Український омбудсман Дмитро Лубінець заявив, що є проблеми з поверненням з полону саме захисників Маріуполя – не тільки з «Азову», а і з інших підрозділів, які захищали місто навесні 2022 року.
Про це він розповів в інтерв’ю Суспільному.
«Проблеми щодо повернення оборонців Маріуполя. Чи є складності повернення "Азову"? Так. Чи є складності повернення 36-ї бригади, інших підрозділів, які воювали в Маріуполі? Так. Саме щодо цих військовополонених Росія робить показові судові засідання, засуджує їх на довготривалі терміни. Бо всі розуміють, чим став для російської армії Маріуполь. Вони не думали, що так довго, в такому стані — оточення, неможливість доставити ні харчі, ні медикаменти, ні боєприпаси, хлопці й дівчата будуть продовжувати воювати», - заявив Дмитро Лубінець.
Він підкреслив, що питання повернення військовополонених - пріоритетне питання.
«Ми постійно напрацьовуємо нові канали. В мирній ініціативі президента України десять пунктів. Четвертий — повернення всіх незаконно затриманих, ув’язнених РФ. Я умовно розділив цей пункт на три категорії: діти, цивільні, військові. По дітях нам вдалося започаткувати міжнародну коаліцію — 33 країни підписали декларацію. Є одна країна, яка публічно показує, що вони допомагають повертати українських дітей. Це Катар.
Щодо цивільних, важка ситуація. Я не можу поки назвати країни, які долучені до процесу — у нас відбувається комунікація. Сподіваємося, буде відкритий окремий канал чи платформа щодо повернення цивільних заручників. Нам вдалося повернути всього 147 цивільних. Це невелика частина, і ми продовжуємо це робити.
І по військовополонених. Зараз можемо сказати про одну країну — Об'єднані Арабські Емірати. Але це не означає, що ми не працюємо з іншими. У великому обміні, коли повернули 215 оборонців, брали участь три країни: Україна, Туреччина та ОАЕ.
Багато країн проявляють зацікавленість. Але перше, що кажуть: поки без публічності», - пояснює омбудсман.
Але якщо по військовополонених є принаймні зрозумілі механізми роботи, то з цивільними заручниками таких механізмів немає. І це дуже ускладнює процес визволення людей із російських тюрем.
«Кількість цивільних у полоні в РФ надзвичайно велика. Зараз немає напрацьованого каналу комунікацій через якусь країну, яка могла б виступати гарантом домовленостей, повернення.
Коли в мене була зустріч з президентом Ердоганом (президент Туреччини – прим.0629) у січні 2023-го, він заявив, що хоче відкрити гуманітарний коридор для вирішення проблем цивільних громадян України.
РФ використовує цивільних громадян України як заручників задля виконання якихось додаткових умов з боку України. Це додатковий важіль. Тобто повернення цивільних заручників РФ намагається використати задля отримання додаткової вигоди. Це моя особиста точка зору», - підкреслив Дмитро Лубінець.
ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629
НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629
ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой
ДИВІТЬСЯ нас на YouTube