Окупанти вивозять українських дітей у білоруські табори, де мілітарізують та вчать любити Росію, - розслідування

У дитячих таборах у Білорусі вивезеним з окупованих Росією територій  українським дітям нав’язують прорадянські наративи, їх мілітарізують та викорінюють їхню національну ідентичність. До організації так званого відпочинку дітей, де поширювалися проросійські наративи, у 2022-му році було причетне білоруське відділення ЮНІСЕФ (ООН).

Про це йдеться у спільному розслідуванні журналістів української (проєкт “Схеми”) та білоруської служби Радіо Свобода, які дослідили тему вивезення дітей з окупованих Росією територій – переважно з Маріуполя та Лисичанська – у дитячі табори на території Білорусі.

Зазначається, що, за даними Лабораторії гуманітарних досліджень Єльської школи громадського здоров'я, у період з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну по жовтень 2023-го року з України на територію Білорусі вивезли щонайменше 2442 дитини.

За даними Єльської школи, що підтверджують і журналістські розслідування, до переміщення українських дітей у Білорусь мають прямий стосунок дві організації.

Перша — Благодійний фонд білоруського паралімпійця і мотиваційного спікера Олексія Талая. Журналісти з’ясували, що, крім фонду Талая, активну участь в організації так званого відпочинку українських дітей брало і Білоруське товариство Червоного Хреста, керівником якого є Дмитро Шевцов. Він не приховує своїх візитів на окуповані території та підтримку військової агресії Росії.

Олексій Талай/Фото Радіо Свобода

“Дмитро Шевцов – це керівник Білоруського національного товариства Червоного Хреста – ухвалив рішення особисто, одягнувши військову форму, одягнувши символи оці Z, символи агресії РФ, приїхати на тимчасово окуповану територію України і вихвалятись тим, що він вивозить українських дітей, допомагає, так би мовити, в депортації українських дітей”, – розповів уповноважений Верховної ради України з прав людини Дмитро Лубінець.

Дмитро Шевцов/ Фото Радіо Свобода

Як відзначає Радіо Свобода, у грудні Міжнародна федерація товариств Червоного Хреста призупинила і фінансування, і членство білоруського Червоного Хреста. Однак організація продовжує працювати під керівництвом Шевцова, так само, як і Фонд Талая, щодо якого запровадила санкції лише Україна.

Разом із журналістами білоруської служби Радіо Свобода “Схемам” вдалося глибше дослідити тему вивезення українських дітей у Білорусь “на перевиховання” у літніх таборах та отримати доступ до внутрішньої документації білоруського Червоного Хреста.

Українські діти в Білорусі/Фото Радіо Свобода

Родичі дітей, яких показували в телесюжетах білоруських ЗМІ і з якими журналістам Радіо Свобода вдалося поспілкуватися, розповідають, що отримують пропозиції щодо “відпочинку” централізовано.  Вони надходять або від вчителів, або від окупаційних органів влади.

За їх даними в Маріуполі до цього причетна місцева жителька Наталія Нещадим.

Відповідно до інформації зі сторінок у соцмережах, до окупації Наталія Нещадим працювала в управлінні соціального захисту Маріуполя, а після широкомасштабного вторгнення, схоже, почала співпрацювати з окупаційною адміністрацією. У соцмережах Нещадим представляється волонтеркою гуманітарного центру Маріуполя.

Наталія Нещадім/ Фото Радіо Свобода

У жінки є онук. На його виховання повпливало захоплення міста. Ще у 2021-му онук Наталії брав участь у святкуванні Дня захисника України.

Скріншоти сторінки у соцмережах чоловіка Наталії Нещадим

А вже у серпні 2022-го батько виклав фото сина в формі російського «Аерофлоту».

Зв'язатися із Наталією Нещадим журналістам не вдалося, однак «Схеми» знайшли її в сюжетах білоруських пропагандистських ЗМІ. Вона супроводжувала українських дітей у Білорусь.

«Діти не хочуть повертатися. Це я хочу сказати точно. Вони побачили тут… Вони побачили безпеку», – казала Нещадим в одному з сюжетів.

За даними з витоку документації білоруського Червоного Хреста, яку журналісти Радіо Свобода отримали завдяки групі опозиційних до лідера Білорусі Олександра Лукашенка хакерів, організацію так званого відпочинку українським дітям у “Берьозці” у серпні 2022 року забезпечував білоруський Червоний Хрест та ЮНІСЕФ у Білорусі.

“Це відбувалося у рамках програми “Гуманітарна допомога дітям-біженцям з України в літній період: організація оздоровлення та підготовка до навчального року”. Тобто ЮНІСЕФ – благодійна місія, утворена ООН – міжнародною безпековою організацією із штаб-квартирою у Нью-Йорку – так само мала стосунок до розміщення українських дітей у білоруських таборах”, — зазначають розслідувачі.

