10 років та 55 днів війни. Все, що відбувається в країні, - онлайн

Краматорськ після обстрілу. Фото міської військової адміністрації

Сьогодні 21 лютого. Триває 728 доба повномасштабного російського вторгнення.

І знову тривожна ніч. Російська армія запустила "шахеди" в межах Харківської, Дніпропетровської, Запорізької та Донецької областей. Також Росія атакувала Україну зенітною керованою ракетою С-300, чотирма протикорабельними Х-22 із Ростовської області та керованою авіаційною ракетою Х-59 із Бєлгородської. Останню ППО збила над Полтавщиною.

А напередодні ввечері російський агресор обстріляв Краматорськ і Дружківку. Є поранені.

І поки українці гинуть, європейські партнери шукають можливості, як допомогти. Подовжили на рік санкції проти Російської Федерації, подолали угорське вето на виділення допомоги Україні.

Не чекаємо допомоги - донатимо самі на ЗСУ. Стежимо разом за подіями в країні онлайн.



18.33 В ніч з 20 на 21 лютого під час атаки на Донеччину російські окупанти завдали удари безпілотниками «Shahed» по двох місцях компактного проживання внутрішньо переміщених осіб у Добропіллі. Внаслідок влучання засобів ураження по житловому сектору двоє цивільних зазнали поранень. 

Про це повідомив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.

“Там проживали переселенці, зокрема і діти, евакуйовані з районів активних бойових дій. Деякі з них там перебували ще з 2014 року”, - йдеться у повідомленні.

Омбудсман також зазначив, що наразі люди залишились, навіть, без тимчасового прихистку. Також пошкоджені автомобілі.


17.45 Іран від початку січня 2024 року надав Росії не менше 400 балістичних ракет класу "земля-земля", що що поглибило військову співпрацю між двома підсанкційними країнами, пише Reuters з посиланням на іранські джерела співрозмовників.

Один з іранських чиновників зазначив, що від початку січня таких поставок до РФ було здійснено не менше чотирьох. Він додав, що "поставок буде більше".

За інформацією Reuters, постачання включає ракети із сімейства балістичних ракет малої дальності Fateh-110, таких як Zolfaghar, з дальністю дії 300 та 700 км.

Поставки почалися на початку січня після завершення угоди у ході зустрічі наприкінці минулого року між іранськими та російськими військовими і представниками служби безпеки, які відбулися в Тегерані та Москві, розповідає іранський співрозмовник.

За словами ще одного анонімного високопоставленого чиновника, деякі з ракет були відправлені до Росії кораблем через Каспійське море, а інші були транспортовані літаком.

17.41 Заступник начальника Головного управління розвідки України Міністерства оборони України генерал-майор Вадим Скібіцький заявив, що станом на зараз частина сухопутного угрупування армії РФ становить близько 470 тисяч військовослужбовців. Про це повідомляє "Інтерфакс-Україна".

"Якщо говорити про те, що змінилося за цей час, - то це чисельність угруповання, розгорнутого на нашій території. Наразі сухопутний компонент, сухопутна частина угруповання, яка розташована на території України, становить близько 470 тисяч військовослужбовців. І це тільки сухопутний компонент, я не беру авіацію, не рахуємо сюди військово-морський флот, який теж залучається до проведення операцій, до завдання ударів", – зазначив Скібіцький.

За його словами на окупованих територіях також з'явився новий компонент військ РФ – розгорнуто угруповання Росгвардії. Їх майже 33 тисячі військовослужбовців.

"Це ті люди, які забезпечують діяльність окупаційної влади, охорону стратегічних об'єктів і за необхідності можуть виконувати завдання оборони саме на тимчасово окупованих територіях", – сказав генерал-майор.

Водночас додатково з'явилося угруповання так званого прикриття державного кордону РФ. Вони розгорнуті на території трьох областей Росії, які безпосередньо межують з Україною: Бєлгородська, Курська, Брянська (близько 30 тисяч військовослужбовців).

17.38 Команда IT-фахівців Міністерства оборони розробляє мобільний застосунок "Армія+", у якому будуть доступні документи та послуги для військових.  Про це повідомляє пресслужба Міноборони.

Зокрема, військовослужбовці матимуть стандартизовані шаблони рапортів, які можна буде підписати та відправити в декілька кліків онлайн. 

“Міноборони створює застосунок для військових. Часто чую від бійців скарги на надмірну паперову роботу – заповнення паперових журналів, нескінченні рапорти. Наше рішення – оцифрувати максимально все”, – зазначив міністр оборони України Рустєм Умєров.

