської Федерації продовжують порушувати заборону на застосування сили, що є серйозним порушенням міжнародного права, доцільно зберегти в силі всі заходи, запроваджені Союзом, і вжити додаткових, якщо це необхідно. Отже, обмежувальні заходи мають бути продовжені ще на 12 місяців, до 24 лютого 2025 року», - йдеться у заяві.

10.44 Після жорстких боїв за Авдіївку, під час яких РФ зазнала неймовірних втрат, окупанти повірили у свої сили і пішли у наступ одразу на кількох напрямках.

Як пише Forbes, під час атаки на Роботине Запорізької області росіяни задіяли немодернізовані 70-річні танки Т-55. В результаті 42-а мотострілецька дивізія зазнала катастрофи, намагаючись подолати рівнинну місцевість і дійти до позицій, які утримує 65-та механізована бригада української армії.

Окупанти задіяли десятки 41-тонних чотиримісних Т-55, 13-тонних броньованих тягачів МТ-ЛБ на 13 осіб і 13-тонних бойових машин БМП з місцем на 11 бійців. ЗСУ їх закидали касетними снарядами, протитанковими ракетами і змогли зупинити цю атаку.

Аналітик з відкритих джерел Ендрю Перпетуа нарахував 28 пошкоджених, знищених і покинутих російських танків і бойових машин. При цьому було лише шість підбитих, знищених і покинутих українських танків і бойових машин.

9.19 Президент Латвії Едгар Рінкевичс, прем'єр-міністр Еріка Сіліня, спікерка Сейму Дайга Мієріня, глава МЗС Кріш'яніс Каріньш закликали мешканців висловити солідарність із народом України та приєднатися до акції хвилини мовчання в суботу, 24 лютого, о 9-й годині ранку.

Про це повідомили агентству LETA в Державній канцелярії, передає "Європейська правда" з посиланням на портал Delfi.

Росія розуміє, що не зможе зломити Україну в чесному бою, тому використовує різноманітні методи тиску – нападає на мирних мешканців, бомбардує міста, викрадає українських дітей, чинить тиск на міжнародних партнерів України, сподіваючись на те, що їхня втома від війни, що триває, ідеться в заяві Держканцелярії.

Цим латвійський уряд хоче інформувати російську владу, що латвійська держава і народ невпинно підтримують Україну. І Латвія продовжуватиме надавати будь-яку допомогу до моменту повної перемоги України, сказано в заяві.

9.06 Армія рф минулої доби атакувала приблизно 25 населених пунктів Харківської області. Обстрілювали з РСЗВ та артилерії, а також масовано вдаряли керованими авіабомбами. Внаслідок ворожих обстрілів чотири людини отримали поранення. Про це повідомив голова ОВА Олег Синєгубов.

За його словами, 20 лютого, близько 3:00, ворог обстріляв с. Катеринівка Куп‘янського району. Пошкоджено приміщення будинку культури, закладу освіти, автомобілі та будівля кафе. Як повідомляється, ніхто не постраждав.

О 21:00 ворог вдарив по с. Липці Харківського району. Горів приватний двоповерховий житловий будинок та навпроти одноповерховий житловий будинок. 

Також о 18:45 війська рф обстріляли із РСЗВ околиці смт. Золочів. За словами Синєгубова, внаслідок обстрілу було пошкоджено вікна в приватному будинку та вікна в господарській споруді. Постраждалих немає.

О 18:40 завдано масованих ударів керованими авіабомбами по м. Куп‘янську. Пошкоджено багатоповерхівку, приватний будинок. Поранено жінку, без госпіталізації

- розповів Синєгубов.

Крім того,  о 17:45 ворог обстріляв КАБами с. Вільхуватка Куп'янського району. Окупанти влучили в приватне домоволодіння. З-під завалів рятувальники деблокували 74-річну жінку -їй була надана меддопомога в лікарні. За словами Синєгубова, о 22:05 ворог повторно обстріляв цей будинок. Постраждалі відсутні.

О 11.30 окупанти артилерією обстріляли с. Олександрівка Богодухівського району. Зазнало пошкоджень фермерське господарство, автівки. Постраждалих немає.

О 10:00 в с. Вільхуватка, Куп'янського району було пошкоджено підстанцію. Електропостачання у селищі відсутнє. Пожежі не було. Постраждалі та загиблі відсутні. 

О 10:00 в м. Куп‘янськ внаслідок обстрілу пошкоджено приватний будинок. Без постраждалих.  

О 9:30 ворог обстріляв з артилерії м. Вовчанськ Чугуївського району. Пошкоджено підприємство. Постраждали два цивільні співробітники охорони: чоловіки 37 та 35 років

- повідомив голова ОВА.


8.58 Увечері 19 лютого в Одеській області підірвався автомобіль, повідомило регіональне управління Національної поліції. За повідомленням, вибух стався в селі Гвардійське.

Згодом в поліції заявили, що постраждали двоє людей:

«Унаслідок вибуху транспортного засобу постраждали жінка з чоловіком. Вони доставлені в лікарню з численними травмами».

Правоохоронці відкрили справу про замах на умисне вбивство двох людей, вчинений у спосіб, небезпечний для життя багатьох осіб. Кваліфікація передбачає від 10 до 15 років позбавлення волі або довічне ув’язнення.

Добровольче формування «Українська добровольча армія» згодом повідомило, що постраждалі – його учасники Альберт та Наталя Кручиніни.

«Прямо зараз за їх життя борються лікарі. На місці працює поліція. Командування УДА розцінює зазначений злочин як теpоpиcтичний акт, а пріоритетною версією розглядає діяльність ворожих ДРГ. Підрозділи власної безпеки УДА вже отримали термінові вказівки», – повідомили в організації.

УДА попросила всіх ймовірних очевидців зв’язатися з керівництвом формування.

8.54 Міжнародний Комітет Червоного Хреста вважає, що в Україні через російську агресію 23 тисячі людей зникли безвісти. Про це йдеться в повідомленні на сайті організації.

Це громадяни України, чиї родичі втратили з ними зв'язок або через те, що ці люди потрапили в полон або були вбиті, або через те, що їм довелося покинути місця, де вони жили. 

До кінця січня 2024 року МКЧХ допоміг 8000 сімей дізнатися про долю або місцезнаходження їхніх зниклих безвісти близьких. Загалом за останні два роки в організацію надійшло понад 115 000 телефонних дзвінків, онлайн-запитів, листів та особистих звернень від мешканців Росії та України, які розшукують своїх зниклих безвісти близьких.

8.51 Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов прокоментував дані щодо смерті російського пілота Максима Кузьмінова в Іспанії, що торік в ході спецоперації перегнав до України ворожий вертоліт. 

У ефірі УП він сказав, що констатація цієї події є, але щоб говорити детально потрібно мати більше інформації. Він додав, що потрібно більше інформації про те, за яких обставин і як помер росіянин.

"Якщо росіяни в Євросоюзі можуть там вбивати людей, то питання тоді доволі складне. Це не перший випадок, коли росіяни так себе поводять до Євросоюзу і в інших країнах, які дотичні до Євросоюзу", – сказав він.

Данілов наголосив, що важливо дочекатися офіційних документів і висновків від іспанської сторони.

8.39 Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що Україна має всі існуючі системи протиповітряної оборони та запросив представників японського бізнес відвідати Київ.

Про це голова уряду сказав на пресконференції у Токіо після Конференції з економічного розвитку та відбудови України, передає Суспільне.

Чиновник розповів, що від початку повномасштабного вторгнення, два роки тому, Україна отримала від партнерів не тільки військову, але й фінансову, гуманітарну, економічну та енергетичну підтримку.

Він запросив усіх відвідати Україну, оскільки "вона більш-менш захищена" та має сучасну військову техніку за стандартами НАТО. Але нині в Україні дефіцит і нестача артилерійських боєприпасів, продовжив Шмигаль. Він назвав причини, що європейські та американські виробники зараз тільки нарощують свої виробничі потужності для того, щоб постачати боєприпаси в Україну.


8.32 Ліквідовано ще 1 230 супротивників, і тепер загальне число "мінусованих" росіян становить 404 950 осіб, про це повідомили у Генштабі ЗСУ.


8.29 Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив, що хоча нові обмеження «не мають сенсу і лише зашкодять економіці блоку», Будапешт не ветуватиме 13-й пакет санкцій ЄС проти росії

Про це він повідомив на пресконференції після зустрічі голів зовнішньополітичних відомств.

За словами Сіярто, вилучили всі елементи 13-го пакета санкцій ЄС проти рф, які «шкодять угорським інтересам», тому Угорщина не виступатиме проти його схвалення.

На його думку, попередні пакети санкцій лише завдали шкоди економіці Євросоюзу, де «досі панує воєнний психоз», хоча «зараз уже зрозуміло», що війна в Україні не завершиться військовим шляхом.

8.18 На Миколаївщині в ніч на 20 лютого силами та засобами протиповітряної оборони  знищено один БпЛА типу «Shahed 131/136», повідомив Віталій Кім, начальник ОВА.

Учора, 19 лютого, о 15:44 та 20:00 ворог завдавав артилерійських обстрілів по населеному пункту Куцурубської громади. Постраждалих немає.

Також учора, 19 лютого, о 15:51 та сьогодні вночі, 20 лютого, о 00:16 ворожі артилерійські обстріли фіксувалися по акваторії та м. Очаків Очаківської громади. Постраждалих немає.

8.15 Ситуація на Сумщині. Вночі та зранку росіяни здійснили 8 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Зафіксовано 39 вибухів.  Обстрілів зазнали Білопільська, Великописарівська, Новослобідська, Шалигинська, Середино-Будська громади, повідомили в Сумській ОВА. 

У Новослобідській громаді  з території рф здійснено обстріл з артилерії (7 вибухів) та авіаудар БпЛА. Інформація про наслідки обстрілу та постраждалих уточнюється.

8.14 Ситуація на Херсонщині. За минулу добу противник здійснив 43 обстріли, випустивши 180 снарядів, із застосуванням артилерії, мінометів, РСЗВ, танків та БпЛА.

