Рано вранці, ще до сходу сонця, 24 лютого 2022 року Волноваха перетворилася на поле бою. Війна, яка навколо міста тривала з 2014 року, увірвалась у місто у самий безжальний спосіб – російськими літаками та ударами артилерії.
Вже 27 лютого місто було повністю окуповане, але за два дні після цього Збройним Силам України вдалося вибити ворога із Волновахи.
Бої були страшними. Від міста майже нічого не залишилося.
До долі Волновахи були прикута увага не тільки місцевих мешканців, але і тих, хто складав Маріупольський гарнізон. Від результатів битви за Волноваху залежала і доля гарнізону – чи буде повна блокада, чи Маріуполь все ж таки отримає можливість прориватися з міста.
На жаль, битва була програна. 11 березня 2022 року окупанти вже повністю контролювали не тільки Волноваху, а і Волноваський район.
На цей момент у місті майже не залишилось людей. Більшість залишила зону бойових дій. Проте вже скоро люди стали повертатися. Хтось не знайшов житла, роботи, можливості виживати в інших містах України, хтось, можливо, повернувся, бо нічого не мав проти російської окупації.
Так чи інакше, станом на зараз у Волновасі мешкає третина від довоєнної кількості населення, каже медіапідприємець із Волновахи Павло Єштокін.
Не одразу окупантам вдалося хоча б якось налагодити життя у розбомбленому місті. Довго не виходило підключити електрику, води не було.
Опорну школу, яку окупанти відновили досить швидко, через проблему з електрикою наздогнала пожежа вже на другу добу після «урочистого відкриття».
Скрін з відео російських пропагандистів
Загалом ця опорна школа до повномасштабного вторгнення була окрасою та гордістю Волновахи. Місцеві мешканці розповідали, що вона була сучасна, красива, добре оснащена, навчатися там приїжджали діти з різних селищ навколо Волновахи, а не тільки з самого міста.
Опорна школа Волновахи до повномасштабного вторгнення. Фото - Волноваха.Сity
Росіяни ж доробили її наспіх, щоб показати у своїх пропагандистських роліках.
«Загалом у Волновасі було 7 шкіл. Окупанти відновили лише три, а всі інші просто вивезли на смітник», - з болем розповідає Павло.
Він каже, що відновлення від росіян - дуже умовне. Справа у тому, що окупанти відновлюють лише державні будівлі та багатоповерхівки, а у Волновасі таких можна по пальцях поразувати. 90% будинків – це приватна житлова настройка. І ось ці дома – порушені. А Росія відмовляється їх відновлювати. Максимум, що пропонує – будівельні матеріали.
«Проте лише одиниці можуть їх отримати. Багато людей поїхали і повертатися поки що не збираються. Хтось не може фізично збирати необхідні довідки або не хоче отримувати російський паспорт. В результаті більша частина Волновахи як стояла зруйнована, так і зараз такою залишається», - розповідає Павло Єштокін.
За його інформацією, зараз у місті більша частина фахівців – приїжджі із Російської Федерації. Наприклад, у лікарні, які відновили після обстрілів росіяни, працюють лікарі із Ямалу, місцевих фахівців не залишилося. Те ж стосується і інших сфер життя.
Скріншот з відео російських пропагандистів. На ньому - відремонтована росіянами лікарня у Волновасі
«Тому я і не вірю у відновлення міста під російськими прапорами, - каже підприємець. – Місто – це не стіни, це люди. Жодні гроші не дадуть результату, якщо не повернуться фахівці. От дивиться, у Росії є гроші, вона їх вкладає у місто – а людей немає. І ніякого розвитку немає.
Без повернення того бізнесу, тих підприємців, які складали основу економіки Волноваського району, не буде у міста майбутнього», - вважає Павло Єштокін.
ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629
НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629
ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой
ДИВІТЬСЯ нас на YouTube