Іпотека з мінімальним першим внеском. Висновки по експерименту в Мелітополі. Останні новини про компенсацію житла

Питання компенсації зруйнованого або пошкодженого майна, яке залишилося на окупованій території або знаходиться в зоні активних бойових дій, поки що не просунулося. Проте є  порція нових обіцянок від уряду вирішити проблему до кінця року.

Ми дізналися останні новини про житло, компенсацію та іпотеку і готові з вами поділитися.

Компенсація для власників майна на окупованій території

В діючій постанові уряду люди, які мають майно на окупованій або прифронтовій території, досі не мають можливості отримувати компенсацію. Комісія, яка протягом 30 днів не може дістатися місця розташування квартири або будинку, щоб оцінити ступень пошкоджень, вимушена писати відмови власникам в розгляді їхніх заяв.

Експеримент у Мелітополі мав би розв’язати цю проблему,проте досі нічого не розв’язав.

Нагадаємо, що у якості експерименту уряд дозволив приймати заяви на компенсацію від мешканців Мелітополя (місто у Запорізькій області, яке знаходиться в російській окупації). Експеримент тривав 3 місяці. 10 заяв було отримано. 

Комісія ухвалювала рішення про надання компенсацій мелітопольцям на підставі супутникових знімків.

Експеримент завершився, але досі по ньому немає жодних експертних висновків, пояснила 0629 заступниця директора департаменту житлово-комунального господарства Донецької обласної військової адміністрації Лариса Гусева.

«Ми це питання на кожній нараді з Міністерством інфраструктури ставимо, але висновку, на жаль, по експерименту в Мелітополі немає. Не можуть зробити висновків», - скаржиться Лариса Гусева.

За її інформацією, виникли проблеми  з використанням цифрових технологій під час збору доказової бази.

 Вона також прокоментувала стан справ із розглядом законопроекту, який був нещодавно зареєстрований у Верховній Раді і у разі ухвалення дозволяв би власникам майна на окупованих територіях отримувати компенсації взагалі без знімків та доказів – в обмін на право власності. Тобто компенсація в обмін на відмову на користь держави від права власності на нерухомість.

«Законопроєкт також без розгляду, хоча і зареєстрований. І ми не можемо сказати, коли його розглянуть», - пояснила заступниця директора департаменту.

Тим не менш, попри таку песимістичну ситуацію станом на зараз, чиновники в уряді таки обіцяють знайти рішення до кінця поточного року.

«В цьому році це питання буде вирішене. Принаймні нам обіцяють в Міністерстві інфраструктури.

Фахівці думають, як можна замінити у пакеті необхідних для призначення компенсацій документів акт комісії з обстеження ступеня руйнування.  Можливо, все ж таки вирішать брати до уваги фотографії зруйнованих будинків, зроблених власниками, якщо люди були свідками руйнації. Але  поки рішення не прийнято. Тому чекаємо», - пояснила Гусева.

Трохи статистики про тих, кому вдалося отримати гроші

Станом на сьогодні на Донеччині зруйновані 42517 будинків, з них 4316 – багатоповерхівки. Це без урахування руйнацій у Маріуполі та Волновасі.

На території області працюють 44 комісії з розгляду питань щодо надання компенсацій.

Мешканці Донеччини вже подали 7488 заявок через систему єВвідновлення.  4514 звернень вже затверджені. Нараховано до виплат за пошкоджене майно - 375,7 млн грн. 

На компенсацію зруйнованого житла заявок менше - 976. Ухвалено 479 заявок на суму 778 млн грн. Вже сформовані сертифікати на цю суму. 

130 мешканців Донеччини вже реалізували свої сертифікати, придбавши житло. Мешканці Краматорська придбали квартири  в Моршині та Києві, мешканці Курахово – у Дніпрі та  Полтавській області, мешканці Новогродівської, Слов’янської, Селидівської  громад – в Одесі та Одеській області.

Відмови, які отримують люди, пов’язані або з неможливістю комісії дістатися місця розташування об’єкта нерухомості, або із нестачею документів. Найбільша проблема – довідка про несудимість. Це єдиний папірець, який не підтягується у «Дію» автоматично. Його треба замовляти у Міністерстві внутрішніх справ. Проте там затягують процес, і люди можуть чекати на ту довідку більше місяця. 

Лариса Гусева каже, що обласні адміністрації неодноразово зверталися до МВС з проханням з’єднати базу про несудимість із «Дією», проте в МВС постійно відмовляють, посилаючись на захист персональних даних.

Іпотека може стати доступнішою для ВПО

Оскільки компенсація за житло на тимчасово окупованих територіях поки що недоступна, уряд активно просуває ідею отримання житла в іпотеку по пільгових програмах.

Станом на сьогодні, за інформацією заступниці директора департаменту ЖКХ Донецької обласної адміністрації Лариси Гусевої, іпотекою в Україні скористалися 9421 родина. Загальна сума кредитів -  14,6 млрд грн. Проте  - що дуже важливо – серед всіх цих людей переселенців лише  1,6% (151 родина). Тобто ті, для кого іпотека власне і була запроваджена, не можуть нею скористатися, тому що вона більшості ВПО не доступна.

Тож у Верховній Раді була створена спеціальна комісія, яка вивчила проблему і запропонувала зменшити перший внесок по іпотеці до 6% (зараз – 20% від вартості житла). Крім того, відсоток річних – не 7% як зараз, а 3%.

Ці зміни поки очікують ухвалення, але вони дозволять значній частині ВПО скористатися можливістю придбати житло в іпотеку.

ВСЕ, що потрібно знати про компенсацію за зруйноване житло та іпотечні програми, - у СПЕЦТЕМІ