Окрім цього, у застосунку "Армія+" будуть: 

  • електронне посвідчення захисника, яке спрощує доступ до е-послуг та бойових систем

  • комплексна база знань, яка є джерелом достовірної інформації щодо проходження служби

  • форми зворотного зв'язку – для того, щоб держава могла оперативно реагувати на виклики, базуючись на реальних даних

  • навчальні онлайн курси для саморозвитку.

17.35 Унаслідок російського обстрілу Краматорська у вівторок, 20 лютого, постраждали вісім осіб, повідомив голова Краматорської міської військової адміністрації Олександр Гончаренко.

"У Краматорську триває пошуково-рятувальна операція на місці вчорашнього обстрілу Росії. Вісім осіб дістали поранень - шість жінок і двоє чоловіків", - написав Гончаренко у фейсбуці.

Наразі рятувальники продовжують розбір завалів. Під ними, ймовірно, ще може перебувати одна людина.

Раніше було відомо про сімох поранених.

17.32 Російські окупанти атакували безпілотником село Раківка Бериславського району з безпілотника, постраждали двоє чоловіків.

"Російська армія вдарила по селу Раківка Бериславського району з безпілотника. Постраждали двоє чоловіків, 32 та 56 років, які перебували поблизу місця "прильоту", - повідомляє Херсонська ОВА.

У постраждалих діагностували вибухові травми. Лікарі надали їм медичну допомогу. Наразі їхньому життю нічого не загрожує.

17.29 Президент України Володимир Зеленський звернувся до влади та суспільства Польщі, наголосивши на необхідності зберегти відносини між державами, які є пріоритетом національної безпеки на фоні масштабних протестів фермерів на кордоні.

У відеозверненні у середу, 21 лютого, Зеленський заявив, що доручив уряду найближчим часом, до 24 лютого, бути на кордоні. Він закликав прем'єр-міністра Польщі Дональда Туска також приїхати до кордону з Україною, на місце протестів, а президента Анджея Дуду долучитися до діалогу.

«Це національна безпека. Ми не маємо це затягувати. Найближчі дні дають нам шанс це зробити. Я готовий бути також на кордоні разом із нашим урядом», — сказав президент.

За його словами, наразі Україна бачить «надмірну та несправедливу політизацію», через яку спільні досягнення «можуть почати розсипатися».

Зеленський також звернувся до Єврокомісії, щоб вона відправила на кордон свого представника.

16.34 В ООН заявляють, що більшість опитаних українських біженців і внутрішньо переміщених осіб (65% і 72% відповідно) все ще висловлюють бажання одного дня повернутися додому, однак їхня частка знизилася. Про це йдеться у дослідженні Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН), опублікованому 20 лютого.

За цими даними, частка біженців, які планують або сподіваються повернутися в Україну в майбутньому, зменшилася порівняно з минулим роком (з 77 до 65%), натомість зросла частка тих, хто не визначився щодо повернення (з 18 до 24%), а також тих, хто не має надії повернутися (з 5 до 11%). Аналогічна тенденція спостерігається і серед внутрішньо переміщених осіб.

16.32 Група експертів-юристів погодила арешт заморожених активів російського центрального банку, стверджуючи, що такі дії дозволені міжнародним правом з огляду на масштаби триваючих російських атак в Україні. Про це повідомляє Bloomberg.

Європейський Союз, країни "Великої сімки" та Австралія заморозили близько 260 мільярдів євро (280 мільярдів доларів) у вигляді цінних паперів і готівки, причому понад дві третини з них іммобілізовані в ЄС. Всі вони згодні з тим, що ці кошти повинні залишатися недоступними для Росії, якщо вона не погодиться допомогти у відновленні України, але поки що вони розходяться в думках щодо законності повного арешту цих активів.

Лист, який був розісланий столицям країн G7 і отриманий агентством Bloomberg, підписали десять експертів і практиків з міжнародного права з Бельгії, Франції, Німеччини, Японії, Нідерландів, Великої Британії та США, які намагаються обґрунтувати законність арешту активів, про які йдеться.

16.29 Міністерство закордонних справ Польщі оцінило антиукраїнські гасла, що з'явилися під час нещодавніх блокад польських фермерів, як спробу екстремістських груп під російським впливом захопити аграрний протестний рух.

У відомстві наголошують, що "подібні дії виставляють Польщу – країну, яка першою допомогла атакованій Україні – і поляків, які прийняли українських біженців у поганому світлі". "Важливо, що вони також дискредитують самих організаторів протестів", - додає Міністерство закордонних справ Польщі.

16.27 Поширена раніше інформація про те, що в Авдіївці потрапили в полон до тисячі українських військовослужбовців, є російським пропагандистським наративом, заявив речник оперативно-стратегічного угруповання військ "Таврія" Дмитро Лиховій.

"Нас неприємно вразила, м'яко кажучи, ця публікація, тому що ми давали свій коментар із цього приводу, який був обґрунтований, і здавалося, що все логічно має стати на свої місця. Але, на жаль, не знаю, свідомо чи мимохіть автори The New York Times поширили російський пропагандистський наратив без жодних обґрунтувань. Ті джерела, на які вони посилаються, абсолютно неспроможні, тому що немає таких людей і це не фактаж", - розповів Лиховій в ефірі телемарафону.

Він наголосив, що певна кількість українських військовослужбовців, які брали участь в обороні Авдіївки, дійсно числяться зниклими безвісти.

"Під час завершальної стадії Авдіївської оборонної операції, і я вже неодноразово наголошував, що Збройні сили України не приховували цього, певна кількість військовослужбовців не вийшла на зв'язок. (...) Ці заяви російської пропаганди щодо сотень і тисяч полонених є повною дезінформацією, яка нічим не підтверджена. Ми говоримо: так, полонені є, але їхня кількість обчислюється в жодному випадку не сотнями. При цьому ми пам'ятаємо про кожного солдата й боротимемося за його звільнення", - наголосив речник.

"Росія продовжує свою агресію вже в інформаційному полі. Зазнавши суттєвих втрат в Авдіївській операції, вона тепер використовує не лише гарматне м'ясо, бомби й снаряди, а й просто банальні фейки, які, на жаль, поширюють деякі авторитетні світові ЗМІ", - додав він.

16.17 Російська Федерація станом на лютий розгорнула 48 пускових установок ракетного комплексу "Іскандер" вздовж кордону з Україною.

"46 було, зараз 48. Додалися дві пускові установки, вони зробили додаткову тактичну групу, яка застосовується для пусків саме балістичних ракет із території Росії", - повідомив заступник начальника Головного управління розвідки Міністерства оборони України генерал-майор Вадим Скібіцький в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".

14.39 Через блокування поляками кордону з Україною в чергах стоять 2500 вантажівок. Взагалі не пропускають вантажівки, які їдуть з України, через Ягодин і Шегині.

Про це повідомив речник Держприкордонслужби Андрій Демченко, передає Укрінформ.

«Блокується рух вантажівок, пропускається по кілька вантажівок на годину в обох напрямках на всіх пунктах пропуску, де відбувається блокування. Взагалі не пропускають вантажівки, які їдуть з України, через Ягодин і Шегині. В чергах станом на ранок на території Польщі - 2500 вантажівок», — поінформував речник.

Водночас, як заявив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький, на жодному пункті пропуску з Польщею немає вільного руху вантажівок, уряди продовжують перемовини.

14.36 Народний депутат України I, II і IV скликань Степан Хмара помер у середу у віці 86 років. Про це повідомила його дружина Роксолана.

"Не хочу в це повірити. Не хочу писати це. Мій найдорожчий чоловік помер. Усе", - написала вона.

На початку 70-х років минулого століття Степан Хмара долучився до дисидентського руху, брав участь у випуску підпільного журналу "Український вісник". У 1980 році був заарештований і засуджений до семи років позбавлення волі та п'яти років заслання за статтею "антирадянська агітація і пропаганда". У листопаді 1990 року Степан Хмара був знову заарештований і просидів в ув'язненні до квітня 1991 року. 

Після відновлення незалежності України Хмара двічі обирався народним депутатом. Герой України (2006 рік). Активний учасник Помаранчевої революції 2004 року.

14.33 До нового санкційного списку Євросоюзу проти Росії додадуть осіб, безпосередньо пов'язаних з викраденням українських дітей і вивезенням їх до Росії і Білорусі, пише The Guardian. 

Серед них – дружина депутата російського парламенту лідера партії "Справедлива Росія – за правду" Сергія Миронова – Інна Варламова. За наявними даними, вона змінила ім'я та дані про місце народження однієї депортованої дитини.

У драфті санаційного пакету зазначили, що Варламова разом зі своїм чоловіком усиновила дитину, яку викрали з дитячого будинку в Херсоні. Варламова особисто їздила в Херсонську область і незаконно вивезла двох дітей до РФ. Одній дитині змінили прізвище на Миронова та місце народження на Подольськ, Росія.

Інша особа зі списку – Марина Пещанська – уповноважена з прав дитини в Севастополі. У своїй ролі вона особисто займалася незаконним перевезенням дітей із дитячого будинку окупованого Мелітополя до Севастополя (окупований Крим). 

У списку значиться кілька білорусів, у тому числі Ольга Волкова, яку називають "однією з ключових осіб, причетних до примусової депортації українських дітей до Білорусі та їх подальшого незаконного усиновлення російськими та білоруськими родинами".

Згідно з минулорічним дослідженням Єльського університету, Білорусь звинуватили у викраденні 2400 українських дітей.

Також у драфті списку значився Дмитро Демідов, названий у документі як "одна з ключових осіб, причетних до примусової депортації українських дітей до Білорусі та їх подальшого незаконного усиновлення російськими та білоруськими родинами".

14.29 Командувач Національної гвардії Олександр Півненко відвідав на східному напрямку підрозділи, які тримають оборону вздовж лінії фронту.

«Мав нагоду безпосередньо на позиціях поспілкуватися та вручити заслужені нагороди бійцям, які стійко тримають визначені рубежі, тримають під постійними обстрілами, під постійним натиском ворога, вдень і вночі за будь-якої погоди», – зазначив він у Фейсбуці,

За даними командувача, лише від поточного тижня бійці бригад «Буревій», «Азов», «Рубіж» і «Хартія» й інших підрозділів та загонів спецпризначення Нацгвардії, які виконують завдання у складі Сил оборони на Купʼянсько-Лиманському напрямку, зокрема у Кремінських лісах, і на Бахмутському напрямку, знищили вже понад пів сотні одиниць ворожої техніки.

14.25 Президент Володимир Зеленський провів селекторну нараду, на якій розглянули ситуацію на кордоні з Польщею, а також постачання озброєнь військовим на фронті.

Про це президент повідомив у Телеграм.

"Сьогодні, окрім щоденних тем, – блокування на польському кордоні. З урядовцями – віцепрем’єркою Ольгою Стефанішиною, міністрами Дмитром Кулебою, Олександром Кубраковим, Миколою Сольським – детально розібрали ситуацію та визначили наші наступні кроки. Вони будуть дуже швидко", — зазначив він.

Зеленський наголосив, що лібералізація торгівлі з Європейським Союзом має тривати.

"І я вдячний чіткій позиції Європейської комісії. Має бути міцною і наша єдність заради спільної безпеки й безпеки всіх країн, яким загрожує російська агресія. Ситуативні інтереси не мають права її похитнути", — сказав президент.

14.22 Коли саме Україна отримає винищувачі F-16 - не знає ніхто, але їх очікують якомога швидше, заявив речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат в інтерв'ю "Укрінформу".

Він підкреслив, що Україна переходить на F-16 в екстреному порядку, як це не робила жодна країнау світі.

"Пілоти переучуються, інфраструктура адаптується, робляться якісь тимчасові укриття, злітно-посадкова смуга десь удосконалюється. Ми не можемо в умовах війни капітально будувати під F-16 інфраструктуру, згідно з вимогами країн НАТО, але літаки і так можуть злітати з того, що у нас є. Зараз ніхто точно не знає, коли в Україні будуть F-16. Ми очікуємо якомога швидше", - сказав він.

При цьому Ігнат акцентував, що Україні не дадуть одразу 40, 70 або 120 літаків, і даватимуть не найновіші модифікації. Процес підготовки пілотів та збільшення їхньої кількості в Україні йтиме поступово, заявив речник ЗС ЗСУ.

14.17 Війська росії двічі запускали по Україні експериментальні протикорабельні ракети 3М22 «Циркон» — обидві атакували Київщину 7 лютого, під час масованого ракетного обстрілу. Раніше експертиза попередньо підтвердила одну ракету.

Директор Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Олександр Рувін розповів виданню «Вечірній Київ», що одна 3М22 впала у Дніпровському районі (поблизу станції метро «Чернігівська»), утворивши вирву, а друга — у полі в місті Вишневе, що під Києвом. Їх збила ППО, тому до цілей вони не долетіли.

Аналіз уламків показав, каже Рувін, що 3М22 не відповідає заявленим росіянами характеристикам. Ракета не летить зі швидкістю 8—9 Махів (близько 10 000 км/год) — на кінцевій ділянці польоту вона долає 2 500 км/год. Точність ракети сумнівна, а заявлена руйнівна сила з майже 400 кг заряду менша.

За словами Рувіна, «Циркон» розробляли насамперед як зброю проти авіаносців, потопити які дуже складно. Але навряд чи ця ракета впорається зі своїм прямим призначенням.

12.33 Вночі 21 лютого окупанти завдали ударів "шахедами" по Покровському району на Донеччині, один із безпілотників влучив у будівлю, де проживали рятувальники. Про це повідомляє ДСНС.

Як повідомляється, в результаті влучання "шахеда" постраждало 4 співробітників ДСНС.

"Крім того, ввечері 20 лютого внаслідок ракетного удару росії по м. Дружківка пошкоджень зазнала будівля пожежно-рятувальної частини. На щастя, рятувальники не постраждали", - повідомили у ДСНС.


12.29 На фронті загинув відомий запорізький науковець, дослідник історії менонітів Максим Штатський (позивний Історик).

Про це повідомила дружина військового Дар'я Штатська.

«Уже тиждень як ти мовчиш…Ти завжди дякував мені, тепер скажу я — дякую за те, що ти був! Подробиць немає і поки не буде. 12 лютого ти пішов від нас», — написала вона.

За даними місцевих ЗМІ, Максиму було 35 років. Він служив у складі 79 окремої десантно-штурмової бригади ЗСУ. А до того — був відомим дослідником історії менонітів. 

Зокрема, Максим Штатський відомий як ініціатор досліджень фундаменту зруйнованого амбара на вулиці Зачиняєва, на Верхній Хортиці, який, як виявилося, збудований з надгробків з колишнього цвинтаря менонітів. Співробітники заповідника «Хортиця» виявили цю історичну знахідку влітку 2019 року. Як зазначають ЗМІ, Меморіал хортицьких менонітів з'явився у Запоріжжі, зокрема, завдяки Максиму Штатському.

12.28  Посли країн-членів Євросоюзу у середу, 21 лютого, погодили в принципі 13-й пакет санкцій проти Росії за її агресію проти України.

Про це повідомляє бельгійське головування в Раді ЄС у соцмережі Х.

«Маємо угоду. Посли ЄС щойно погодили в принципі 13-й пакет санкцій через агресію Росії проти України», - йдеться у повідомленні.

Зазначається, що цей пакет є «одним із найширших», схвалених з боку ЄС.

12.24 З початку повномасштабного вторгнення в Україну Росія втратила щонайменше 216 військових пілотів, підготовка яких є тривалою і дорогою.

Про це повідомляє російська служба Бі-бі-сі.

У 2023 році Росія втратила щонайменше 62 військових пілотів, включаючи полковника Віталія Табачникова, який керував вертольотом Ка-52, і командира вертолітної ланки, майора Григорія Азанова.

Ще 13 військових льотчиків у 2023 році загинули на території самої Росії під час заколоту Євгена Пригожина. Більше одномоментних втрат російська авіація зазнала лише першого дня повномасштабного вторгнення в Україну.

"Усього з початку війни Росія втратила щонайменше 216 військових пілотів. Це штучні фахівці, на підготовку кожного з них потрібно не менше шести років та понад 3 мільйони доларів", — пише видання.

12.23 Деякі українські підрозділи почали тестувати БПЛА зі штучним інтелектом в бойових умовах. Про це повідомив заступник головнокомандувача Збройних сил України полковник Вадим Сухаревський під час брифінгу. 

"Ця робота йде. Вже навіть деякі пілотні проекти тестуються окремими пілотами та окремими підрозділами на фронті. Я вірю в найближчу перспективу розвитку цього напрямку, і сподіваюся на допомогу партнерів", — заявив військовий. 

Застосування в бойових умовах дронів з ШІ пов'язано із труднощами, які тільки доведеться вирішити. "Наприклад, як ми відрізняємо картинку штучного інтелекту від реальної? За кількістю "пальців". Ось якраз ця кількість "пальців" на картинці — це і є той момент, який нам потрібно буде втілювати в життя саме на фронті", — пояснив заступник головнокомандувача ЗСУ. 

9.49 Російські пропагандисти активно поширюють дезінформацію, стверджуючи, що новий головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський "здав" місто Авдіївку російським збройним силам. Про це повідомили в Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки SPRAVDI.

У джерелі назвали таке твердження "маячнею" і наголосили, що місто ніхто не "здавав", і втрати окупантів тому яскраве підтвердження.

Зокрема, командувач оперативно-стратегічного угруповання військ "Таврія" Олександр Тарнавський оголосив про значні втрати у російських збройних сил на авдіївському напрямку. Згідно з його даними, з 10 жовтня 2023 року по 17 лютого 2024 року противник втратив 47 186 осіб.

9.46 На бойовому чергуванні в Чорному й Азовському морях станом на 07:00 середи Росія тримає по одному кораблю, жоден з яких не є носієм ракет типу «Калібр», інформують Військово-морські сили Збройних сил України.

Натомість у Середземному морі, за даними ВМС, зафіксована присутність двох російських кораблів, зокрема одного ракетоносія, на борту якого, ймовірно, вісім «Калібрів».

9.43 Президент Польщі Анджей Дуда заявив, що «проблема з українським продовольством існувала від самого початку». І додав, що вона почалася через російську агресію проти України.

Про це польський лідер сказав в інтервʼю «Українському радіо».

«Фермери бояться величезного напливу української сільськогосподарської продукції на ринки країн ЄС. Вони вважають, що це треба контролювати, тому що вони бояться за своє існування. Вони вимагають, щоб ЄС на рівні Брюсселя врегулював це питання», — сказав Дуда.

За його словами, переговори з цього приводу зараз тривають.

«Пам'ятаймо, що в усьому винна саме російська агресія проти України, а не хтось інший. Якби не було російської агресії проти України, то цієї проблеми не виникло б взагалі», — сказав президент Польщі.

Також Дуда сказав, що блокування кордону — це не рішення польського уряду, а фермерів. Польський лідер сподівається, що ситуація буде розв’язана шляхом переговорів. Також у Дуди запитали й про розсипане на дорозі українське зерно. На це він відповів так:

«Мені шкода, що виникли такі ситуації, але, з іншого боку, прошу також пам'ятати, що Польща — це демократична країна, де право на протест просто існує і воно гарантоване Конституцією».


9.39 У Херсонській області за добу внаслідок обстрілів поранено 4 людини, є влучання в житлові квартали. Про це повідомив очільник Херсонської ОВА Олександр Прокудін.

"За минулу добу противник здійснив 47 обстрілів, випустивши 159 снарядів, із застосуванням артилерії, мінометів, танків і БПЛА. По місту Херсон ворог спрямував 27 снарядів", - написав він.

"Через російську агресію 4 людини отримали поранення", - зазначив Прокудін.

За даними ОВА, російські військові влучили в житлові квартали населених пунктів області.

9.37 Відкриті дані, а також українські та навіть російські джерела свідчать, що заява Сергія Шойгу про витіснення ЗСУ з села Кринки на лівому березі Херсонської області не відповідає дійсності.

Про це йдеться у новому зведенні Інституту вивчення війни.

Станом на час публікації свого звіту ISW не спостерігав жодних візуальних доказів нещодавнього помітного просування Росії поблизу обмеженого українського плацдарму в Кринках або неподалік від нього. До того ж речниця ОК Південь Наталя Гуменюк повідомила, що ЗСУ продовжують поступово розширювати свою територію плацдарму. Російські «воєнкори» протягом 19 і 20 лютого також визнавали постійні позиційні бої під Кринками, і не відзначали успіхів росіян у цьому районі.

В ISW припускають, що Кремль міг передчасно заявити про захоплення Росією села Кринки, аби підсилити бажаний інформаційний ефект перед президентськими виборами в березні 2024 року.

9.32 Перша група українських пілотів у Сполучених Штатах Америки завершить навчання на західних винищувачах F-16 до початку літа 2024 року.

За інформацією Національної гвардії Арізони, льотчики розпочали підготовку в середині жовтня минулого року в 162-му винищувальному авіаполку в Тусоні. У Пентагоні заявили, що процес навчання триватиме кілька місяців, пише CNN.

За словами представника Національної гвардії Арізони, друга група з чотирьох пілотів розпочала навчання в січні, а третя група з чотирьох пілотів в даний час проходить курс навчання англійської мови, необхідний для керування літаком.

Очікується, що всі пілоти завершать навчання з травня по серпень, але точні терміни залежать від ходу програми.

9.30 Агентство ООН у справах біженців (УВКБ ООН) заявило, що для Сполучених Штатів життєво важливо продовжувати фінансування гуманітарних організацій, щоб полегшити кризу біженців, спричинену вторгненням росії в Україну. Про це пише Reuters.

Як зазначається, УВКБ ООН потребує 993 мільйони доларів для фінансування заходів реагування на кризу з українськими біженцями.  

На ремонт будинків і надання допомоги, щоб ті, хто евакуювався, могли повернутися додому, було виділено 600 мільйонів доларів. Але поки що профінансовано лише 13% від цієї суми, вказали в ООН. 

9.28 У ніч на середу російські окупаційні війська обстріляли Липці, повідомив голова Харківської ОВА Олег Синєгубов.

"Сьогодні близько опівночі в с. Липці Харківського району обстріляли садове товариство і один автомобіль. Без постраждалих", - написав Синєгубов у своєму телеграм-каналі.