Ще один табір, де, за даними журналістів, білоруський Червоний Хрест та ЮНІСЕФ також проводили так звану психосоціальну підтримку для українських дітей із 6 по 23 серпня 2022 року – це “Липки” у Вітебській області.

Зазначається, що журналісти звернулися до представництва фонду ЮНІСЕФ у Білорусі з проханням прокоментувати свою участь у організації так званого відпочинку у 2022 році українських дітей у Білорусі, але відповіді не отримали. Також відправили запит і в штаб-квартиру організації у США.

Водночас, за словами українського омбудсмена, ЮНІСЕФ від участі у подібних проєктах уже відмовився.

“Вони перестали повністю це фінансувати. Саме через це, наскільки, знову ж таки, відомо мені, на території Білорусі ЮНІСЕФ зараз нікуди не допускається. І фактично обмежений у своїх програмах”, — відзначив Лубінець.

За даними Радіо Свобода, найбільш вразливою категорією дітей, яких вивозять із окупованих територій на “перевиховання” в табори Білорусі є діти-сироти. Деякі з них взагалі не повертаються до окупованих територій.

Цього навіть не приховують місцеві телеканали. Зокрема, у таборі "Колос" у листопаді 2023 побував Олександр Маринін.

Олександр Маринін/ Фото Радіо Свобода

В інтерв’ю білоруському ЗМІ він розповідав, що його батьки померли. Сам хлопчик родом з Маріуполя. Телефонні номери матері – Вікторії Мариніної – відключені. Останні відомості про неї, які вдалося знайти у мережі, – це повідомлення про отримання матеріальної допомоги у Маріуполі у квітні 2022 року.

Тітка його матері Вікторії проживає у Греції та не знає, чи жива жінка, але її цивільний чоловік підтвердив факт смерті. Доля самого хлопчика після відвідування табору також незрозуміла.

Олександр Маринін та його мама Вікторія/ Фото Радіо Свобода

Що бачать українські діти у літніх таборах Білорусі, окрім авторитарного устрою, який тут називають «безпекою»?

“Дітям організовують екскурсії до головних символів прорадянської пропаганди. Дітей із Донеччини і Луганщини, наприклад, возили до Брестської фортеці. Ще один елемент дозвілля – зустрічі з білоруськими силовиками. Мілітарна радянська і проросійська тематика заходів, зустрічі із білоруськими міліцейськими та білоруськими військовими стали просто невід'ємними атрибутами так званого відпочинку дітей у літніх таборах Білорусі, куди у той чи інший спосіб потрапляють і діти з України”, — пишуть розслідувачі.

Про подарунки від білоруської міліції розповідає бабуся Андрія Сазонова з Маріуполя. Восени 2023-го Андрій відвідав табір «Колос» у Брестській області.

Андрій Сазонов/ Фото Радіо Свобода

Судячи з фотозвіту про цю подію на сторінці табору, діти мали можливість порозглядати такі ж кийки та амуніцію, які використовували під час розгонів протестувальників у 2020-2021 роках (хвиля демонстрацій проти результатів президентських виборів у Білорусі – ред.).

У Телеграм-каналі іншого табору «Берьозка», розташованого у Гродненській області, журналісти знайшли багато відео, викладених у період, коли там перебували українські діти.  

Можна побачити і оцінити цю «психологічну підтримку» дітей-біженців із країни, що воює з Росією. Наприклад, дітей «підтримують» піснями російської естради на військову тематику – групи «Любе» та Ірини Аллегрової.

Крім того, в табір приїжджали міліціонери – дітям дозволили фотографуватися з кийком і автоматом.

А ще були сценки з перевдяганням у радянських ветеранів, піонерів і поранених у голову білоруських прикордонників.

«Чим молодші діти, тим легше «перепрошивати» ось цю генетичну пам'ять. Тим легше сказати, що, «ви – не українці, а ви – росіяни», «ви – не українці, ви – білоруси». І діти не так багато пам’ятають, тому що часу ще не так багато минуло», – каже психологиня Ольга Величко.

Розслідувачі попереджають, що вивезення дітей у Білорусь продовжиться. Талай вже анонсував розширення діяльності свого фонду. Тепер чоловік обіцяє возити у табори дітей з тимчасово окупованої частини Херсонської області.

«Україна має перемогти. Крапка. Ми можемо припинити кожну дію в сторону українських дітей тільки перемогою. Іншого виходу немає. Ми робимо все, аби притягнути Росію, і не лише Росію, до відповідальності. Кожен, хто відповідальний, хто брав участь в злочинах проти українських дітей, має понести покарання», – каже уповноважена президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук.