В “ДНР” окупанти активно розшукують дезертирів і повертають їх на фронт

На тимчасово окупованих територіях України триває примусова мобілізація. Жителі окупованої частини Донецької та Луганської областей скаржаться, що останнім часом дуже часто зникають чоловіки. Особливо це стосується так званих “колишніх мобілізованих” - людей які погодилися воювати з боку агресора, а потім вирішили тікати та самовільно залишили військову частину.

За словами місцевих жителів у “ДНР”/"ЛНР" практикуються викрадення людей при відвідуванні колишніми "мобілізованими" всіляких установ - лікарень, магазинів, установ окупаційної влади, тощо

“Людина була мобілізована до "ЛНР", потім потрапила до шпиталю. Після лікування віддали документи і сказали їхати, чекати на листи. Він поїхав додому, але нічого не прийшло. Разом із дружиною перебрався до Ростова, де жив, працював у таксі.

Навесні 2024 року при оформленні страховки на машину його затримали співробітники поліції зі словами, що він знаходиться в розшуку за СОЧ (самовольное оставление части , - рос.). Відправили до військової частини у Ростові”, - розповідають користувачі соцмереж.

Не гребують загарбники рейдами по домівках колишніх мобілізованих. Чомусь особливо активно окупанти шукали дезертирів саме у день виборів президента РФ та під час святкування побєди 9 травня.

Одна із жительок “ДНР” розповідає, що 8 травня 2024 року до неї в будинок вторглися 20 чоловіків у військовій формі. Вони ніяк не представлялися, не називали імен, були в масках, на відеозйомку реагували агресивно. 

“Мого чоловіка відвезли у невідомому напрямку”, - каже вона. Жінка припускає, що його повернули до тієї ж самої військової частини, з якої він втік півроку тому.

“Вся біда в тому, що його вмовлятимуть визнати провину, після визнання буде суд. Дадуть умовно 5 років і відправлять назад у частину. Якщо не визнає вину, суду не буде, одразу відправлять до частини. Вам необхідно взяти ухвалу про порушення кримінальної справи, а потім оскаржити її в суді. Для цього у вас має бути генеральна довіреність, щоб Ви могли представляти людину в суді та наймати адвоката, інакше ніяк”, - дають поради місцеві адвокати людям, які також зіткнулися із подібною проблемою.

Нагадаємо, раніше повідомлялося що процес примусової мобілізації активізувався і в окупованому Маріуполі. Від жителів міста (переважно це стосується чоловіків), які отримали російські паспорти, відтепер вимагають стати на військовий облік.

Зазначимо, що примусова мобілізація, заборонена міжнародним гуманітарним правом. Зокрема, статтею 51 Конвенції про захист цивільного населення під час війни забороняється окупаційній державі змушувати осіб, що перебувають під захистом, тобто тих, хто опиняються під владою сторони конфлікту або окупаційної держави, громадянами яких вони не є, служити в її збройних чи допоміжних силах».

Читайте також: Окупанти проводять примусову мобілізацію у селах Донеччини, - ЦПД