По місту Херсон ворог спрямував 37 снарядів. Російські військові поцілили у житлові квартали населених пунктів області; пункт незламності у Бериславському районі.

Через російську агресію 2 людини дістали поранення.

Силам протиповітряної оборони в нашій області знищено 1 "Shahed-131/136".

8.13 Міністр оборони Канади Білл Блер повідомив, що Оттава передасть Києву понад 800 безпілотників SkyRanger R70 у рамках додаткового пакета допомоги. Про це повідомляє CTV News.

8.11 «Вночі ворожі БпЛА атакували Полтавщину. У Кременчуцькому районі пролунали звуки вибухів. Під ударом опинився промисловий обʼєкт. Це спричинило пожежу. До ліквідації наслідків залучали 18 одиниць техніки ДСНС та 85 людей. На щастя, обійшлося без жертв та постраждалих», — повідомив Філіп Пронін, голова Полтавської ОВА.

8.10 Вночі наші оборонці збили над областю два шахеди. Безпілотники приземлили у Синельниківському та Дніпровському районах, повідомив Сергій Лисак, начальник ОВА.

В останньому через падіння уламків російського смертоносного залізяччя пошкоджені 3 дачних будинки та 2 авто.

По Марганецькій громаді Нікопольського району ворог цілив з артилерії. 

Всюди – без загиблих і постраждалих.

Із обстрілу почався ранок у Мирівській громаді, що на Нікопольщині. Інформацію уточнюємо.

8.00 Оперативна ситуація від Генштабу ЗСУ.

Протягом минулої доби відбулося 81 бойове зіткнення. Загалом ворог завдав 7 ракетних та 87 авіаційних ударів, здійснив 137 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах. Внаслідок російських терористичних атак, на жаль, є поранені та загиблі серед цивільного населення. Руйнувань та пошкоджень зазнали багатоповерхові та приватні будинки, а також інші об’єкти цивільної інфраструктури. 

Авіаційних ударів зазнали: Баранівка Чернігівської області; Бобилівка Сумської області; Старий Салтів, Чорне, Вільхуватка, Табаївка, Піщане, Синьківка Харківської області, Оріхів Запорізької області.

Під артилерійським вогнем опинилися понад 120 населених пунктів Чернігівської, Сумської, Харківської, Луганської, Донецької, Запорізької, Дніпропетровської, Херсонської та Миколаївської областей.

  • В зоні відповідальності ОСУВ “Північ” на Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка залишається без суттєвих змін.
  • На Сіверському та Слобожанському напрямках противник зберігає військову присутність у прикордонних районах, проводить диверсійну діяльність з метою недопущення перекидання наших військ на загрозливі напрямки, нарощує щільність мінно-вибухових загороджень вздовж державного кордону в бєлгородській області.
  • В зоні відповідальності ОСУВ “Хортиця” на Куп’янському напрямку ворог здійснив 4 безуспішні спроби наступу в районі Синьківки Харківської області.  Завдав авіаудари по населеним пунктам Харківської області, таким як Синьківка, Петропавлівка, Куп’янськ.
  • На Лиманському напрямку противник, за підтримки авіації, 6 разів атакував наші підрозділи в районах Тернів Донецької області та Білогорівки Луганської області.
  • На Бахмутському напрямку Силами оборони відбито 14 атак окупантів в районах Богданівки, Іванівського, Кліщіївки та Андріївки Донецької області. Ворожого авіаційного удару зазнав Нью-Йорк Донецької області. 
  • В зоні відповідальності ОСУВ “Таврія” на Авдіївському напрямку нашими захисниками відбито 9 атак ворога біля Ласточкиного, Сєверного, Первомайського та Невельського Донецької області.
  • На Мар’їнському напрямку Сили оборони продовжують стримувати ворога неподалік Георгіївки, Побєди, Новомихайлівки Донецької області, де відбито 21 атаку окупантів. 
  • На Новопавлівському напрямку противник 1 раз намагався здійснити наступ в районі населеного пункту Старомайорське Донецької області.
  • На Запорізькому напрямку Силами оборони відбито 11 атак загарбників біля Малинівки та Роботиного Запорізької області.
  • В зоні відповідальності ОСУВ “Одеса” на Херсонському напрямку українські воїни надалі продовжують утримання позицій та відбиття штурмів окупаційних військ. Незважаючи на значні втрати, ворог не полишає спроб вибити наші підрозділи із займаних позицій. Так, протягом минулої доби противник здійснив 5 безуспішних штурмів.

Водночас, наші воїни активними діями завдають окупаційним військам втрат в живій силі та техніці, виснажують ворога вздовж всієї лінії фронту. 

Протягом минулої доби авіація Сил оборони завдала ударів по 10 районах зосередження особового складу, 1 пункту управління та 10 зенітно-ракетних засобах противника. Також, силами та засобами протиповітряної оборони України знищено 23 ударних БпЛА типу “Shahed-136/131”.

Підрозділами ракетних військ завдано ударів по 1 пункту управління, 4 складах боєприпасів та 5 артилерійських засобах противника.