Близько 50% закладів освіти не проводять підготовчі курси для вступників з ТОТ (тимчасово окупованих територій). Це може привести до того, що Україна буде втрачати молодь.
Про це розповів омбудсмен Дмитро Лубінець під час заходу «Освітній компас на українське майбутнє для молоді з тимчасово окупованих територій».
"Росія хоче не тільки захопити українські території, а й змінити самоідентифікацію українців на ТОТ. Тому ми маємо діяти швидко й рішуче, аби наші громадяни виїжджали з ТОТ і вступали до вищих навчальних закладів тут, на підконтрольній території України",- вважає омбудсмен.
Водночас є низка проблем, які варто розв’язувати:
- 1. Українці з ТОТ мають обмежену інформацію про те, як вступити до закладу освіти. Тобто основна проблема – це саме брак інформації.
- 2. Безпекова складова: виїзд з ТОТ України для наших громадян може бути небезпечним. Значна кількість вступників надалі має суттєві труднощі з виїздом з ТОТ, люди фактично їдуть у невідомість і навіть не знають, чи зможуть потратити на підконтрольну Україні територію.
- 3. Фінансова складова: вступникам необхідно мати кошти, аби виїхати на підконтрольну Україні територію, проживати тут, а також у разі не проходження на бюджетну форму навчання – оплатити його.
- 4. Вступники з ТОТ мають обмежені знання з таких предметів, як українська мова та історія України. Вони ж є основою для вступу до закладів освіти. Водночас у близько 50% закладів освіти підготовчі курси для вступників з ТОТ не проводяться.
"Ми не можемо допустити, щоб українці здобували освіту за стандартами рф",- вважає Дмитро Лубінець.