За його словами, напередодні Липці двічі зазнали ворожих обстрілів. Було пошкоджено приватні будинки, госпбудівлю та літню кухню. Постраждалих не зафіксовано.

Крім того, у Петропавлівці ворожий дрон-камікадзе влучив у цивільний автомобіль. Двоє працівників місцевої ферми (38 і 50 років) загинули на місці. 48-річну дружину старшого госпіталізовано з пораненнями.

У Черкаських Тишках унаслідок обстрілу пошкоджено садове товариство, горів 2-поверховий будинок, у Глушківці внаслідок ворожого удару КАБом зруйновано житловий будинок і пошкоджено два сусідні будинки, а у Федорівці - зафіксовано влучання КАБу на територію приватного сільгосппідприємства. Без постраждалих.

9.26 За минулу добу в Донецькій області через обстріли російських окупаційних військ вбито одну людину, ще 8 дістали поранення, повідомив голова обласної військової адміністрації Вадим Філашкін.


9.24 Заступник міністра сільського господарства Польщі Міхал Колодзейчак заявив, або Київ домовляється із Варшавою, або будуть нові обмеження на імпорт.

Про це польський урядовець повідомив в інтерв'ю Polsat news.

"Завтра (21 лютого - ред.) ще переговори з українським міністром Сольським, о 8 ранку. Її очолює наш міністр Сікерський. Побачимо, як поводитимуться українці, яку політику я буду проводити щодо експорту до Польщі, чи захочуть вони домовитися. Зараз м'яч на боці України", - сказав він.

Він зазначив, що якщо це не вдасться, польський уряд запровадить нові обмеження.

9.20 Захисники з 71-шої окремої єгерської бригади за допомогою дрона знищили термінал супутникового зв’язку Starlink російських окупантів.

8.42 Українські оборонці знищили ще один винищувач-бомбардувальник Су-34. Це вже сьомий збитий винищувач окупантів за останні декілька днів.

Про це повідомив командувач Повітряних сил ЗСУ генерал-лейтенант Микола Олещук.

8.15 Російська армія за минулу добу завдала 516 ударів по 17 населених пунктах Запорізької області.

108 ворожих безпілотників атакували Біленьке, Новодарівку, Чарівне, Малинівку, Малу Токмачку, Роботине, Малі Щербаки й П'ятихатки. Також, рашисти здійснили 3 авіаудари та 28 РСЗВ-обстрілів Малої Токмачки та Роботиного.

377 артобстрілів прийшлися по території Гуляполя, Оріхова, Білогір'я, Левадного, Полтавки, Червоного, Новоандріївки, Кам'янського та інших міст і сіл на лінії вогню.

Надійшло 25 повідомлень про руйнування житлових будинків та об'єктів інфраструктури.

8.13 На Дніпропетровщині пізно ввечері оборонці з ПвК "Схід" відмінусували над областю 4 БпЛА. Шахедів збили над Павлоградським та Дніпровським районами. 

Марганець, що на Нікопольщині, російська армія обстріляла з важкої артилерії. 

Минулося без загиблих та постраждалих, повідомив Сергій Лисак, начальник Дніпропетровської ОВА.. 

8.11 Результати роботи захисників України за минулу добу: знову більше 1100 російських злочинців, 70 (!) броньованих машин, 3(!) системи протиповітряної оборони та ін.

8.10 У деяких підрозділах ЗСУ на фронті вже тестують пілотні проєкти дронів зі штучним інтелектом, які, зокрема, надало Сполучене Королівство. Про це повідомив заступник головнокомандувача Збройних сил України полковник Вадим Сухаревський під час брифінгу, передає Суспільне.

8.09 Російські військові обстріляли 20 лютого, близько 19:35, Дружківку та Краматорськ на Донеччині. У Краматорську шестеро людей поранені, одна людина, ймовірно, перебуває під завалами.

У Краматорській МВА розповіли, що в місті пролунали два вибухи — російські військові поцілили у промзону та житлову забудову.

За даними обласної прокуратури, поранені четверо співробітниць комунального підприємства віком 43, 48, 56 і 58 років. На момент обстрілу вони перебували на робочих місцях. Також отримали травми 50-річний чоловік й жінка 20 років, які йшли вулицею повз будівлю.

"Вибуховою хвилею пошкоджено щонайменше 10 багатоповерхових житлових будинків й автомобіль. В оселях містян вибито вікна й шибки", — розповіли у прокуратурі.

