Платити чи не платити комуналку за житло у Маріуполі? Окупанти пропонують платити. Позиція українських юристів

Старий Маріуполь. До повномасштабного вторгнення. Фото Євгена СОСНОВСЬКОГО

21 березня Російська Федерація ухвалила «закон», яким надала право місцевим чиновникам відбирати приватну власність людей, що не можуть або не хочуть повернутися на окуповані території.

Звісно, це викликало обурення у сотень тисяч українців, яких Росія фактично позбавляє права на їхнє законне майно, порушуючи навіть власний, російський, закон про приватну власність.

(Детально про зміст так званого закону читайте за посиланням).

І от зараз російські законотворці вирішили трошки пом’якшити враження світової спільноти від свого самоуправства і дали роз’яснення, як само треба читати те, що вони наухвалювали.

По-перше, окупанти навіть не приховують, що мета закону про безхазяйне майно – вирішення житлової проблеми одних людей за рахунок приватної власності інших людей.

Тобто  проблему житла, яку вони створили власними ракетами, мінами та авіаційними бомбами, окупанти хочуть вирішити за рахунок тих людей, чиє житло вціліло.

Проте є одна поступка, яка дозволить зберегти своє майно від експропріації.

Окупанти заявили, що у людей, які мають на руках документи про право власності на нерухоме майно, не проживають у своєму домі або квартирі, але знаходять можливість сплачувати комунальні послуги за неї, поки що відбирати майно не будуть.

Ось така щедрість від окупантів.

То платити чи не платити комуналку за житло, яким ви не користуєтесь? Чи не буде правових наслідків з боку української держави, якщо раптом хтось захоче сплачувати росіянам за якісь там послуги? З цими питаннями ми звернулися до юристки громадської організації «Донбас СОС» Наталії Юрлової.

До них в організацію останнім часом часто  звертаються люди з аналогічними питаннями. Дехто дійсно навіть намір повертатися до дому попри окупацію, аби вирішити житлову проблему і врятувати майно. Проте юристи організації категорично не радять людям їхати на окуповані території  заради порятунку майна.

«Ми кажемо людям, що це може бути квиток в один кінець. Ви можете в’їхати, але не виїхати звідти. Це дуже ризиковано. Крім того, дійсно, щоб легалізувати своє майно в окупації, треба отримувати російський паспорт. А це також не добра справа», - каже Наталя Юрлова.

Вона підкреслює: жодні дії, які окупанти здійснюють з майном українських громадян, не мають юридичної сили. 

«Ви залишаєтесь власником житла, щоб там не робили росіяни, тому що відомості в українських реєстрах незмінні. На окупованій території немає доступу до українських реєстрів. Тому з цього боку не треба хвилюватися.

Щодо того, платити за комуналку чи не платити – тут кожен має вирішувати самостійно. Поки що єдина державна політика в цьому питанні в процесі розробки, її поки немає. Тому і коментувати це немає можливості.

Також не можу поки що відповісти і на інше питання, яке нам часто ставлять: а що робити, якщо ми раптом повернемось до дому, а там живуть інші люди, і вони будуть заявляти, що купили цю квартиру і мають на неї права. Це можуть бути і громадяни Російської Федерації, не тільки українці. Що робити в такому випадку – також має узгоджено заявити держава Україна. І ми, юристи, чекаємо на цю офіційну позицію держави. Вона розробляється», - пояснила юристка.

За інформацією Наталі Юрловой, як один з варіантів, зараз  розглядається можливість поглиблення механізму компенсацій за втрачене майно. Планується розширити його у часових рамках. Поки що  компенсації призначаються лише тим, хто втратив своє майно після 24 лютого 2022 року. Але ж є ще тисячі людей, які втратили майно у 2014 році.

Ми будемо стежити за цією темою. Слідкуйте за нашими публікаціями.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Якщо житло вціліло в Маріуполі - що робити. Думки маріупольців