Наприкінці березня виконавчий комітет міськради Маріуполя зібрав депутатів на онлайн-зустріч (День депутата) і відзвітував, скільки грошей платників податків він витратив у 2023 році і на що саме.
2023-й був першим роком, коли Маріуполь жив без бюджету і міг витрачати не все, а тільки 1/12 від витрат минулого року на місяць.
Крім того, 2023 рік став першим роком без податків від військовослужбовців військових частин, які зареєстровані у Маріуполі і сплачували податки місту. Верховна Рада восени 2023-го забрала ці податки від місцевих бюджетів і перевела їх до державного. Через це маріупольський міський бюджет втратив 60% своїх надходжень.
Тож 2023 рік був непростим з точки зору фінансування.
Тим не менш, в бюджет (разом з трансфертами із державного бюджету) надійшло 3 млрд 33 млн грн.
Без трансфертів, тобто власних доходів, зібрали 938 млн грн. надходжень.
Доходи формувалися по більшості з податків від приватних підприємців, які залишають місцем реєстрації свого бізнесу Маріуполь. Маріупольські підприємці перерахували до міської казни 768 млн грн.
Зверніть увагу, як стрімко падали доходи. У 2021 році місто заробило 4 млрд 179 млн грн., у 2022 році – 2 млрд 312 млн, а в 2023-му, за рахунок того, що податки від військових більше не потрапляють до місцевих бюджетів, надходження до маріупольського бюджету скоротилися до 938 мільйонів.
Витрати склали 728 млн грн., в тому числі 323 млн грн. – на центри «ЯМаріуполь».
409 мільйонів витратили на оплату праці працівників бюджетних установ і працівників комунальних підприємств. На продукти харчування для переселенців, а також соціальну допомогу – 92 млн. грн.
2 млрд 71 млн грн. залишаються заблокованими. Тобто гроші у громади Маріуполя є – але скористатися маріупольська громада ними не може через неухвалений бюджет міста.
Чому саме він не ухвалений, сайт 0629 багато писав раніше. Нагадаємо: це колективна відповідальність маріупольців, які обрали купу зрадників до міськради, та Верховної Ради і Президента, які ані законів не ухвалюють, які б дозволили розблокувати роботу сесії міськради, ані військову адміністрацію не створюють.
В результаті 6 важливих програм (допомога армії через придбання облігацій, допомога родинам загиблих, допомога маріупольцям у скрутному становищі та інші) залишаються непрофінансованими.
Тож міська влада зараз сконцентрована на забезпеченні роботи центрів «ЯМаріуполь», збереженні кадрового потенціалу міста та побудові тимчасового житла для маріупольців.
Депутат Максим Бородін з таким підходом не погоджується.
«Ви живете так, немов би немає війни. Мені здається, що зараз треба максимальні зусилля сконцентрувати на допомозі армії, бо без перемоги не потрібно буде нічого. Подарункові комплекти тим, хто звільнився з полону, – це добре, але це не допомога армії. Це не те, що потрібно зараз – потрібні дрони, антидронова зброя тощо. Маленькі міста України витрачають мільйони на це, бо розуміють, що від цього залежить, яким буде завтра. А Маріуполь – ні. Ви в якийсь паралельній реальності живете. Мені б хотілося побачити, що ресурси Маріуполя максимально направлені на дві речі: допомога армії і допомога маріупольцям. А не якісь захмарні проєкти», - зазначив депутат Максим Бородін.
Він переконаний, що найближчим часом Маріуполь деокупований не буде, тому треба зосередитись на цих двох питаннях, які він зазначив у своєму виступі.
Проте у муніципалітеті з його позицією не погодились.
«Ніколи не буде такого, щоб мер або хтось із команди, демонстрували песимізм. Навряд чи хтось вийде і скаже: «Забудьте, деокупації найближчим часом не буде. 10 років Маріуполь буде під орками…» Ніхто не скаже такого. Ми віримо, і ми будемо давати надію людям.
З точки зору раціональності, ми дуже критично підходимо до видатків. Далеко не всі міста, які зараз окуповані, звільнили 90% персоналу. Ми це зробили. І я не погоджусь з тим, що ми неефективно використовуємо гроші», - прокоментував виступ Бородіна заступник міського голови Сергій Орлов.
Проте історія з наймом охорони за 3,2 млн грн., або обслуговування дорогих службових позашляховиків для мера – це точно не про раціональне та ефективне використання грошей платників податків. І це ще раз зазначив депутат Максим Бородін (ми цитуємо зараз тільки Бородіна, тому що інші депутати міськради слово не брали і питань не ставили – прим.0629).
Андрій Ремпель, заступник міського голови, пояснив, що охорону винаймали не для мера, а для виконкому, і цього року договору з жодною охоронною компанією не було укладено.
Тож виходить, що вже три місяці виконком існує без жодної охорони, і нічого страшного з ним не трапилось. Але раніше у міськраді коментували, що охорона – то вимога законодавства.
То може і без автомобілів можна обійтися?
Андрій Ремпель пояснив, що службові автомобілі, якими користується мер Вадим Бойченко, ремонтуються і обслуговуються згідно до технічних вимог. Ремпель не міг відповісти замість Вадима Бойченка, чому той не вмикає режим економії і взагалі не відмовляється від використання дорогих в обслуговуванні автомобілів. Це питання – до міського голови, а він на Дні депутата був відсутній.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Палка суперечка через гроші. Маріупольський депутат намагався довести маріупольським чиновникам, що треба бути скромнішими