8.05 Рада Європейського Союзу продовжила на рік санкції проти Росії через окупацію українських територій - до 24 лютого 2025 року. Відповідне рішення опублікували в Офіційному журналі ЄС.

В документі йдеться, що доки Росія продовжує "порушувати заборону на застосування сили, що є серйозним порушенням міжнародного права", доцільно зберігати усі санкції, які ввів Євросоюз, до того ж вжити нові обмеження.

8.03 Війська РФ вночі атакували Україну зенітною керованою ракетою С-300, керованою авіаційною ракетою Х-59, чотирма крилатими ракетами Х-22 та 19-ма ударними безпілотниками.

Відтак знищено керовану авіаційну ракету Х-59 на Полтавщині та 13 із 19-ти "шахедів" у межах Харківської, Дніпропетровської, Запорізької та Донецької областей.

8.00 Оперативна ситуація від Генштабу ЗСУ.

Протягом минулої доби відбулося 66 бойових зіткнень. Загалом ворог завдав 5 ракетних та 125 авіаційних ударів, здійснив 124 обстріли з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах. Внаслідок російських терористичних атак, на жаль, є поранені та загиблі серед цивільного населення. Руйнувань та пошкоджень зазнали багатоповерхові та приватні будинки, а також інші об’єкти цивільної інфраструктури. 

Вночі російські окупанти вчергове атакували Україну, застосувавши БпЛА типу “Shahed-136/131”. Інформація, щодо даної атаки уточнюється.

Авіаційних ударів зазнали: Грачівка, Чугунівка, Федорівка, Катеринівка, Шевченкове, Іванівка, Глушківка, Степова Новоселівка, Піщане Харківської області; Білогорівка Луганської області; Веселе, Роздолівка, Часів Яр, Олександропіль, Очеретине, Орлівка, Ласточкине, Тоненьке, Новомихайлівка, Водяне, Урожайне, Старомайорське Донецької області; Мала Токмачка, Роботине, Новоданилівка Запорізької області; Саблуківка Херсонської області.

Під артилерійським вогнем опинилися понад 110 населених пунктів Чернігівської, Сумської, Харківської, Луганської, Донецької, Запорізької, Дніпропетровської, Херсонської та Миколаївської областей.

  • В зоні відповідальності ОСУВ “Північ” на Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка залишається без суттєвих змін.
  • На Сіверському та Слобожанському напрямках противник зберігає військову присутність у прикордонних районах, проводить диверсійну діяльність з метою недопущення перекидання наших військ на загрозливі напрямки, нарощує щільність мінно-вибухових загороджень вздовж державного кордону в бєлгородській області.
  • В зоні відповідальності ОСУВ “Хортиця” на Куп’янському напрямку ворог здійснив 2 безуспішні спроби наступу в районі Синьківки Харківської області.
  • На Лиманському напрямку противник 8 разів атакував наші підрозділи поблизу Білогорівки Луганської області та Тернів, Виїмки Донецької області.
  • На Бахмутському напрямку Силами оборони відбито 2 атаки противника біля Іванівського Донецької області. 
  • В зоні відповідальності ОСУВ “Таврія” на Авдіївському напрямку нашими захисниками відбито 13 атак ворога в районах населених пунктів Степове, Ласточкине, Сєверне, Невельське Донецької області.
  • На Мар’їнському напрямку Сили оборони продовжують стримувати ворога неподалік Георгіївки, Побєди, Новомихайлівки Донецької області. Тут окупанти здійснили 20 спроб прорвати оборону наших військ. 
  • На Новопавлівському напрямку ворог 7 разів намагався покращите своє тактичне положення південніше Пречистівки та Золотої Ниви Донецької області.
  • На Запорізькому напрямку Силами оборони відбито 7 атак противника біля Малої Токмачки та Роботиного Запорізької області.
  • В зоні відповідальності ОСУВ “Одеса” на Херсонському напрямку українські воїни надалі продовжують утримання позицій та відбиття штурмів окупаційних військ. Незважаючи на значні втрати, ворог не полишає спроб вибити наші підрозділи із займаних позицій. Так, протягом минулої доби противник здійснив 1 безуспішний штурм.

Водночас, наші воїни продовжують активними діями завдавати окупаційним військам втрат в живій силі та техніці, виснажують ворога вздовж всієї лінії фронту. 

Протягом минулої доби авіація Сил оборони завдала ударів по 10 районах зосередження особового складу та 5 зенітно-ракетних комплексах противника.

Підрозділами ракетних військ завдано ударів по 9 районах зосередження особового складу, озброєння і військової техніки, 1 складу паливно-мастильних матеріалів та 12 артилерійських засобах противника.