Днями у соцмережах завірусилося відео з донецьким журналістом Олексієм Мацукою, який розповідає про те, як він в Маріуполі 8 років проводив камін-аути для ЛГБТ-дітей. Звісно, його зараз використовує російська пропаганда. Але промова журналіста не відповідає дійсності.
Журналіст з Донецьку, який зараз являється генеральним директором "Укрінформа", Олексій Мацука, заявив це в березні 2024 року на форумі Мінкульту:
"Хочу сказати про дітей-ЛГБТ. Ми 8 років будували в Маріуполі Платформу Тю, привозили туди донорські гроші, допомагали дітям робити камін-аути. Потім ми поїхали, а вони залишилися. За російськими законами це тепер переслідування".
Цю заяву прокоментувала засновниця проєкту "Тю" в Маріуполі, активістка Діана Берг.
"Платформа Тю була заснована та відкрита громадською організацією Розвиток Приазов'я, в складі мене та Kostyantyn Batozsky у 2016 навесні. Тоді ми багато і довго працювали над відкриттям простору. Ніхто окрім команди нашої ГО не був залучений у відкриття Платформи Тю, окрім власно донорської організації, яка давала мені на це кошти. Олексій Мацука чи його організація не мали жодного стосунку ані до відкриття, ані до розвитку Тю",- написала Діана Берг.
Завдяки платформі Тю у Маріуполі відбувалися різноманітні культурні заходи та перфоманси.
"Ми почали з культурно-мистецьких подій, і завдяки нам в Маріуполь вперше приїхали Хамерман Знищує Віруси, Dakh Daughters, Babylon'13, Сергій Жадан [офіційна сторінка] та Жадан і Собаки,, і купа інших артистів та артисток",- пояснила Діана.
Для цього проєкту Діана залучала гроші від американських, європейських та українських фондів. Паралельно Платформа Тю стала осередком активізму в Маріуполі. До всіх ціх подій ніяк не був причетний Олексій Мацука.
"Ми виходили з іноді небезпечними меседжами на вулиці міста. Для нас завжди було важливо відстоювати права та свободи людини, в тому числі ЛГБТК+ - за що нас неодноразово атакували в різний спосіб, від вандализму на фасаді та куль у вікні, до прямих нападів на наші акції в місті та події в просторі",- написал Берг.
Крім того Діана Берг пояснила, що не допомагала ЛГБТ-молоді робити камін-аути.
"У 2021 році на базі Тю ми відкрили арт-кластер Ось, творчий осередок для маріупольських підлітків та молоді, здебільшого з незахищених, маргіналізованих та вразливих верств. Ми стали справжньою родиною для сотень талановитих підлітків, бо надавали їм доступ до креативних мистецьких практик, і вони нам дійсно відкривалися, бо довіряли нам і почувалися як вдома. Серед них дійсно була ЛГБТК+ молодь, і вони почувалися в Платформі Тю як в безпечному просторі, і робили камін-аути. Однак цю інформацію ми ніколи нікому не передавали, і хоча донори намагалися питати кількість ЛГБТК+ для своєї статистики, ми відмовилися її надавати. І звісно ми ніколи не "допомагали робити камінаути", ця фраза сама по собі протирічить нашим принципам та цінностям. Просто в нашому просторі підлітки почувалися комфортно та безпечно і ділилися своїми заповітними секретами",- запевнила Діана Берг.